Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to krótko po wakacjach nasze miasto wzbogaci się o kolejny znaczący punkt. Ścianę budynku przy ul. Starej ozdobi bowiem mural, którego bohaterem będzie najbardziej znany Polak na świecie, Mikołaj Kopernik, uczony, którego historycznie potwierdzone związki z Grudziądzem nie budzą najmniejszych wątpliwości.

Autorką projektu muralu jest Magdalena Biernat, a prawa do tegoż projektu ma Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Wykonanie powierzono Markowi Fijałkowskiemu, znanemu grudziądzkiemu artyście i nauczycielowi, który przystąpić do pracy ma już 11 lipca.

Stworzenie tego dzieła jest możliwe dzięki Grudziądzkiemu Towarzystwu Kultury, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Nieruchomościami oraz Urzędowi Miejskiemu.

Zważywszy na to, że Mikołaj Kopernik bywał w Grudziądzu, a nawet zaprezentował tu swoją do dziś znaną teorię monetarną, takiego muralu nie mogło w naszym mieście zabraknąć. To obiekt, który doskonale wpisuje się w koncepcję Placu Miłośników Astronomii i ma szansę stać się prawdziwą ozdobą tego miejsca. Trudno nie zauważyć, że projekt nawiązuje do dawnej zabudowy miasta, które mogło tak wyglądać w czasach, gdy gościł w nim sam Mikołaj Kopernik.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024
Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu w Muzeum
23 lipca 2024
Grudziądzka Jesień Poezji – XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
23 lipca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
23 lipca 2024