Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Autoportret, czyli portret własny – Wyniki VIII edycji konkursu

Wystawa ,Autoportret, czyli portret własny’’. Wyniki VIII edycji konkursu

W środę 28 czerwca 2023 na Rynku odbyło się otwarcie wystawy plenerowej prezentującej nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt.: ,,Autoportret, czyli portret własny’’.

Wystawę prezentującą najciekawsze prace laureatów konkursu będzie można podziwiać przez najbliższe tygodnie.

W otwarciu wystawy wzięli udział kurator wystawy Marek Fijałkowski -instruktor, Arkadiusz Elszkowski – Dyrektor OPP oraz wiceprezydent miasta Róża Lewandowska.

Konkurs organizowany jest cyklicznie przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu. Artystyczne wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowanie, a corocznie na konkurs nadsyłane są tysiące prac z całej Polski. Kuratorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest grudziądzki artysta malarz Marek Fijałkowski. Jak sam zaznacza, przedstawione na Rynku prace laureatów wykonane są w różnych technikach by pokazać grudziądzanom konkurs w pigułce.

W tym roku odbyła się już VIII edycja konkursu. Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. Wiceprezydent miasta Róża Lewandowska podkreśliła ważność Ogniska Pracy Pozaszkolnej, szczególnie po pandemii jako miejsca, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania na różnych płaszczyznach. Dla urzędu miasta  jest to bardzo ważna jednostka na mapie placówek oświatowych.

Celem konkursu jest stworzenie autoportretu biorąc pod uwagę swój wygląd zewnętrzy oraz cechy wewnętrzne i opowiedzenie o sobie w dowolnej technice plastycznej. Sposób wykonania jest szeroki – od tradycyjnych farb, pasteli, po grafiki komputerowe, grafikę warsztatową, collage, aż po formy przestrzenne tj.: rzeźby, instalacje, czy asamblaż. Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży, a także do kształcących się osób dorosłych (od 5-tego do 26-tego roku życia). Ocena prac odbywa się z podziałem na IV kategorie wiekowe.

W działanie komisji konkursowej zaangażowane jest środowisko uznanych grudziądzkie artystów i twórców w dziedzinie malarstwa, rzeźby, fotografii architektury, architektury krajobrazu.

W 2023 r. na konkurs nadesłano 1871 prac z 253 szkół i placówek edukacyjnych z całej Polski. Nagrodzono i wyróżniono 28 prac, a ich galeria znajduje się na stronie internetowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu.

Autorka Martyna Ruszczyńska

GALERIA

Zdjęcia Martyna Ruszczyńska