Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

WYSTAWY STAŁE

Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu
Na wystawie zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi.

Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego
Na wystawie prezentowane są dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych – od sztuki przedmiotowej po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej.

Historia Grudziądza
Na czterech kondygnacjach spichrza mieści się stała wystawa prezentująca dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja zaprezentowana w układzie chronologicznym, któremu przyporządkowano poszczególne sale.

Biegnij, Bronek, biegnij…! Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta
Wystawa poświęcona wybitnemu polskiemu lekkoatlecie – Bronisławowi Malinowskiemu.

Wystawy archeologiczne
Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach: Wystawa prezentuje osiągnięcia badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów na średniowiecznym gródku rycerskim w Plemiętach.
Grudziądz w okresie wpływów rzymskich: Ekspozycja w salach spichrza prezentuje materiał zabytkowy pochodzący z wyposażenia grobowego z cmentarzysk i osad – z okresu wpływów rzymskich, z okolic Grudziądza.
Biżuteria średniowieczna z Gruczna: Na wystawie archeologicznej zaprezentowano eksponaty pochodzące wczesnośredniowiecznego cmentarzyska w Grucznie: biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku.
Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu: Wystawa prezentuje kulturę materialną i duchową ludności zamieszkującej treny północnej części ziemi chełmińskiej od XI tys. p.n.e. do wieku XV n.e.

MUZEUM HANDLU WIŚLANEGO
Nowa przestrzeń ekspozycyjna grudziądzkiego Muzeum. Ideą przewodnią wystawy jest ukazanie, w możliwie szerokim aspekcie historycznym i kulturowym, przebiegającego przez Grudziądz szlaku wiślanego, jako traktu handlowego.

—–

WYSTAWY CZASOWE

Potęga wizerunku. Fenomen kultu Teresy z Lisieux, wystawa czynna do 1 października
Wystawa przygotowana w grudziądzkim muzeum jest pierwszą w Polsce próbą przyjrzenia się zjawiskom związanym z kultem świętej – od początków formowania się oficjalnej ikonografii, przez próby idealizacji terezjańskiego imaginarium, aż po prace artystów odwołujących się do estetyki kampu. Na wystawie zaprezentowano artefakty związane z działalnością artystyczną Karmelu w Lisieux, którego działania prowadzić miały do ukonstytuowania się jedynego i kanonicznego wizerunku świętej, przyczyniając się do spopularyzowania na niespotykaną dotychczas skalę postaci „małej świętej z różami”.

Z wody i światła. Akwarele Mieczysława Ziomka, wystawa czynna do 20 sierpnia
Na ekspozycji zaprezentowano akwarele autorstwa profesora Mieczysława Ziomka – nestora toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych, który za pomocą świetlistych farb wodnych potrafi ukazać piękno otaczającego świata – zwłaszcza świata natury.

Wszyscy na start!  Sport w Grudziądzu z okazji 100-lecia Klubu Sportowego Olimpia, wystawa czynna do 1 października
Wystawa, na której znalazło się wiele cennych trofeów w postaci medali, pucharów, dyplomów oraz innych pamiątek ikonograficznych, archiwalnych, ubiorów, a nawet sprzętów sportowych, ukazuje ogrom wysiłku włożonego przez zawodników, którzy na przestrzeni stu lat godnie reprezentowali barwy różnych klubów, rozsławiając Grudziądz w całym świecie.


GODZINY OTWARCIA (w okresie maj – wrzesień):

poniedziałki – nieczynne
wtorek – piątek: 10.00 – 16.00
sobota – niedziela: 10.00 – 18.00
***
wtorki – wstęp bezpłatny na wystawy stałe

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

19 maja – Dzień Dobrych Uczynków
19 maja 2024
Dzień Muzealnika – święto strażnika przeszłości i kreatora przyszłości
18 maja 2024
Michał Hawełko „Słowa pędzlem malowane” – relacja z wystawy
18 maja 2024
103. rocznica urodzin Papieża Polaka
18 maja 2024
Międzynarodowy Dzień Muzeów
17 maja 2024
Trwają prace na Górze Zamkowej
17 maja 2024