Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

EKSPADA

Niedostępne na co dzień zabytkowe atrakcje wkrótce będzie można zwiedzić. Wszystko w ramach akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”, która w Grudziądzu odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia.

To już dziesiąty raz, kiedy Urząd Marszałkowski zaprasza miłośników historii i turystyki do wzięcia udziału w wydarzeniu, którego celem jest pokazywanie atrakcyjnych miejsc w regionie. Będzie je można zwiedzać z przewodnikiem. W ramach tej akcji w Grudziądzu udostępnione do zwiedzania zostaną trzy obiekty.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Ruszają od środa, 17 kwietnia o godzinie 9.00. Liczba miejsc jest ograniczona.

W sobotę (27 kwietnia) o godzinie 10.00 rozpocznie się zwiedzanie zabytkowego budynku Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Powstał on w miejscu osady zwanej Fryta. Zadaniem wybudowanej szkoły miało być przygotowanie dziewcząt do roli gospodyń domowych, a w późniejszych latach doszły kursy krawieckie. Budynek został mocno uszkodzony w czasie II wojny światowej.

Tego samego dnia o godzinie 11.00 będzie można zwiedzić zabytkowy gmach zajezdni tramwajowej. Dodatkową atrakcję będzie przejażdżka tramwajem ulicami Starego Miasta. Początki tego typu transportu sięgają w Grudziądzu końca XIX wieku, kiedy to uruchomiono pierwszą linię tramwaju konnego, kursującego z dworca kolejowego do Wystawy Rzemiosła Prus Zachodnich, zlokalizowanej przy obecnej ulicy Legionów. Wraz z uruchomieniem linii tramwajowej pojawiła się potrzeba zbudowania zajezdni, która mieści się przy ulicy Dworcowej 47.

W dwóch turach będzie można zwiedzić zabytkową oczyszczalnię i przepompownię ścieków. Obiekt funkcjonował w latach 1907 – 2002. W trakcie wydarzenie będzie można zobaczyć znajdujące się w podziemiach zabytkowe elementy mechaniczne oraz stare pompy, jak również serce zabytkowej oczyszczalni – sito Riensch-Wurla. Pierwsza grupa rozpocznie swój spacer w sobotę 27 kwietnia o godzinie 11.00, druga w samo południe.

Formularz rejestracyjny oraz linki do zapisów na wydarzenia znajdują się pod  tym linkiem:

 

https://grudziadz.pl/news/content/21379

Grudziądzkie ZABYTKOWO

Zapraszamy
Zapraszamy do naszego Zabytkowa.
Znajdziesz tam ciekawe miejsca, które polecamy Waszej uwadze!
Zapraszamy do poznania naszej Małej Ojczyzny
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować