Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Grudziądzkie Koło Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego z Oddziałem w Koninie od ponad 6 lat w ramach różnych projektów współpracuje z fizjoterapeutą

Pawłem Swakowskim.

Przed pojawieniem się zachorowań na COVID-19 cykliczne spotkania odbywały się dzięki uprzejmości dyrekcji na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu. Okres pandemiczny spowodował przerwę  w spotkaniach, a od 2022 roku takie eventy realizowane są na terenie Zespołu Placówek Młodzieżowych Bursa przy ul. gen. Józefa Hallera 37 w Grudziądzu.

Spotkania z fizjoterapeutą mają na celu poszerzać wiedzę na temat szeroko pojętego usprawniania oraz aktywizacji prozdrowotnych nawyków wśród osób borykających się z chorobami demielinizacyjnymi (głównie stwardnieniem rozsianym) i ich rodzin.

Zajęcia te są przestrzenią do wdrażania m.in.:

  • elementów ćw. czynnych, funkcjonalnych, równoważnych, koordynacyjnych, rozciągających oraz relaksacyjnych,
  • różnych form arteterapii oraz gier i zabaw logiczno-ruchowych,
  • zadań domowych wspierających pamięć, skupienie uwagi oraz motorykę małą
  • społecznych integracji oraz wsparcia w pokonywaniu trudności dnia codziennego.

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki organizmu. W przypadku SM, atakowany jest układ nerwowy, a dokładniej osłonki mielinowe otaczające włókna nerwowe. Osłonki mielinowe pełnią funkcję izolatora, który umożliwia szybkie przewodzenie impulsów nerwowych. Uszkodzenie mieliny prowadzi do zakłóceń w przekazywaniu sygnałów nerwowych, co objawia się różnorodnymi objawami neurologicznymi.

Objawy SM mogą być bardzo zróżnicowane i obejmować m.in. zaburzenia wzroku (jak podwójne widzenie czy utrata ostrości widzenia), zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, drętwienie lub mrowienie
w różnych częściach ciała, zmęczenie, problemy z mówieniem oraz trudności z funkcjami poznawczymi, takimi jak pamięć czy koncentracja.

Chociaż przyczyna SM nie jest w pełni poznana, to wiadomo, że wpływ na nią mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Choroba ta występuje najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia, chociaż może pojawić się w różnym wieku.

Istnieją różne metody leczenia mające na celu kontrolowanie objawów i opóźnianie postępu choroby, w tym leki immunomodulujące, rehabilitacja oraz terapia objawowa. Pomimo tego, że SM jest chorobą przewlekłą i obciążającą, wiele osób z nią żyje aktywnie i prowadzi satysfakcjonujące życie dzięki odpowiedniemu leczeniu i wsparciu.

Jeśli masz ochotę wesprzeć Grudziądzkie Koło PTSR Oddział w Koninie zapraszamy do kontaktu z prezesem Andrzejem Buczkowskim – tel. kom. 536 244 701.

 

Najbliższe spotkanie zaplanowane jest 23.04.2024r.   godz. 16.30.

Zapraszamy!

Autor: Paweł Swakowski

Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024