Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Jeszcze tylko do niedzieli, 25 lutego 2024 r. czynne będą dwie wystawy czasowe. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących ekspozycjom:

Tyle razy we krwi skąpana. Martyrologia Polski w rzeźbie ludowej z kolekcji Louisa Galińskiego.
/ sale Muzeum, ul. Spichrzowa 11/13

Wystawa prezentuje wybrane prace z bogatej kolekcji Louisa Galińskiego – niemieckiego kolekcjonera i miłośnika polskiej sztuki ludowej. Przez szereg lat Galiński odbywał wyprawy śladami twórców nieprofesjonalnych, z którymi połączyły go bliskie relacje, stające się pretekstem do pozyskiwania i zamawiania nowych prac. Z zachwytu nad sztuką ludową zrodziła się chęć nauki języka polskiego, by nie tylko przez pryzmat sztuki zrozumieć Polaków i ich trudną, niejednokrotnie bolesną historię. Tematyka kolekcji jest zróżnicowana, od rzeźb o charakterze sakralnym po przedstawienia dotyczące martyrologii Polaków, których ojczyzna zaatakowana została przez dwa wrogie mocarstwa – III Rzeszę i Związek Radziecki. W kolekcji nie brakuje także przedstawień dotyczących Zagłady Żydów, którzy przez wieki zamieszkiwali Polskę, przyczyniając się do jej rozwoju. Prezentowana wystawa jest także okazją do podjęcia refleksji nad możliwością obrazowania tragedii wojny, być może ostudzi naiwny entuzjazm i krytycznym okiem pozwoli spojrzeć na sztukę, która bywa dla nas „kłopotliwą”. Uznanie jej „wymiaru osobistego, międzyludzkiego, krajowego i ponadnarodowego”, jak pisze Erica Lehrer, zachęci by „rozważyć nowe podejścia do klasyfikowania, wystawiania i publicznego omawiania tych zagmatwanych, niezakończonych historii”.
Wystawie towarzyszy katalog kolekcji – do nabycia w Kasie Muzeum, cena 65,00 zł.
Zapraszamy na spotkanie z kuratorem wystawy – Łukaszem Ciemińskim, z którym w czwartek, 22 lutego 2024 r. o godz. 17.00 zwiedzimy wystawę i wysłuchamy opowieści o zaprezentowanej na wystawie kolekcji; ul. Spichrzowa 11/13, wstęp wolny.

Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku.
/ sale Muzeum, ul. Spichrzowa 17

Wystawa ta jest doskonałą okazją do ukazania znajdującej się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku kolekcji naczyń i pojemników ilustrujących bogactwo tradycji związanych ze spożywaniem różnych napojów w dawnym Gdańsku. Na wystawie zostanie zaprezentowano ok. 150 najróżniejszych naczyń do przechowywania, serwowania i konsumpcji napojów odkrytych podczas badań wykopaliskowych w historycznej części Gdańska. Są to naczynia do tytułowej kawy i herbaty oraz do: wody mineralnej, czekolady, piwa, wina i wyrobów gorzelnianych. Wystawie „Kawa czy herbata?…” towarzyszą dodatkowe wydarzenia:
Niedziela, 25 lutego 2024 r., godz. 12.00 – finisaż wystawy „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku” – oprowadzanie kuratorskie, podczas którego wraz z archeolożkami, Małgorzatą Kurzyńską i Iloną Sulik-Kurowską zajrzymy w zakamarki wystawy i wysłuchamy ciekawych opowieści o prezentowanych eksponatach; ul. Spichrzowa 17, wstęp wolny.


Polecamy także Państwa uwadze okolicznościową lekcję muzealną: „Od krzemienia do pierścienia” – warsztaty towarzyszące obchodom 140. Urodzin Muzeum.
Zajęcia „Od krzemienia do pierścienia” zabiorą uczestników w niesamowitą podróż po archeologicznych zbiorach, które odegrały kluczową rolę w powstaniu i dalszej działalności naszego grudziądzkiego muzeum. Na zajęciach odbiorcy zapoznają się na wystawie ze skarbami przeszłości, od pradziejowych narzędzi krzemiennych po średniowieczne misterne elementy biżuterii, a podczas części warsztatowej wykonają z drutu, koralików i kamieni wyjątkową ozdobę – pierścionek i zawieszkę – wzorowaną na archeologicznych zabytkach.
Zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18, zajęcia dla grup zorganizowanych przedszkolnych i szkolnych (od 10 do 25 osób) od 6. r.ż.;
cennik: 140,00 zł/grupa (dot. grupy liczącej od 10 do 25 osób) – Promocja 140 zł na 140 urodziny

WARSZTATY WIELKANOCNE W MUZEUM – trwają zapisy!

12-28.03.2024
Warsztaty wielkanocne dla przedszkoli i szkół podstawowych (od 6 r. ż. do  6 kl. SP);
W tym roku nasze wielkanocne warsztaty opanowały zajączki w różnych odsłonach; zapraszamy do twórczej zabawy na warsztatach wielkanocnych, podczas których powstanie:
1) „Wesoły zajączek”, zrobiony ze styropianowego jajka, kolorowych filców, sznurków i ozdób, będzie mógł przycupnąć na naszym stole czy parapecie i wprowadzić prawdziwie wielkanocny nastrój;
2) Zajączek na drewnianej podstawie.
Warsztaty dla przedszkoli (dzieci od 6. roku życia) i szkół (klasy 1-6);
Zapisy od 13 lutego – tel. 56 46 590 63 w.18, cennik: 15,00 zł/os.

20-24.03.2024
Wielkanocne babeczki w Muzeum Handlu Wiślanego – zapraszamy do „Flisa” na warsztaty wypieku wielkanocnych babeczek, które można włożyć do wielkanocnego koszyczka.
Zapisy od 13 lutego – tel. 56 46 590 63 w.62, cennik: 15,00 zł/ulgowy, 20,00 zł/normalny;
Muzeum Handlu Wiślanego – oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Spichrzowa 33-35.

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Emocje sięgnęły zenitu: IV etap XXXIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Prezydenta Grudziądza
4 maja 2024
Piknik Rodzinny W parku – zobacz fotorelację!
4 maja 2024
3 maja 2024 – Dzień Otwarty Cytadeli
4 maja 2024
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz wygrywa z FOGO Unią Leszno!
4 maja 2024
233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2024
Dzień bez komputera.
3 maja 2024