Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Konferencja prasowa Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej 2024

Grudziądzka Wiosna Teatralna to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Grudziądzu, przyciągające miłośników teatru z całej Polski. W Centrum Kultury Teatr odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano szczegółowy
program tegorocznej edycji.

W konferencji wzięli udział Beata Kastner, Anna Janosz, Ewelina Dąbrowska, Maciej Glamowski i Grzegorz Romanowski, Grudziądzka Wiosna Teatralna jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Grudziądzu ze względu na bogatą historię, wysoki poziom artystyczny prezentowanych spektakli oraz znaczący wpływ na rozwój kulturalny miasta. Wśród festiwalowych propozycji znajdą Państwo wiele oblicz szeroko pojętego absurdu. Wspólnie obejrzymy brawurowo przygotowaną adaptację powieści Rok 1984 G. Orwella, spotkamy się z Adasiem Miałczyńskim z Dnia Świra, przeniesiemy się na salę sądową i weźmiemy udział w procesie grupy Mansona odpowiedzialnej za masakrę w domu Polańskich, ale też poznamy Kubę, który uwielbia zupę pomidorową i kiedy ludzie są „dobzi”, pochylimy się nad zjawiskiem wstydu z Joanną Brodzik i Beatą Kawką. A wszystko zwieńczy pokonkursowo już koncert Natalii Sikory – wspaniałej Artystki, której wykonanie „Cry Baby” Janis Joplin stało się już legendą. Niech zatem te dwa nadchodzące wiosenne miesiące teatralnym absurdem stoją. – mówi Beata Kastner rzecznik CK Teatr.

Grudziądzka Wiosna Teatralna, obchodzona od dwudziestu lat, to okazja do podziwiania znakomitych spektakli i uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, które pozostają w pamięci mieszkańców Grudziądza. Tegoroczna edycja GWT odbywa się pod hasłem „W oparach absurdu”. Program festiwalu obejmuje różnorodne wydarzenia, takie jak spektakle teatralne, koncerty i projekcje filmów. Szczegółowy program został zaprezentowany podczas konferencji prasowej i jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy zadbali o to, aby wydarzenia były dostępne dla różnych grup odbiorców, oferując możliwość zakupu karnetów lub biletów na poszczególne spektakle. To festiwal, podczas którego organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, skupiające się głównie wokół teatru.

Oto kilka typowych wydarzeń, które można znaleźć podczas GWT:
Spektakle Teatralne: Centralnym punktem festiwalu są różnorodne spektakle
teatralne prezentowane przez zespoły teatralne z Polski i zagranicy. Teatr jest głównym medium podczas GWT, a widzowie mają okazję zobaczyć zarówno klasyczne, jak i nowatorskie przedstawienia.
Projekcje Filmów: Niektóre edycje festiwalu mogą obejmować również projekcje filmów związanych z teatrem, sztuką czy kulturą. To doskonała okazja do poszerzenia horyzontów i doświadczenia sztuki filmowej.
Spotkania z Twórcami: Podczas festiwalu organizowane są również spotkania z twórcami, czyli aktorami, reżyserami, scenarzystami czy innymi osobami związanymi z teatrem. To świetna okazja do bliższego poznania świata teatru i wymiany poglądów.

Grudziądzka Wiosna Teatralna to wyjątkowe wydarzenie, które integruje społeczność kulturalną i stwarza platformę do eksploracji sztuki teatralnej w różnorodnych formach.

Autor: Aleksandra Kaniecka

Grudziądzka Wiosna Teatralna to nie tylko okazja do kulturalnego wzbogacenia się, ale także do spędzenia czasu w wyjątkowej atmosferze teatru i sztuki. Zachęcamy wszystkich miłośników teatru do zapoznania się z programem i aktywnego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Informacje zostały pozyskane dzięki uprzejmości Centrum Kultury Teatr.

„W oparach absurdu”

Pomysł „W oparach absurdu” miał swój początek w kultowym już zbiorze żartów, drobnych ogłoszeń, reklam, a nawet życiowych porad Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego. Podczas tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej pokusimy się o studium ich aktualności i sprawdzenie czy ten wybitnie absurdalny humor wytrzymuje próbę czasu oraz czy przysłowiowe opary… przypadkiem nie wietrzeją.

Niech ta Wiosna, która obchodzi w tym roku swoje okrągłe, dwudzieste urodziny, będzie dla nas wszystkich okazją do wspaniałej zabawy i da nam radość nie mniejszą niż ta, której doświadczamy podczas czytania jej pierwowzoru. Niech rozkwitnie na dobre!

Tradycyjnie już zapraszamy Państwa na Przedwiośnie – tym razem skierowane do zarówno najmłodszych jak i tych z nieco większym stażem młodości. Zapraszamy wszystkich od 2 do 102 lat. Poduszkowe czytanki dla najmłodszych, bajka dla nieco starszych, adaptacja teatralna jednej z najlepszych lektur wszech czasów czy koncert z tekstami geniuszy słowa. To tylko niektóre z naszych propozycji. Z pewnością uda nam się Was zaskoczyć.

Wśród festiwalowych propozycji znajdą Państwo wiele oblicz szeroko pojętego absurdu*. Wspólnie obejrzymy brawurowo przygotowaną adaptację powieści Rok 1984 G. Orwella, spotkamy się z Adasiem Miałczyńskim z Dnia Świra, przeniesiemy się na salę sądową i weźmiemy udział w procesie grupy Mansona odpowiedzialnej za masakrę w domu Polańskich, ale też poznamy Kubę, który uwielbia zupę pomidorową i kiedy ludzie są „dobzi”, pochylimy się nad zjawiskiem wstydu z Joanną Brodzik i Beatą Kawką. A wszystko zwieńczy pokonkursowo już koncert Natalii Sikory – wspaniałej Artystki, której wykonanie „Cry Baby” Janis Joplin stało się już legendą.

Niech zatem te dwa nadchodzące wiosenne miesiące teatralnym absurdem stoją.

* Absurd to coś, co jest pozbawione sensu jako sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem lub obowiązującymi normami (czasem do tego stopnia, że aż jest śmieszne).

Poniżej harmonogram całej Wiosny Teatralnej:

29 lutego Rynek
„W oparach absurdu. Okiem grudziądzkich artystów”

– wystawa plenerowa | godz. 18.00 | wstęp wolny

PRZEDWIOŚNIE:

2 marca Teatr

„Pinokio” – spektakl dla dzieci
reż. Zbigniew Kulwicki
CK Teatr w Grudziądzu

godz. 16.00 bilety 20, 25 zł


8 marca Klub Akcent

,,OSIECKA/PRZYBORA ALE JAZZ!”

Joanna Dark – koncert

godz.19.00 bilety 40, 50 zł / karnet 420 zł


9 marca Teatr

„Moralność Pani Dulskiej” – spektakl (od 14. lat)

Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina

godz. 19.00 bilety 50, 60 zł / karnet 420 zł


10 marca Teatr

Teatr Malucha – interaktywne czytanki (dzieci w wieku 2-6 lat)

Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina

godz. 11.00 bilety 20 zł


GRUDZIĄDZKA WIOSNA TEATRALNA

Karnety na wszystkie przedstawienia – 420 zł
(nie obejmuje spektakli dla dzieci)

—–

16 marca Teatr

Rok 1984 – Rockowy Teatr – spektakl

Fundacja Dom Muzyki – Łódź

godz. 19.00 bilety 70, 80 zł/ karnet 420 zł


21 marca Teatr
Dyskusyjny Klub Filmowy

The Square” reż. Ruben Östlund (Szwecja / Niemcy /Francja/Dania 2017)

po seansie spotkanie z cyklu „Przy kawie, o filmie”

Wojciech Tutaj – „Sztuka absurdu, czy absurd w sztuce?”
godz. 19.00 bilety 15 zł 
/ karnet 420 zł


23 marca Teatr
Międzynarodowy Dzień Teatru
„Dzień Świra” Teatr Ateneum Warszawa

godz.19.00 bilety 80, 90 zł


6 kwietnia Teatr
„Kalifornia nieśmiertelni” Teatr Współczesny ze Szczecina

godz.19.00 bilety 50, 60 zł


13 kwietnia Teatr

„Debil” Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa

godz. 19.00 bilety 80, 90 zł

 


18 kwietnia Teatr

Dyskusyjny Klub Filmowy

„Do widzenia, do jutra…” dramat psychologiczny (1960 Polska)

reż. Janusz Morgenstern

„Zaklęci w kadrze” Piotr Bilski
godz. 19.00 bilety 10 zł (przedsprzedaż), 15 zł (w dniu seansu)


20 kwietnia Teatr

„Wstydź się” Fundacja FETA

godz. 19.00 bilety 60, 70 zł


21 kwietnia Teatr
Natalia Sikora – koncert

godz. 19.00 bilety 50, 60 zł

Aleksandra Kaniecka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024