Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Wystawy w salach Muzeum do 25 lutego 2024 r.:

Wystawy, które prezentować będziemy w salach Muzeum do 25 lutego 2024 r.:

Tyle razy we krwi skąpana. Martyrologia Polski w rzeźbie ludowej z kolekcji Louisa Galińskiego.

Wystawa czynna do 25 lutego 2024 r./ sale Muzeum, ul. Spichrzowa 11/13
Wystawa prezentuje wybrane prace z bogatej kolekcji Louisa Galińskiego – niemieckiego kolekcjonera i miłośnika polskiej sztuki ludowej. Przez szereg lat Galiński odbywał wyprawy śladami twórców nieprofesjonalnych, z którymi połączyły go bliskie relacje, stające się pretekstem do pozyskiwania i zamawiania nowych prac. Z zachwytu nad sztuką ludową zrodziła się chęć nauki języka polskiego, by nie tylko przez pryzmat sztuki zrozumieć Polaków i ich trudną, niejednokrotnie bolesną historię. Tematyka kolekcji jest zróżnicowana, od rzeźb o charakterze sakralnym po przedstawienia dotyczące martyrologii Polaków, których ojczyzna zaatakowana została przez dwa wrogie mocarstwa – III Rzeszę i Związek Radziecki. W kolekcji nie brakuje także przedstawień dotyczących Zagłady Żydów, którzy przez wieki zamieszkiwali Polskę, przyczyniając się do jej rozwoju. Prezentowana wystawa jest także okazją do podjęcia refleksji nad możliwością obrazowania tragedii wojny, być może ostudzi naiwny entuzjazm i krytycznym okiem pozwoli spojrzeć na sztukę, która bywa dla nas „kłopotliwą”. Uznanie jej „wymiaru osobistego, międzyludzkiego, krajowego i ponadnarodowego”, jak pisze Erica Lehrer, zachęci by „rozważyć nowe podejścia do klasyfikowania, wystawiania i publicznego omawiania tych zagmatwanych, niezakończonych historii”.
Wystawie towarzyszy katalog kolekcji – do nabycia w Kasie Muzeum, cena 65,00 zł.
Zapraszamy na spotkanie z kuratorem wystawy – Łukaszem Ciemińskim, który w czwartek, 22 lutego 2024 r. o godz. 17.00 zaprasza do wspólnego zwiedzania i wysłuchania opowieści o zaprezentowanej na wystawie kolekcji; ul. Spichrzowa 11/13, wstęp wolny.

Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku.

Wystawa czynna do 25 lutego 2024 r./ sale Muzeum, ul. Spichrzowa 17
Wystawa ta jest doskonałą okazją do ukazania znajdującej się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku kolekcji naczyń i pojemników ilustrujących bogactwo tradycji związanych ze spożywaniem różnych napojów w dawnym Gdańsku. Na wystawie zostanie zaprezentowano ok. 150 najróżniejszych naczyń do przechowywania, serwowania i konsumpcji napojów odkrytych podczas badań wykopaliskowych w historycznej części Gdańska. Są to naczynia do tytułowej kawy i herbaty oraz do: wody mineralnej, czekolady, piwa, wina i wyrobów gorzelnianych. Wystawie „Kawa czy herbata?…” towarzyszą dodatkowe wydarzenia:

Piątek, 9 lutego  2024 r., godz. 17.00 – wykład Magdaleny Kalbarczyk i Ilony Sulik-Kurowskiej pt. „O kawie, przy kawie, słów kilka”.
Zapraszamy na spotkanie pachnące niepowtarzalnym aromatem kawy i wprowadzające w świat tego popularnego napoju; przybliżymy ciekawą historię pojawienia się kawy na stołach gdańskich i europejskich mieszczan, zapoznamy się ze zmianą obyczajów, jaką przyniósł ze sobą ten niesamowity napój i pokażemy archeologiczne bogactwo akcesoriów, służących do jego spożywania. Spotkanie rozpocznie się na wystawie (ul. Spichrzowa 17), a w dalszej części – w Muzeum Handlu Wiślanego (ul. Spichrzowa 33-35).
Wstęp na podstawie wejściówek w cenie 7,00 zł – dostępnych od dnia 1 lutego 2024 w Kasach Muzeum (ul. Wodna 3/5 oraz ul. Spichrzowa 33-35).

Niedziela, 25 lutego 2024 r., godz. 12.00 – finisaż wystawy „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku” – oprowadzanie kuratorskie, podczas którego wraz z archeolożkami, Małgorzatą Kurzyńską i Iloną Sulik-Kurowską zajrzymy w zakamarki wystawy i wysłuchamy ciekawych opowieści o prezentowanych eksponatach; ul. Spichrzowa 17, wstęp wolny.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Noc Muzeów już w ten weekend!
16 maja 2024
ZMIANY W GODZINACH OTWARCIA MUZEUM W MAJU
16 maja 2024
Wernisaże Wystaw Prac Dyplomowych uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Akcencie i Muzeum
16 maja 2024
Boso przez Grudziądz niesiemy dźwięk – fotorelacja z happeningu
15 maja 2024
LEKCJE CIEPŁA – O CIEPLE I ROZSĄDNYM Z NIEGO KORZYSTANIU. ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLACH I SZKOŁACH PODSTAWOWYCH.
15 maja 2024
Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych
15 maja 2024