Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Cohen, Okudżawa, Kondrak – relacja z koncertu w Klubie Akcent

Jan Kondrak – mistrz piosenki bardowskiej w Grudziądzu

Piosenki bardów swoją największą popularność zdobyły w drugiej połowie ubiegłego wieku, szczególnie w krajach tzw. „bloku wschodniego”. Wybitni wykonawcy tego nurtu śpiewali również we Francji, Niemczech, Kanadzie czy USA.

Ich twórczość związana jest z piosenką autorską, poetycką, filozoficzną i protest songiem. Jest to najbardziej wysublimowany rodzaj kreacji piosenkarskiej, którego symbolicznym ukoronowaniem było przyznanie Bobowi Dylanowi literackiej Nagrody Nobla w 2016 roku.

W piątek 2 lutego 2024 r. na scenie Klubu Akcent zaśpiewał wybitny twórca tekstów poetyckich i muzyki, wykonawca, publicystyk i reżyser – Jan Kondrak. Jego utwory wykonywali między innymi Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof i Piotr Cugowscy. Artysta związany jest z Lubelską Federacją Bardów, skupiającą najwybitniejszych polskich twórców i twórczyń z tego nurtu.

Do Grudziądza przywiózł repertuar, w którego skład wchodzą teksty autorskie oraz tłumaczenia (także własne) pieśni Leonarda Cohena i Bułata Okudżawy. Jak przystało na taki materiał są to teksty różne, dotykające spraw czasami figlarnych, czasami poważnych, wiele z nich znane jest z oryginalnych wykonań. Niewątpliwą zaletą tekstów są tłumaczenia. Oczywiście, że pieśni, chociażby Cohena, są melodyjne i taneczne ale sens poetyckich strof wzmacnia ich przekaz. Pieśń barda przestaje być piosenką z radia a staje się komunikatem. Szczególnie dotyczy to Okudżawy – Gruzina, któremu tworzyć przyszło w sowieckiej Rosji.

Występ wzbogacony był o wspaniałe piosenki autorskie Jana Kondraka, ciekawe wspomnienia i anegdoty dotyczące między innymi spotkań z wdową po Okudżawie. Przyjemnie było zasłuchać się w ten wspaniały głos i piękne melodie. Zanurzyć w historię Świata, Polski i ludzkie losy osób, które poznał Bard.

Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem naszej publiczności, która żywiołowo reagowała na śpiewane utwory, co dowodzi, że zarówno twórczość artysty jak i piosenka autorska wciąż mają swoich miłośników.

Dziękujemy za ten cudowny wieczór, o którym mogliśmy napisać na naszej stronie www.grudziadzmiastotwarte.pl.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024
Grudziądza Wiosna Teatralna – ostatni weekend
19 kwietnia 2024