Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

13 grudnia 1981 roku to data wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji na Skwerze Solidarności miała miejsce uroczystość patriotyczna.

W jej trakcie oddano hołd internowanym i zamordowanym w stanie wojennym działaczom ruchu solidarnościowego. Wśród nich byli także grudziądzanie.

– Konsekwencją wprowadzenia stanu wojennego było zdelegalizowanie „Solidarności”. Ocalała część ruchu zeszła do podziemia. Ale na przekór represjom idea solidarności jeszcze mocniej zakorzeniła się w sercach, umysłach i postawach Polaków – powiedziała Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza. – To dobry dzień, by podziękować ludziom „Solidarności”, a także tym, którzy w tamtym czasie ofiarnie ich wspierali. Dziś musimy wspólnie zadbać o przyszłość naszego narodu, którego historia nie raz dotykała cierpieniem. Pomimo różnic, dbajmy o Polskę w jedności, wzajemnej tolerancji i zrozumieniu.

Uczestniczące w wydarzeniu delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności, były także okolicznościowe przemówienia oraz wspólna modlitwa. Całość uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów III Liceum Ogólnokształcącego.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

LATO NA STARYM MIEŚCIE 2024
19 czerwca 2024
Laboratorium Pana Kleksa w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej już 22 czerwca
19 czerwca 2024
Już wkrótce otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, prezentująca nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Autoportret, czyli portret własny”.
19 czerwca 2024
Fado Festiwal w Grudziądzu
19 czerwca 2024
Czas zwiedzania poznajcie historię Domu Towarowego Korzeniewskich
19 czerwca 2024
Lipa, nie do Lipy! – Misja Na Zdrowie.
18 czerwca 2024