Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

„Kaganek z Oświaty” na spotkaniu Koła Miłośników Dziejów Grudziądza

Dzieje zespołu „Kaganek” w opowieści i pieśni

Wtorkowe spotkanie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, które odbyło się 4 października 23 r., miało inny niż zazwyczaj przebieg. Gościem i w dużej mierze gospodarzem spotkania był Zespół Wokalno-Instrumentalny „Kaganek”. Ten zasłużony, znany i uznany zespół amatorski już za kilka miesięcy będzie obchodził 20. lecie swojej działalności, dobry to czas by opowiedzieć o jego przeszłości miłośnikom historii naszego miasta.

W roku 2004 grupa 10 przyjaciół, nauczycieli i pracowników oświatowych, postanowiła umilić sobie czas na zasłużonej emeryturze, poprzez wspólną aktywność jaką jest śpiew. Inicjatorem tych spotkań był obecny dyrygent zespołu – Pan Henryk Orzechowski – były nauczyciel muzyki i polonista. Początkowy skład zespołu szybko rozrósł się do 30 osób, ponieważ wspólne działanie jest dla członków okazją do spotkań i wspomnień dających radość z bycia razem:

„Nasz Kaganek taki magnes ma
Że przyciąga śpiewem i muzyką
Tu, wśród przyjaciół czujesz
Że nie lecisz donikąd!”

„Kaganek” powstał z potrzeby serca grupy przyjaciół ale w swych działaniach daleko wykracza ponad osobiste potrzeby umilania sobie czasu. W swym repertuarze ma pieśni patriotyczne, żołnierskie i popularne z okresu 20. lecia międzywojennego. Dla zespołu najważniejsze jest jednak opiewanie piękna i historii naszej małej ojczyzny – Grudziądza – oraz promowanie rodzimych twórców muzyki i tekstów, które artyści prezentują na występach. W roku 2018 zespół wydał śpiewnik zatytułowany „Piosenki o Grudziądzu”, zawierający 21 tekstów i melodii takich twórców.

Prezentacja zespołu „Kaganek” szerszej publiczności miała miejsce dwa lata po jego założeniu. Od tego czasu grupa regularnie występuje w ramach koncertów przy okazji cyklicznych świąt narodowych i religijnych oraz w karnawale. Często też uczestniczy w imprezach charytatywnych organizowanych przez Caritas, PCK a także koncertuje dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Karnych.

Wszystkie te fakty przedstawił ciekawie Pan Henryk Orzechowski, który także opowiedział nam historię grudziądzkiego hejnału. Utwór ten został skomponowany przed II Wojną Światową przez kapelmistrza 64 Pułku Piechoty – Stanisława Szpuleckiego i grany był na żywo przez trębaczy do wybuchu tejże. Po wyzwoleniu hejnał rozbrzmiewał jeszcze z wieży Ratusza przez kilkanaście lat, niestety wraz z odejściem starych trębaczy tradycja ta zaginęła. W jej odnowienie włączył się sam Pan Orzechowski, który odnalazł nuty hejnału. W latach 90. Pan Stanisław Nowacki nagrał na organach elektronicznych wersję, którą codziennie o godzinie 12 możemy usłyszeć na grudziądzkim Rynku i starym mieście.

Odmienność od zwykłego toku spotkań KMDG nie leży jednak w doborze tematów ale w tym, że prelekcja Dyrygenta przeplatana była prezentacją pieśni granych i śpiewanych przez „Kaganek”. Począwszy od wspomnianego Hejnału, który rozpoczął część muzyczną, poprzez pieśni patriotyczne, utwory o Grudziądzu oraz popularne szlagiery. Miłośnicy Dziejów Grudziądza mogli zapoznać się z całym przekrojem twórczości grupy a każdy występ nagradzany był gromkimi brawami.

Piękny przykład grudziądzkiej historii podanej w ciekawy sposób. Koło Miłośników Dziejów Grudziądza otwarte jest dla wszystkich chętnych. Na każdym jego spotkaniu prezentowane są ciekawe informacje, przygotowane w profesjonalny sposób. Dzięki uprzejmości Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu  spotkania odbywają się w Klubie Centrum przy ul. Moniuszki 13 w każdą środę o godzinie 17.

Portal www.grudziadzmiastootwarte.pl z zaciekawieniem śledzi takie wydarzenia by dokumentować wartą zapisania aktywność mieszkańców naszego miasta.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Kobiet w Solankach
3 marca 2024
„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024