Już za rogiem do naszego kraju powracają wysokie temperatury, którym bardzo często towarzyszą potężne fronty burzowe oraz silne wiatry.
Niby każdy z nas już wie jak, ma się zachowywać w trakcie takiej pogody, lecz jednak nadal statystyki pokazują, że co roku giną kolejne osoby z powodu nieodpowiedzialnych zachowań. Wiele ofiar, gigantyczne zniszczenia i kolosalne straty materialne. Z biegiem lat burze są w Polsce coraz gwałtowniejsze i kosztowniejsze.
Jak się prawidłowo zachować w trakcie takich silnych zjawisk atmosferycznych? Postaramy się podsunąć kilka ważnych nawyków, aby być bezpiecznym w trakcie ich trwania.
Aby ułatwić to, podzielimy nasze rady ze względu na miejsce, w którym się znajdujemy oraz rodzaj zjawiska.
Silna burza
Burza, czyli jedno z groźniejszych zjawisk atmosferycznych. Podczas jej trwania, mają miejsce olbrzymie wyładowania atmosferyczne (pioruny). Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. U człowieka rażonego piorunem może dojść między innym ido:
– zaburzenia rytmu serca, które w większości prowadzi do NZK, czyli Nagłego Zatrzymania Krążenia,
⁃ poparzeniu ulega skóra ciała, a ubranie, które mamy na sobie zostaje stopione lub też zaczyna się palić.
Uderzenie pioruna w nasz dom może spowodować pożar, uszkodzenie instalacji elektrycznej (oraz wszystkich urządzeń do niej podłączonych) lub całego budynku.
1. Oglądając dzienniki telewizyjne oraz inne środki masowego przekazu, nigdy nie pomijaj ostrzeż, przed groźnymi zjawiskami pogodowymi. Śledź komunikaty wydawane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w formie np. Alertów RCB, które dostajemy w formie SMS na nasz telefon komórkowy.
2. W przypadku nadchodzącej złej pogody usuń niezwłocznie ze swojego balkonu, podwórka czy też parapetu rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że wystarczy jeden mocniejszy podmuch wiatru, aby przykładowo Twoja ulubiona donica z miętą wylądowała z Twojego parapetu na głowie przypadkowego przechodnia.
3. Pozamykaj wszystkie okna oraz drzwi.
4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne oraz gazowe, które są nieużwane przez Ciebie w trakcie trwania niepogody.
5. Nigdy nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, jeśli to nie jest konieczne.
6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw (nie tylko tych, które regularnie przyjmujemy, ale także tych pierwszej potrzeby).
7. W przypadku wyładowań atmosferycznych oraz silnych wiatrów spodziewaj się przerw w dostawie prądu – przygotuj źródło awaryjnego oświetlenia (np. latarkę), oraz Powerbank, który w przypadku przerwy w dostawie prądu pomoże Ci naładować telefon.
8. Miej naładowany telefon przed rozpoczęciem się daty obowiązywania ostrzeżeń oraz spodziewanych burz i wiatrów.
9. Nigdy nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk – lepiej zaopatrz się w książkę i usiądź wygodnie w fotelu i delektuj się powieścią 🙂 .
10. Jeżeli jesteś w budynku blisko centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ściana nośna, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy bądź na parterze budynku.
11. Jeśli silny porywisty wiatr zaskoczy Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia). Nie zatrzymuj się pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi – dlaczego? Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej nie przebywać podczas ich trwania w ich pobliżu.
12. Szukając schronienia, omijaj takie miejsca jak: drzewa, słupy, lekkie konstrukcje takie jak wiaty autobusowe i tramwajowe czy też zadaszenia samochodowe.
13. Nawałnice najlepiej przeczekać w budynku.
14. Podczas niekorzystnej pogody najlepiej unikać otwartej przestrzeni, jeśli jednak nie ma w pobliżu żadnej alternatywy schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj naturalne zagłębienia terenu takie jak rowy czy głębokie doły (podczas huraganu schron się w nim, podczas burzy nie siadaj, ani nie kładź się na ziemi – przykucnij jest to najbezpieczniejsza metoda).
15. Podczas trwania zjawisk odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj, ponieważ są one źródłem ściągania piorunów i łatwo przewodzą prąd i możesz zostać porażony.
A co zrobić, gdy jesteś nad woda?
1. Pierwsze co musisz zrobić, to niezwłocznie opuść wodę – nie ryzykuj porażenia przez piorun!
2. Jeśli jesteś na łódce, na otwartym akwenie np. na jeziorze niezwłocznie udaj się do brzegu i opuść łódź. Może większość osób pamięta pamiętne wydarzenia z 2007 roku. We wtorek 21 sierpnia na Mazurach biały szkwał doprowadził w zaledwie 15 minut do zatonięcia ponad 15 jachtów oraz do wywrócenia ponad 60 jednostek oraz śmierci 12 osób. Wydarzenie to jest odległe czasowo, lecz jednak czasami nadal pojawiają się białe szkwały.
Najważniejszą zasadą jest bezwzględny zakaz przebywania pod pokładem zagłówki, ponieważ w przypadku jej wywrócenia pod wpływem silnego podmuchu wiatru ryzykujemy życiem.
Co zrobić, gdy podczas podróży dopadnie nas zła pogoda?
1. Przede wszystkim powinieneś zmniejszyć prędkość jazdy i mieć świadomość, że gdy wyjeżdżamy z zalesionego lub mocno zabudowanego terenu, może nas dopaść gwałtowny podmuch wiatru, który spowoduje utratę panowania nad samochodem i doprowadzi do nieszczęścia. Najlepiej będzie, jeśli zatrzymasz się na parkingu, z dala od wszelkich drzew, czy też słupów i linii energetycznych. Pamiętaj to, że jesteś w samochodzie, nie chroni Cię przed złamanymi gałęziami lub drzewami!
Nie daj się zwieźć chwilową poprawą pogody oraz cisza od występowania wyładowań atmosferycznych! Te czynniki nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja i czy jest już bezpiecznie.
A jak powinna wyglądać pierwsza pomoc osobie pogrążonej piorunem?
1. Zapewnij sobie bezpieczeństwo – nie od dzisiaj wiadomo, że martwy ratownik to zły ratownik i żadna pomoc
2. Nie bój dotykać się osoby razowej piorunem. Przede wszystkim nie panikuj!
3. Wezwij pomoc albo poproś kogoś o zrobienie tego. Pamiętaj 112!
4. Udrożnij drogi oddechowe
5. Oceń czy ofiara rażenia jest przytomna, oddycha, bije jej serce
6. Jeśli nie wyczuwasz oddechu oraz tętna, rozpocznij wykonywanie Resuscytacji krążeniowo-oddechowej
7. Opatrz widoczne oparzenia i krwawienia
8. Bądź z ofiarą do momentu przybycia pomocy, wspieram ja psychicznie.
Powyższe instrukcje opracowano na podstawie informacje znalezione na stronie gov.pl, które zostały opracowane w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP oraz z portalu medonet.pl
W imieniu całej redakcji portalu Grudziądz Miasto Otwarte życzymy spokojnych i bezpiecznych wakacji!
oprac. Kamil Danielewicz
foto z drona – Fotografie Życia by Kamil Danielewicz
aźródło zdjęcia nagłówkowego: gov.pl