Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

SPACEREK Z PRZEWODNIKIEM

Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi oraz Koło Przewodników im. Józefa Błachnio w Grudziądzu, co tydzień w każdą niedzielę przez okres wakacji organizują Spacerki z Przewodnikiem.

Akcja ma na celu popularyzowanie historii, kultury i tradycji miasta oraz przyciągnięcie potencjalnych turystów. Wycieczki są darmowe i może brać w nich udział każdy.

9 lipca o godzinie 10:00 rozpoczął się kolejny spacer pod hasłem Chrystian, Kopernik, Łęga, co ich łączy? Rolę prowadzącej pełniła przewodniczka Jolanta Szulc.

Ok. 40 uczestników wycieczki zgromadziło się na ulicy Kościelnej, przy bazylice pw. Św. Mikołaja.

W czasie spaceru zwiedzający odwiedzili kilka punktów związanych z postaciami głównego motywu.

Przy Kościele Farnym omówiono istotną, z historycznego punktu widzenia, dla Grudziądza postać. Biskup Chrystian otrzymał osadę Grudziądz we władanie w 1218r. decyzją Konrada Mazowieckiego. W 1233 roku, Grudziądz stał się centralnym ośrodkiem misyjnym biskupa.                                                 Był wrogiem krzyżaków, pod jego panowaniem w mieście rozwinął się handel oraz oświata. Chrystian widnieje na herbie Grudziądza, jego sylwetka jest symbolem miasta. Na ścianie Bazyliki św. Mikołaja w Grudziądzu widnieje tablica pamiątkowa poświęcona jego osobie.

Następnie spacerowicze udali się na plac miłośników astronomii. Mikołaj Kopernik, który ma tam swój pomnik, to znany na całym świecie astronom i matematyk. Zajmował się także ekonomią, prawem, dyplomacją i strategią wojskową. Związki uczonego z Grudziądzem są niepodważalne. Dalej wycieczka skierowała się na rynek, tam podziwiano ławeczkę Kopernika.

Mikołaj Kopernik w trakcie swojego życia odwiedzał nasze miasto. W lipcu 1521 roku był na sejmiku Prus Królewskich, podczas którego skarżył się na szkody wyrządzone przez rycerzy zakonu krzyżackiego. Kolejny służbowy pobyt w Grudziądzu odbył się 21 marca 1522 roku, gdy w trakcie sejmiku wygłaszał ważny traktat „O szacunku monety”.  Kopernik to również twórca projektu kanału Trynka. Zaniepokojone niedoborem wody pitnej w mieście władze, poprosiły o pomoc Mikołaja.

Trzecią postacią tematyczną spaceru był podpułkownik Władysław Łęga– duchowny, historyk i archeolog. Opowieść o nim wybrzmiała przy grudziądzkim muzeum, na ulicy wodnej, które nosi jego imię.  Od 1 lipca 1921 do września 1939 był administratorem parafii w Grudziądzu.  Działał jako kapelan w miejskim szpitalu. Przeprowadzał na terenie miasta wykopaliska, był autorem przedwojennego przewodnika po Grudziądzu. Pełnił honorową rolę kustosza w muzeum. Publikował prace poświęcone historii i kulturze ludowej Pomorza, w tym Grudziądza. W czasie wojny ukrywał się we Lwowie. Zmarł 2 sierpnia 1960 roku.

Trzy wielkie, legendarne postacie. Osobistości, które żyjąc w różnych epokach, przyłożyły się do rozwoju Grudziądza i okolic. Dzisiaj Chrystian, Kopernik i Łęga to bohaterowie miasta, którzy na zawsze zapisali się w jego historii.

Uczestnicy wycieczki zakończyli podróż po starym mieście z uśmiechami na twarzy. Przewodniczkę nagrodzono gromkimi brawami. Organizatorzy polecają zdobywanie wiedzy na świeżym powietrzu. Kolejny spacer odbędzie się 16 lipca o godzinie 10:00. Zbiórka na ulicy Legionów, przy ruinach kina Tivoli.

 

Autor Wiktor Bergmański

GALERIA

Zdjęcia Wiktor Bergmański

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

TENIS STOŁOWY OLIMPIA CUP – VII edycja turnieju
9 maja 2024
12 maja – 125. rocznica uruchomienia w Grudziądzu elektrycznej linii tramwajowej
8 maja 2024
24 maja o godzinie 18:00 zapraszamy na koncert do Piramidy z tężnią solankową.
8 maja 2024
Lanberry kolejną gwiazdą Jarmarku Spichrzowego
8 maja 2024
Wiosenne chwasty w plenerze – na warsztaty zaprasza Jowita Serocka
8 maja 2024
Poznaj MOC Oddechu! – Misja Na Zdrowie.
8 maja 2024