30-lecie Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu
We wtorek 27 czerwca w Centrum Kultury Teatr odbyła się uroczystość jubileuszu Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu pod hasłem „30 lat w naszej bajce – wspomnień czar”.
W programie umieszczono 25 wspólnych występów artystycznych obecnych i byłych podopiecznych, a także pracowników Centrum. Na scenie Teatru podziękowania za działalność na ręce dyrektorki ośrodka Elżbiety Raczkowskiej składali m.in. wiceburmistrz miasta Róża Lewandowska i poseł Tomasz Szymański. W trakcie uroczystości rozdane zostały także podziękowania pracownikom Centrum znanym jako „ciocie i wujkowie” oraz maskotki wszystkim podopiecznym. Po koncercie zakończonym gromkimi brawami na stojąco odbył się słodki poczęstunek i zaproszono na wystawę prac dzieci pod tytułem „Ja i moja bajka”.
Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądz to osiem placówek socjalizacyjnych, dwie placówki interwencyjne, poradnia rodzinna, ośrodek profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży oraz placówki wsparcia dziennego. Warunki tworzone są z myślą o podopiecznych i mają za zadanie przypominać dom. Nie tylko pod względem wyglądu wnętrza, ale też miłości, ciepła czy wsparcia. Miejsce bezpieczne i pełne akceptacji. Centrum pomaga w sprostaniu wyzwaniu jakie niesie wsparcia dzieci i rodzin, dlatego organizuje różnego rodzaju warsztaty skierowane do rodziców m.in. „Bez klapsa” czy także zapewnia różnorodne formy doskonalenia specjalistów i nauczycieli pracujących na terenie miasta.
Autorka Martyna Ruszczyńska
Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego pod obecną swą nazwą działa od grudnia 2001 roku, jednak historia tej instytucji rozpoczęła się znacznie wcześniej. W 1993 roku dotychczasowy Dom Małego Dziecka został przekształcony w Państwowy Dom Dziecka, a nieco ponad rok później raz jeszcze zmienił nazwę, tym razem na Dom Dziecka. Oznaczało to początek planów reorganizacyjnych mających na celu powołanie nowoczesnej placówki opiekuńczo-wychowawczej z przeznaczeniem dla osiemdziesięciorga dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Jak na tamte czasy była to inicjatywa bardzo nowoczesna, nie mająca swojego odpowiednika w skali całego kraju. W Polsce nie było bowiem w tamtym czasie Domu Dziecka, w którym mogłoby przebywać dzieci w tak różnym wieku.
Wraz z otwarciem nowego Domu Dziecka możliwa stała się kompleksowa i wielopłaszczyznowa opieka nad jego wychowankami. Placówka ta nie przestaje się rozwijać, współpracując przy tym z instytucjami zajmującymi się dziećmi i rodziną.