Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

„Depresja” wykład dr Janusza Janczewskiego w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej

„Depresja” wykład dr Janusza Janczewskiego

We wtorek 9 maja w Fili nr 13 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu miał miejsce ciekawy wykład psychiatry – dr Janusza Janczewskiego na temat depresji.

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, na które choruje obecnie około 1,5 mln Polaków (dane: forumprzeciwdepresji.pl) i z roku na rok liczba ta rośnie. Częściej diagnozuje się ją u kobiet ale w ostatnich latach stan, w którym „nawet chcieć się nie chce” pojawia się u coraz młodszych osób w tym nastolatków i dzieci. Podejrzewa się także, że istnieje grupa osób, szczególnie mężczyzn, które z różnych powodów kulturowych i edukacyjnych nie podejmują właściwego leczenia, dlatego każda inicjatywa propagowania wiedzy na jej temat jest ważna. Nieleczona depresja może prowadzić do śmierci.

O depresji możemy mówić wtedy, gdy u osoby chorej występuje pogorszenie nastroju, między innymi: smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego, brak chęci do życia i działania (itp). Ponadto stan ten utrzymuje się powyżej dwóch tygodni i nie jest związany z zażywaniem substancji psychoaktywnych (np. narkotyków).

Wykład dr Janczewskiego skupił się na zdefiniowaniu choroby, jej objawów oraz sposobach leczenia. W ostatnich latach nastąpiła znaczna poprawa postrzeganiu osób chorych. Wizyta u psychiatry przestała być stygmatyzowana a wiele osób posiada wiedzę na temat depresji i wspiera chorych chcących się leczyć. Nowoczesne leki w70-80% pozwalają na wyleczenie tej choroby, choć nie jest to proces krótkotrwały a efekty nie są od początku spektakularne.

Dr Janczewski wskazał na podstawowe problemy związane z leczeniem i uzyskaniem trwałych efektów.

Po pierwsze, leki przeciw depresji są skuteczne ale dobranie konkretnego dla danego pacjenta to proces długotrwały. Potrzeba około 6 tygodni, by stężenie leku osiągnęło oczekiwany poziom i dopiero wtedy można stwierdzić czy działa, czy też terapię trzeba zmodyfikować. Nie należy więc jej przerywać z powodu braku szybkich efektów.

Po drugie, leki te wpływają na aktualny stan psychiczny pacjenta, co początkowo może powodować dyskomfort, który jednakże po kilku – kilkunastu dniach mija.

Po trzecie, leków nie należy odstawiać bez konsultacji z lekarzem, szczególnie, gdy pacjent odczuwa znaczącą poprawę nastroju. Zwiększa to ryzyko nawrotu choroby, a jak zaznacza Pan doktor, drugi i następne epizody depresyjne leczy się trudniej.

Najważniejsze, że leki przeciw depresji nie uzależniają i po odpowiednim leczeniu w właściwym momencie, uzgodnionym z psychiatrą, można je odstawić bez skutków ubocznych.

Nie należy bać się tej choroby ani osób nią dotkniętych. Powinniśmy obserwować siebie i swoich bliskich aby szybciej podjąć właściwe działania. Jeśli podejrzewamy depresję u siebie lub bliskich powinniśmy od razu korzystać z pomocy psychiatry, ponieważ nie musimy mieć do niego skierowania.

Autor Adam Milewski

GALERIA

zdjęcia Adam Milewski

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Emocje sięgnęły zenitu: IV etap XXXIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Prezydenta Grudziądza
4 maja 2024
Piknik Rodzinny W parku – zobacz fotorelację!
4 maja 2024
3 maja 2024 – Dzień Otwarty Cytadeli
4 maja 2024
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz wygrywa z FOGO Unią Leszno!
4 maja 2024
233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2024
Dzień bez komputera.
3 maja 2024