Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Tajemnice lasu liter

Gdyby nie remont gmachu głównego Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego to spotkanie nie mogłoby się odbyć. Dwa pomieszczenia na parterze, połączone szerokimi drzwiami, z ledwością pomieściły miłośniczki i miłośników twórczości Pani Katarzyny Puzyńskiej, która odwiedziła nas 19 kwietnia 2024 r.

W efekcie remontu Biblioteka zyskała windę, która przywiozła autorkę wprost na spotkanie, co wywołało jej radosne zaskoczenie. Niczym żywiołowa burza od razu odnalazła się w swej roli, oddając swój czas prowadzącej wydarzenie Pani Beacie Kastner i oczywiście czytelnikom. Jak mówi: dużo czasu poświęca na pisanie książek samotnie w lesie, a takie spotkania są dla niej szansą na porozmawianie z ludźmi.

Pani Katarzyna Puzyńska jest cenioną autorką powieści kryminalnych, która odnajduje się też w fantasy i horrorze. Najbardziej znana jest serii „Saga o Lipowie” dziejącej się w fikcyjnej wiosce, położonej w okolicy wsi Pokrzydowo na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, gdzie autorka mieszka.

Ta żywiołowa autorka zdominowała piątkowe spotkanie swoimi wypowiedziami, dając dużo radości zgromadzonym osobom. Opowiadała dużo o swoich literackich fascynacjach książkami Stephena Kinga, powieściami SF i fantasy. Miłość do nich wyniosła z rodzinnego domu. Tata oglądał z nią horrory, mama czytała fantasy, a jedna z babć była policjantką, prokuratorem a na końcu adwokatem! „Na szczęście druga babcia była tradycyjna, dawała ciepło i piekła ciasta”.

Młodzieńcze fascynacje Pani Katarzyny skupione były bardziej na fantasy i grach paragrafowych, pomimo tego, lepiej czuje się w kryminałach, ponieważ łatwiej jest stworzyć w nich spójny świat, który zainteresuje czytelników swoją prawdziwością. Dla autorki najważniejsza w pisaniu jest jednak radość tworzenia, stąd literackie odskoki do innych gatunków, oraz ostatni odpoczynek od serii lipowskiej.

Pani Katarzyna Puzyńska sporo czasu poświęciła na opowiadanie, jak pisze się i wydaje książki. Z wielkim szacunkiem odniosła się do wsparcia, jakie otrzymała od wydawcy przy pierwszej powieści. Porady redakcyjne wzięła sobie do serca, dzięki czemu ma teraz większą kontrolę nad ostatecznym kształtem kolejnych powieści.

Wśród pytań zadawanych przez czytelników jedno było bardzo ciekawe, a dotyczyło odwzorowania okolic gminy Zbiczno w powieściach. Dla autorki autentyczność jest bardzo ważna. Każdy pisarz budujący świat swoich powieści, a szczególnie serii wydawniczych, musi się z nim zmierzyć. Teoretycznie, w tym kontekście, pisać fantasy jest łatwiej, ale światy całkowicie wymyślone to ryzyko zbytniego odpłynięcia autora, wymyślania rzeczy, o których ludzie powiedzą, że ich nie kupują.

Kryminały zakorzenione w naszej rzeczywistości muszą trzymać się praw fizyki, biologi czy historii oraz być zgodne z lokalnymi warunkami geograficznymi. Jeśli w okolicy, o której pisze autorka, jest na przykład glinianka, to trzeba uwzględnić fakt, że przestępca nie może przez nią uciekać jesienią czy zimą, gdy stoi tam woda. Ponieważ drugą pasją Pani Katarzyny Puzyńskiej jest bieganie, wykorzystuje je do zwiedzania i poznawania miejsc, o których pisze. Dlatego jej powieści mocno są zakorzenione w lokalnej geografii i historii, a ta autentyczność przekonuje rzeszę czytelników.

Efektem ubocznym pisania kryminałów, jest też konieczność ciągłego uczenia się, nawet na potrzebę chwili. Czy są to fakty historyczne, medyczne czy biologiczne, autor musi przynajmniej sprawić wrażenie, że posiada taką wiedzę. Książki Pani Puzyńskiej czytają też specjaliści, a nic nie świadczy o braku profesjonalizmu autora, jak zarzut fachowca, że jakiś opisany robaczek nie posiada odnóży, tylko nibynóżki.

Spotkanie było długie, wartościowe, pełne anegdot oraz wiedzy przydatnej dla potencjalnych autorów książek. Wszystkie osoby, które chciały otrzymać autograf i zrobić sobie zdjęcie z autorką, wyszły ze spotkania zadowolone.

Dziękujemy Pani Katarzynie za to piękne spotkanie i przekazaną wiedzę a pracownikom Biblioteki za gościnę i cierpliwość.

Nasz portal www.grudziadzmiastootwarte.pl z zainteresowaniem przygląda się twórczości literackiej związanej z naszym regionem. Ponadto zachęcamy mieszkańców do publikowania swojej twórczości na naszych stronach.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Rozmowy z pasją – wywiad z Andrzejem Markuszewskim.
24 czerwca 2024
Informacja dla obywateli Ukrainy zakwaterowanych u osób prywatnych
24 czerwca 2024
Już jutro w Spichlerz 57 szkolenie z marketingu internetowego!
24 czerwca 2024
METAMORPHOSIS FASHION SHOW 2024 – relacja
23 czerwca 2024
23.06 Dzień Ojca- okazja by powiedzieć “Dziękuję Ci TATO”
23 czerwca 2024
Chcesz zobaczyć prawdziwą pasję? Chodź na spotkanie autorskie! – relacja z wydarzenia.
22 czerwca 2024