Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W piątkowy wieczór odbyło się czwarte spotkanie z serii Broszka.

Jest wiosna, wszystko budzi się do życia, a to idealny moment by kobiety mogły podkreślić swoje wdzięki. „Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna” to event zorganizowany właśnie w tym celu. Portal Grudziądz Miasto Otwarte miał przyjemność objąć patronem medialnym to wydarzenie.

 

Dominika Zielińska, jedna z członkiń stowarzyszenia „Kobiety na swoim” tak opowiada o tym wydarzeniu:

Seria „To jest moja broszka” zorganizowane jest przez Stowarzyszenie „Kobiety na swoim”. Stowarzyszenie to powstało, aby wspierać kobiety w biznesie, ale też takie, które planują „pójść na swoje”. Wydarzenia z serii Broszki są dodatkową możliwością promocji biznesów kobiet należących do Stowarzyszenia oraz biznesów prelegentek i prelegentów.  To idealne miejsce do nawiązywania nowych relacji. Wiele osób tworzących swój biznes uczy się w ten sposób swojej autoprezentacji. Porozmawiać z kimś obcym, opowiedzieć mu o tym co robimy. W naszej kulturze dość powszechne jest uczenie dziewczynek życia w skromności, a nie mówienie i chwalenie się. Czy chwalenie jest złe? Przełamujemy to, abyśmy mogły zwyczajnie podejść, porozmawiać i opowiedzieć o tym, czym się zajmujemy i dlaczego jesteśmy po prostu w tym „super”.

Seria „To jest moja Broszka” wymyślone przez Martę Mróz po to, abyśmy przełamywały tematy tabu, ale głównie te, które dotyczą nas na co dzień. To wszystko, co dotyka kobiet, a przez wiele, wiele lat jest chowane do szafy i zapominane. Tym razem otwieramy się na piękno….wszelakie. Uczymy się  przyjmować komplementy, szukać w sobie tych wszystkich pięknych rzeczy, których na co dzień nie widzimy. To właśnie tym tematem doradca wizerunku  Sylwia Sypek rozpoczęła swoją prelekcję. W tym roku uczymy się dobierać biustonosz przy pomocy brafiterki Natalii Norkowskiej. Wbrew pozorom nikt nas tego na co dzień nie uczy. Nasze kręgosłupy noszą nasze piersi i są dla nich dość dużym obciążeniem. Dobrze dobrany stanik może sprawić, że będziemy wyglądały fantastycznie oraz skorzysta na tym nasza postawa. Katarzyna Juszczak z TricoAn  opowiedziała nam o pielęgnacji. Zdrowa i piękna skóra nie potrzebuje makijażu. Przepyszny słodki poczęstunek przygotowała dla nas cukiernia Wena. Przepiękne stoisko z niesamowitymi naturalnymi świecami, mydłami i solami do kąpieli zaprezentowała Natalia Banasik z Naturalnie z Doliny Osy. Każda z uczestniczek otrzymała drobne upominki od licznych darczyńców.

Pierwsze spotkanie cztery lata temu odbyło się pod hasłem „To jest moja broszka”. Wtedy mówiłyśmy o swojej seksualności. Dr Czyżo opowiadała o kwestii pielęgnacji, higieny i codziennego dbania o swoją broszkę. Nasza Ala Łęgowska, fizjoterapeutka kobieca opowiadała o tym jak bardzo broszka i wagina powiązane są z całym naszym ciałem np. blizny po porodzie mogą powodować migreny. Seksuolożka opowiadała nam o najnowszych gadżetach erotycznych. Były nawet prezentacje wibratorów!

Druga „Broszka ” nosiła nazwę „Obroń swoją broszkę”.  Kamila Skrzypińska, właścicielka grudziądzkiej szkoły Krav Maga, uczyła nas samoobrony. Karolina Reńska opowiadała nam o prawnych aspektach życia np. w przemocowym związku. Tego jak możemy się bronić w momencie, gdy padamy ofiarą przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej, w środowisku domowym lub środowisku pracy. Co mogą robić kobiety w bardzo męskich zawodach, w męskim środowisku, kiedy bardzo często padają bardzo „seksistowskie” żarty. Opowiadała to na przykładzie swoich doświadczeń jako prawniczka. Z kolei Ania Stachura-Rębisz opowiadała nam o tym, co możemy zrobić w momencie, kiedy zorientujemy się, że jesteśmy w takiej toksycznej relacji. Jak wygląda cały mechanizm wchodzenia w taką relację, wychodzenia z niej, gdzie szukać pomocy. Cały czas podkreślała, że to może spotkać każdego, niezależnie od statusu materialnego, niezależnie od wykształcenia. Zawsze mechanizm jest podobny, a nasze emocje sprawiają, że nie widzimy flag ostrzegawczych. Później miałyśmy praktyczną samoobronę, gdzie ubrałyśmy dresy i uczyłyśmy się kilku chwytów.

W czasie trzeciej „Broszki” zaprosiłyśmy cudowną prelegentkę Iwonę Zasuwę prowadzącą blog Smakoterapia.pl. Opowiadała nam o aspektach całego zdrowego życia, zdrowego odżywiania, połączonego z aspektami medycyny chińskiej i bardzo holistycznego spojrzenia na człowieka. Następnie Karolina Woźniak, laborantka, opowiadała nam o najważniejszych badaniach, które warto zrobić, kiedy je robić i jak się do nich przygotować. Czyli takie podstawy, które dotykają nas na co dzień, a których nikt nam często nie tłumaczy i popełniamy podstawowe błędy. Wstydzimy się zapytać, bo przecież wszyscy powinniśmy to wiedzieć.

Cała idea „Broszki” wzięła się stąd, że każda z nas prowadząc swój biznes, dorastając w kulturze, jaką mamy, prędzej czy później spotkała się z bardzo „seksistoskimi”  zachowaniami. Traktowaniem nas gorzej tylko dlatego, że jesteśmy kobietami, traktowaniem nas jako gorszych specjalistów, a poza tym, co jest bardzo istotne dla mnie jako mamy – nazywanie swoich emocji. W dzieciństwie raczej nas tego nie uczono. Tego co nas dotyka, spotyka, co czujemy. Tego, że czasami możemy być przeładowane i to też jest ok. Do tego też mamy prawo nie zawsze być najlepsze, a nasze życie nie zawsze wygląda jak z Instagrama.

 

Lista darczyńców wspierających to wydarzenie:

 • Lama Studio
 • Pani Sznurówka
 • Cukiernia Wena
 • Magazyn 44
 • Naturalnie z Doliny Osy
 • Agnieszka Wiącek Studio
 • Femicare Magdalena Czyżo
 • Jowita Serocka – z naturą po zdrowei
 • Twoja Brafiterka
 • Podo-Cure Joanna Dreszler
 • Kwiaciarnia Wschodzącego Słońca
 • W moim oknie

Prelegentki:

 • TricoAn Anna Kutrzeba
 • Twoja Brafitterka Natalia Norkowska
 • Sylwia Sypek Doradca Wizerunku

Wspaniała inicjatywa wspierająca kobiece biznesy, ogromnie inspirująca, budująca nowe relacje i pokazująca jak wiele dzieje się w naszym mieście. Dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje „Broszki”.

Autor: Katarzyna Biernat, chociaż większość wypowiedzi pochodzi od Dominiki Zielińskiej 🙂

Katarzyna Biernat

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024