Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Wznosi się prawie 90 metrów nad nurtem Wisły.
Jest koroną grudziądzkiej panoramy
i najciekawszym punktem widokowym w okolicy.
Wieża Klimek – najmłodszy „zabytek” Grudziądza.

Została wybudowana w XIII wieku,
zniszczona w 1807 roku i w końcu wysadzona w 1945.
Odbudowana, staraniem mieszkańców w 2014 roku,
na „kurhanie” Światowida
przyciąga do miasta rzesze turystów.

Poznajcie tajemnice grudziądzkiego stołpu!

Wieża Klimek zbudowana została wraz z zamkiem w XIII wieku przez Krzyżaków. Była jedną z najstarszych części zamku. Mierzyła aż 30 metrów wysokości - wyobraźcie sobie, że to mniej więcej tyle, ile liczy 10 – piętrowy blok! Sporo, prawda? Krzyżacy oprócz tego, że budowali solidnie, to dbali też o wygląd swoich budowli, stąd ozdobili Klimka pasami ciemnozielonej cegły.

Do czego potrzebna była rycerzom taka wysoka wieża?

Po pierwsze do obserwacji – z jej szczytu można było spoglądać na całą okolicę wypatrując zagrożenia.
Po drugie – gdyby jakieś obce wojska znalazły się w okolicach zamku i miasta, można było z Klimka zawiadomić załogi innych pobliskich zamków np. w Świeciu.

A jeśli Krzyżacy nie daliby rady obronić zamku, to gdzie mogli szukać schronienia?

Tak! Właśnie w Klimku, gdyż był miejscem ostatniej obrony, w niej rycerze mogli się schronić i bronić do czasu nadejścia posiłków. Przez badaczy taki typ budowli nazywany jest stołpem.

Słyszeliście legendy o księżniczkach uwięzionych w wieży?

Na pewno tak!

Niestety w naszym Klimku nie więziono księżniczek, lecz wrogów państwa krzyżackiego.
W XV wieku Grudziądz wraca w granicę Królestwa Polskiego. Zamek przez następne trzysta lat zamieszkują polscy starostowie. W tym czasie gośćmi naszego zamku byli polscy władcy m.in.. Zygmunt August, Stefan Batory czy też Jan III Sobieski.
Podczas wojen z sąsiadami goszczą król Szwecji Karol Gustaw i car Rosji Piotr I. W 1772 roku dochodzi do I rozbioru Polski, Grudziądz zostaje włączony do Prus. Czarne chmury zawisły nad zamkiem, gdyż król pruski wydał polecenie jego rozebrania.
Cegła miała służyć do budowy nowych obiektów w mieście – zobaczcie jak cenny był to materiał! Pod koniec 1806 roku z Berlina do Grudziądza ucieka przed wojskami Napoleona pruska rodzina królewska. Według jednego z przekazów, królowa Prus – Luiza zwiedzając ruiny krzyżackiego zamku, tak zachwyciła się Klimkiem, że za jej namową król Fryderyk Wilhelm III zakazał jej rozbiórki.
W 1807 roku Francuzi wpadli na to, żeby zainstalować na wieży armatę, wyobraźcie sobie ile pracy wymagało wciągnięcie jej na samą górę! Niestety działo eksplodowało i skróciło naszą wieżę do 20 metrów. Po wojnach napoleońskich Góra Zamkowa pięknieje, jej teren zostaje uporządkowany i zazieleniony. W 1920 roku Grudziądz wraca w granicę Polski. W 1936 roku wieża Klimek nabiera blasku, dosłownie! W jej wnętrzu pojawia się elektryczność. Trzy lata później wybucha II wojna światowa, która przynosi niewyobrażalne zniszczenia, również w Grudziądzu. Niemcy wysadzają Klimka.

Wieża po sześciu wiekach istnienia przestaje istnieć.

Po wojnie, w 1956 roku w miejscu, gdzie stała wieża usypany zostaje kopiec widokowy. Kilka lat później z jego szczytu spogląda na miasto posąg Światowida, słowiańskiego boga o czterech twarzach.

Czy wiecie, gdzie posąg ten znajduje się dzisiaj?

Tak! w Parku Miejskim.

6 maja 2002 roku miało miejsce zebranie założycielskie Społecznego Komitetu Odbudowy Klimka.

Wybrano wówczas Zarząd w składzie:

Paweł Grochowski

przewodniczący

Marek Szajerka

wiceprzewodniczący

Zbigniew Maciejewski

wiceprzewodniczący

Janina Guniewicz

sekretarz

Janusz Hinz

skarbnik
Założycielami Komitetu byli także inni mieszkańcy naszego miasta: Izabela Fijałkowska, Mariusz Głowacki, Michał Heyka, Ewa Herman – Nogowska, Janusz Hinz, Jerzy Kulwicki, Lech Misiaszek, Tomasz Porębny, Roman Pułka, Marzena Remiś, Robert Rezmer, Przemysław Szachnitowski i Edmund Ściesinski.
Cztery lata później, w 2006 roku we współpracy z Urzędem Miejskim, Komitet przystepuje do rozbiórki kopca.
Rozpoczynają się prace archeologiczne trwające do 2009 roku. Od 2014 roku Klimek ponownie góruje nad miastem. W dziele odbudowy Komitet wspomagały liczne osoby prywatne, organizacje, instytucje i firmy.
Artykuł Patryk Krygier
Góra Zamkowa

Okolica Wieży Klimek

Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować