Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W tegoroczne Święta Wielkanocne pogoda sprzyjała w aktywnościach na świeżym powietrzu.

Słońce zachęcało byśmy zadbali o spalenie nabytych kalorii przy świątecznych stołach. Nasza tradycja obfituje w  gościnność i biesiadowanie przy stołach pełnych mazurów, bab, serników, żurków, kiełbas i szynek. Jednak coraz częściej wybieramy ten wolny czas na łonie natury. Możliwości jest wiele, jednak najczęściej chcemy coś zrobić rodzinnie. Tak więc pięknie ubrani ludzie spacerowali po mieście ze swoimi bliskimi. Co bardziej aktywniejsi wybierali kije, rowery, bieganie czy spacer w ulubione miejsce. Miasto spowolniło…odwiedzaliśmy kościoły, cmentarze, parki, starówkę. W ten świąteczny weekend nasze miasto zamieniło się w piękny kolorowy Grudziądz. Starówka tętniła życiem, a to za sprawą nie tylko cudnej pogody, ale też świątecznego wystroju. Bratki, szafirki czy żonkile dodawały uroku naszemu miastu i zachęcały grudziądzan do wyjścia z domu, bo kto nie lubi fotki na tle kwiatów czy ozdób okolicznościowych. Do tego piękne kolorowe jajka symbolizujące Święta Wielkiej Nocy wiszące na gałązkach „bazich kotków”. Jedna z ciekawszych rozrywek dla rodzin z dziećmi jest park linowy w Piaskach „Po Prostu Park”. 2 nowe trasy wspinaczkowe w tym roku bardzo uatrakcyjniały pobyt w tym miejscu. Tu wszyscy próbują swoich sił bez względu na wiek. Trasy są o różnych stopniach trudności, a dodatkowo z wysokości można podziwiać piękną okolicę. Rodziny przyjechały ze swoimi gośćmi i zewsząd było słychać różne gwary i języki – miejsce warte polecenia.
Miejscem, gdzie licznie przybywało spacerowiczów był nasz Las Komunalny, plaża nad jeziorem Rudnickim Wielkim. Tu słychać było śpiew ptaków, które mają swój czas…czas godów i budowania gniazd. Coraz bardziej słychać jak na „ptasiej wyspie” zaczyna tętnić ptasie życie. Łabędzie swoją gracją i dostojnością dodają temu miejscu uroku.
 1 kwietnia to zarówno czas żartów i psikusów. W tym roku wzmocniony, bo przypadł w „Lany Poniedziałek”. A jak „Lany Poniedziałek” to słychać było gwar dzieci i młodzieży polewających się wodą na ulicach. No cóż … taka tradycja. A żarty i psikusy w Prima Aprilis muszą być … bo to też nasza tradycja.

Grudziądz Miasto Otwarte – subskrybuj kalendarz i bądź z nami na bieżąco. Zapraszamy

Magdalena Hausman

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

“Solo i na głosy” – Michał Rajewski i chór Cantores Graudentes – fotorelacja
15 kwietnia 2024
Grudziądz Foto 2024 – zaproszenie do konkursu
15 kwietnia 2024
Relacja ze Spaceru Ornitologicznego
14 kwietnia 2024
The Analogs i Dr. Misio w Klubie Akcent – relacja
14 kwietnia 2024
Dźwięki Paryża i senne wspomnienia w Klubie Akcent – relacja z recitalu i wystawy
13 kwietnia 2024
Puchar Wisły w MNO
12 kwietnia 2024