Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

 

24 marca   Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Koncert Wielkopostny
„Wokół Ukrzyżowanego”
godz. 19:00      wstęp bezpłatny

Centrum Kultury Teatr kolejny już raz zaprasza mieszkańców Grudziądza na Koncert Wielkopostny. Tym razem spotkamy się we wnętrzach Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie wyjątkowa akustyka sprawia, że dźwięki, których w niej słuchamy, nabierają niepowtarzalnej mocy. W tym roku chcemy zaproponować Państwu projekt wielkopostny zatytułowany „Wokół Ukrzyżowanego”. Mamy nadzieję, że bogaty zespół wykonawczy oraz repertuar swoim nastrojem wprowadzi Państwa w atmosferę Wielkiego Tygodnia oraz nadchodzących świąt Wielkiej Nocy.

 

Wystąpią:
Benedykt Odya – dyrygent, instrumentalista, aranżer i kompozytor,
Daniel Pradella – pianista, aranżer,
Aga Twardowska – wokalistka, autorka teksów i muzyki,
Mateusz Wiśniewski – wokalista sesyjny, instrumentalista.

Kilka słów o projekcie:

 

            „Wokół ukrzyżowanego” powstał z owocnej współpracy Benedykta Odyi oraz Daniela Pradelli. Jego głównym celem jest skłonienie do refleksji nad czasem wielkiego Postu i zwrócenie szczególnej uwagi na istotne (chronologicznie ukazane) wydarzenia biblijne. Muzyka ma swoistą moc wyrażania więcej niż niosą same słowa, osobliwe aranżacje pieśni pasyjnych pozostając w ogromnym poszanowaniu tradycji, rzucają zupełnie nowe światło na znane dotąd (pieśni/utwory) wielkopostne.

Dzieło miało swoją premierę w 2022 roku, jego pozytywny odbiór i przeżycia

słuchaczy przerosły najśmielsze oczekiwania twórców. Jest syntezą wielu gatunków muzycznych i cechuje się szerokim doborem różnorodnych brzmień mających paradoksalnie uwydatnić, podkreślić słowa oraz prostotę tradycyjnych pieśni. Celem twórców jest dotarcie w głąb naszych serc by umożliwić i uświadomić wszystkim słuchaczom jak istotne jest pozostanie wrażliwym na potęgę jaką kryje za sobą sztuka, a szczególnie muzyka. Chcą skłonić do porzucenia lęku przed wszystkim co jest w pełni niepomierne oraz do otwarcia się na to co niedookreślone, doceniając szczerość ekspresji interpretacyjnej, która drzemie w każdym z nas. Dzięki czemu, odbiór tego

dzieła stanie się osobliwym przeżyciem każdego ze słuchaczy, którzy będą czynnie partycypować w tym niezwykłym wydarzeniu, kreującym wyższą ideę.

 

 

 

Benedykt Odya – dyrygent, instrumentalista, aranżer i kompozytor muzyki elektronicznej. Od 2001 roku nauczyciel akademicki na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 2016 profesor uczelni doktor habilitowany sztuk muzycznych. Absolwent (z wyróżnieniem) obecnie Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku (WSP) oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Na stałe współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis i ElJazz BigBand. Jego praca artystyczna to przede wszystkim

współpraca z Akademickim Chórem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest uczestnikiem i laureatem wielu krajowych i zagranicznych festiwali i konkursów muzycznych (m.in. Włochy, Hiszpania, Szwecja, Malta, Słowacja, Dania, Niemcy, Austria, Belgia, Serbia). W zakres Jego zainteresowań oraz pracy artystycznej i naukowej w sposób szczególny wpisuje się Chrystus Ukrzyżowany i motywy Golgoty. Jego prace naukowe oraz wieloletnia działalność artystyczna dotyczy przede wszystkim muzyki wielkopostnej i pasyjnej.

 

Daniel Pradella – pianista, aranżer. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku – Białej na instrumentach perkusyjnych oraz absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa

Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa specjalność fortepian jazzowy oraz wibrafon jazzowy. Od 2021 jest asystentem na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego aranżacje rozbrzmiewają w całej Polsce, ale jednak najczęściej w Bydgoszczy, pisze m. in. dla kwartetów smyczkowych Opera Nova, kwartetu Infinito z którym nagrał płytę w 2018 roku, pisał aranżację na płycie Leszka Lyczmańskiego bydgoskiego wokalisty, która została wydana w 2019 roku. Często można usłyszeć jego aranżacje na wszelakich warsztatach oraz koncertach muzyki chrześcijańskiej.

 

Aga Twardowska – wokalistka, autorka teksów i muzyki. Finalistka V edycji „The Voice of Poland”, oraz uczestniczka V edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Dwukrotnie występowała w Opolu, w tym zdobyła drugie miejsce w „Debiutach” ze swoją piosenką „Północ”. Brała udział w wielu koncertach i wydarzeniach telewizyjnych takich jak: „Jaka to melodia”, „Świat się kręci”, „Aplauz Aplauz” itp. Ma za sobą wiele projektów muzycznych, „Betlejem w Polsce” oraz wspiera liczne fundacje charytatywne m.in. „Akademię Przyszłości” czy fundację „Nowy Horyzont” i „Na przekór”. Śpiew towarzyszy jej od 24 lata i jest to jej największa życiowa pasja.

 

Mateusz Wiśniewski – wokalista sesyjny, instrumentalista, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej, kierunku wokalistyka jazzowa, klasy Joanny Żółkoś-Zagdańskiej. Przez lata działalności artystycznej dzielił scenę z najważniejszymi polskimi/międzynarodowymi muzykami,

dyrygentami i aranżerami, m.in. Krzysztofem Herdzinem, Adamem Sztabą, Amosem Talmon, Radosławem Labahua, Pawłem Lucewiczem, Bernardem Chmielarzem. Współpracuje z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Symfoników Bydgoskich, Orkiestrami Wojskowymi- OW Toruń, Bydgoszcz oraz Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” jako członek „Kameleona”- zespołowi akompaniującemu największym artystom polskiej estrady. Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy działa w ramach Wydziału Edukacji Muzycznej. Wszyscy jego członkowie studiują Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuki Muzycznej. Zespół od wielu lat współpracuje z liczącymi się w kraju instytucjami muzycznymi: Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Bałtycka w Gdańsku. Działalność Chóru Akademickiego dla Filharmonii Pomorskiej, to poza wspólnymi koncertami z Orkiestrą Symfoniczną, także współpraca z Capellą Bydgostiensis oraz z Orkiestrą im. Johanna Starussa w Bydgoszczy. Na estradzie koncertowej Filharmonii Pomorskiej chór śpiewał pod batutą wielu wybitnych, polskich i zagranicznych dyrygentów.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Spotkanie autorskie z Panem Robertem Małeckim – relacja
27 kwietnia 2024
Wypożyczalnia sprzętu wodno-rekreacyjnego.
26 kwietnia 2024
Inauguracja w naszych Konstelacjach – MegaWeekend w regionie
26 kwietnia 2024
Punkt informacyjny dotyczący funduszy europejskich
26 kwietnia 2024
Dzień Drogowca i Transportowca 2024
26 kwietnia 2024
MOPR -Uzupełniający nabór do Programu „Opieka wytchnieniowa”
26 kwietnia 2024