Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Data 29 lutego jest datą niezwykłą. Nie tylko dlatego, że zdarza się raz na cztery lata. Czwartek wyjątkowy był przede wszystkim dzięki wybitnym ludziom, laureatom Nagrody Grudziądzkiego Flisaka.

To oni, tytani pracy, niestrudzeni popularyzatorzy kultury, działacze sportowi i społeczni, patrioci są bohaterami książki „Grudziądzcy Flisacy – rozmowy z Laureatami Nagrody Grudziądzkiego Flisaka” autorstwa grudziądzkiej dziennikarki Pani Aleksandry Pasis.

To właśnie w czwartek w murach Muzeum Handlu Wiślanego miała swoją premierę ta wyjątkowa publikacja, którą otrzymali wszyscy przybyli na uroczystość goście, licznie wypełniający muzealną salę. To zapis rozmów z każdym z sześciu laureatów, których historia życia porusza i inspiruje kolejne pokolenia. Każdy z życiorysów jest inny, w tej różnorodności tkwi jego bogactwo i przesłanie. Wielką wartością książki jest fakt, że podczas lektury spoglądamy na poruszane w niej kwestie oczyma bohaterów, poprzez pryzmat ich doświadczeń życiowych. Niejednokrotnie trudnych i bolesnych, często nostalgicznych, a przede wszystkim bardzo ważnych. Zaglądamy do rodzinnych albumów, stając się powiernikami rodzinnych wspomnień i towarzyszami podroży do świata dzieciństwa i młodości. To dzięki tym wybitnym ludziom, których możemy spotkać codziennie na swej drodze, Grudziądz stał się wyjątkowym miejscem, z każdym dniem jaśniejącym większym blaskiem. I choć nie wszyscy przyszli na świat w grodzie Chrystiana, to miasto złączyło ich losy i to tutaj spędzili gros swojego życia. Tytułowi Grudziądzcy Flisacy, podobnie jak ich historyczni odpowiednicy, odważnie płyną przez życie, omijają i pokonują przeszkody, by wciąż dopływać do celu i codziennie dzielić się owocami swoich pasji i dokonań. W tym miejscu oddajmy głos Pani Aleksandrze, która tak pisze o swoich rozmówcach: „Zapisali się i wciąż piszą piękne karty historii Grudziądza, oddając miastu cząstkę siebie, Oddając serce”.

Dziękujmy, doceniajmy i bądźmy dumni, że są wśród nas tacy ludzie. A przez naśladowanie szlachetnych postaw i odważnych wyborów kontynuujmy ich dzieło, dokładając i swoją cegiełkę, by świat wokół nas stawał się piękniejszy.

Autor: Patryk Krygier

Patryk Krygier

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

“Solo i na głosy” – Michał Rajewski i chór Cantores Graudentes – fotorelacja
15 kwietnia 2024
Grudziądz Foto 2024 – zaproszenie do konkursu
15 kwietnia 2024
Relacja ze Spaceru Ornitologicznego
14 kwietnia 2024
The Analogs i Dr. Misio w Klubie Akcent – relacja
14 kwietnia 2024
Dźwięki Paryża i senne wspomnienia w Klubie Akcent – relacja z recitalu i wystawy
13 kwietnia 2024
Puchar Wisły w MNO
12 kwietnia 2024