Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Noc Sów w Centrum Edukacji Ekologicznej

Gdy zbliża się marzec, w lesie nastaje prawdziwe poruszenie. Nocami słychać niezwykłe odgłosy, które przypasować można tylko do jednych ptaków i oczywiście chodzi o sowy. Dlatego też w ostatnią sobotę lutego Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu zorganizowało trzecią już edycję Nocy Sów, ale tym razem naprawdę wyjątkową.

Noc Sów to ogólnopolska akcja, której koordynatorem i pomysłodawcą jest stowarzyszenie „Jestem na pTAK!”.

Wydarzenie ma na celu promocję edukacji na temat sów, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania tymi niezwykłymi ptakami, w celu ich ochrony. Wydarzenia poświęcone sowom organizowane są w całej Polsce w różnych ośrodkach edukacji, nadleśnictwach, a od trzech lat także w Grudziądzu w Centrum Edukacji Ekologicznej.

Poprzednie dwie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ były to pierwsze Noce Sów w Grudziądzu, a dodatkowo sowy od zawsze wzbudzają naszą ciekawość i fascynację. W poprzednich latach nocne wyjścia do lasu poprzedzone były wykładami na temat sów, a następnie uczestnicy wydarzenia ruszali do lasu nasłuchiwać nocnych ptaków. W tym roku wydarzenie było jeszcze bardziej wyjątkowe, ponieważ wykład poprowadziła sokolniczka Zuzanna Borowska, która współtworzy projekt „Sowia dusza”. Jest to działalność edukacyjna poświęcona sowom i ich ochronie. Na grudziądzką Noc Sów przyjechała ze swoimi czteroma podopiecznymi – puszczykiem, włochatką i dwiema płomykówkami. To trzy z dziesięciu polskich lęgowych gatunków sów, które występują także na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu na temat sowich zmysłów. Sowy to drapieżne ptaki, które dzięki świetnemu słuchowi i doskonałemu wzrokowi potrafią polować z niezwykłą precyzją. Podczas wykładu można było usłyszeć takie ciekawostki jak to, że sowa potrafi usłyszeć bicie serca myszy z odległości kilkunastu metrów. Dodatkowymi atutami, które czynią z sów doskonałych drapieżników jest bezszelestny lot dzięki specjalnej budowie piór, oraz perfekcyjny kamuflaż.

Po wykładzie nie zabrakło również pytań od publiczności, a na koniec każdy z najmłodszych uczestników mógł dotknąć i poczuć jak miękkie są pióra jednego z podopiecznych prowadzącej – puszczyka o imieniu Stich. Kolejnym punktem wydarzenia był nocny spacer do lasu w celu nasłuchiwania dzikich sów zamieszkujących Las Rudnicki. Jednym z takich miejsc jest Ostoja Miłoleśna, gdzie co roku słuchać obecność puszczyków. Nocne pohukiwania sów to tak naprawdę ich miłosne zaloty. Samce puszczyków odzywają się charakterystycznym przeciągłym „hu-huu-huuu”, by przywołać do siebie wybrankę. Ten gatunek sowy jest najliczniejszą sową w Polsce, liczebność szacuje się na ok. 60 tysięcy par lęgowych.

Podczas nocnego spaceru przy pięknej pełni Księżyca puszczyki dały znać o swojej obecności w grudziądzkim lesie, co oczywiście sprawiło, że wydarzenie było jeszcze bardziej udane.

Kolejna Noc Sów za rok, ale w najbliższym czasie nie zabraknie innych wydarzeń organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej. Zapraszamy!

Autor: Kamil Bilecki

Kamil Bilecki

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

3…2…1… rusza sprzedaż biletów na Koncert Noworoczny.
21 września 2024
Rajd rowerowy „Jesień w Borach”  – 5 października 2024
21 września 2024
Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu po raz kolejny przeprowadziło warsztaty dla małych pacjentów w Szpitalu
20 września 2024
Spotkanie informacyjne o zasadach korzystania z dofinansowań proponowanych przez program CZYSTE POWIETRZE.
20 września 2024
Już w sobotę 21 września zapraszamy na – wielki  casting do Miszmasza.
20 września 2024
Twory słowne – fragment książki pt.: „Czas Dorosłości” Zdzisław Brałkowski
20 września 2024