Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Ptasie Apartamenty

Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu od wielu lat wspiera i organizuje działania poświęcone czynnej ochronie ptaków poprzez edukację społeczności i dzieci oraz różnego rodzaju warsztaty praktyczne.

Kolejnym wydarzeniem poświęconym naszym skrzydlatym przyjaciołom były zorganizowane 10 lutego 2024 r. Ptasie Apartamenty.

Ptasie Apartamenty to ciesząca się dużym zainteresowaniem akcja, podczas której uczestnicy mogą otrzymać własną budkę lęgową do swojego ogrodu. Wieszanie budek lęgowych to jeden ze sposobów czynnej ochrony dziuplaków, czyli ptaków gniazdujących w naturalnych dziuplach, lub właśnie w budkach lęgowych.

Taka budka to nic innego jak „sztuczna dziupla”, czyli drewniana konstrukcja mająca imitować naturalną dziuplę. Zawieszane są one w lasach ubogich w dziuple, jak monokultury sosnowe, oraz w innych miejscach z potencjałem na zasiedlenie przez ptaki. Takimi miejscami są właśnie nasze ogrody czy też ogródki działkowe z których Grudziądz słynie. Ogród przyjazny ptakom to ogród bogaty w drzewa i krzewy owoce, które dadzą pożywienie i ogród z miejscem na założenie gniazda. Gdy dziupli brak, najprostszym sposobem by temu zaradzić jest zawieszenie budki lęgowej.

Przy zawieszaniu budki lęgowej na drzewie powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Budka powinna wisieć na odpowiedniej wysokości, czyli około 4-5 metrów nad ziemią. Im wyżej, tym trudniej będzie dostać się do niej drapieżnikom jak koty, czy kuny. Ze względu na drapieżniki, nie powinniśmy zawieszać jej także tuż nad gałęzią oraz nie montujmy patyczków przy wlocie. Budki nie wieszajmy również od strony zachodniej, ponieważ wiosną i latem po południu budka będzie się bardzo nagrzewać, co jest niebezpieczne dla piskląt.

Gdy zawiesimy już budkę w naszym ogrodzie, najlepiej jest nie kręcić się w jej pobliżu, by nie zniechęcać ptaków do założenia gniazda. Do budki zaglądamy dopiero podczas kolejnej zimy, kiedy to powinniśmy zrobić jej przegląd. Gdy w środku będzie gniazdo, należy je usunąć z budki i wnętrze dokładnie wyczyścić. Dlaczego budki należy raz w roku sprzątać? Ponieważ budka, w przeciwieństwie do dziupli, jest miejscem sterylnym i stare gniazdo nie rozłoży się.

Aby w kolejnym sezonie lęgowym mogła być miejscem na gniazdo dla kolejnej ptasiej pary, powinna być pusta. Dodatkowo nawarstwiające się gniazda będą coraz bliżej otworu wlotowego, co będzie zagrożeniem dla piskląt ze strony drapieżników.

Podczas Ptasich Apartamentów uczestnicy mogli uzyskać różne wskazówki na temat budek lęgowych, poznać ich rodzaje oraz gatunki, które budki zasiedlają. Oprócz tego można było wziąć udział w malowaniu budek. Podczas tych warsztatów zawsze używane są farby plakatowe, które są nieszkodliwe dla ptaków, a kolory dobrane tak, by budki komponowały się z otoczeniem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z wydarzenia oraz do śledzenia kolejnych wydarzeń organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu.

Autor Kamil Bilecki

Kamil Bilecki

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024
Marzec miesiącem Kobiet w Geotermii Grudziądz
1 marca 2024