Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Twory słowne – wiersz pt.: „MIASTO ME Z HISTORIĄ W TLE” Zdzisław Brałkowski

 

GRUDZIĄDZKA ODSŁONA

prezentuje wiersz

„MIASTO ME Z HISTORIĄ W TLE”

| Zdzisław Brałkowski |

Na wysokiej skarpie, nad rozlaną Wisłą,

daleko od źródła, gród – miastem rozbłysnął.

Wspinają się w górę średniowieczne Spichrze…

 

Dziś miejsce spokojne, zielone i cichsze.

Już nie płyną barki, w spichrzach nie ma zboża,

lecz rzeka, jak dawniej, ku morzu podąża…

 

Choć czasem na Błoniach gna szarża ułańska,

by historię wspomnieć – miasto z niej słynęło –

pamiątki w Muzeum, gdzie ulica Pańska,

a miasto – Spichrzową jeszcze wyżej wspięło

 

na Zamkową Górę, gdzie znów stołp wyrasta –

jak za dawnych czasów, przywracając więzi –

nowa wieża Klimek wrosła w serce miasta.

Spaja stare dzieje z naszym dniem dzisiejszym.

o autorze słów kilka

Zdzisław Brałkowski

Zdzisław Brałkowski ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jego pracą magisterską była „Repolonizacja miasta Grudziądza w okresie II Rzeczypospolitej”, w tym o obronie i udziale kultury polskiej w regionie, w okresie zaboru i czasie międzywojennym (praca jest dostępna w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu oraz w internecie).
Od 1962 roku mieszka w Grudziądzu. Przez kilkanaście lat pracował w fabryce POiE (dzisiejszym HV), następne kilkadziesiąt przepracował w OHP, a później w szkole jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Dalej prowadzi prelekcje w szkołach, zaznajamiając młodzież z naszą historią, zwłaszcza miasta Grudziądza i regionu. Spotkania z czytelnikami jego książek są organizowane w naszym i innych miastach. Miał również spotkanie z czytelnikami książki „Syberia, inny świat” w Piwnicy pod Baranami w Krakowie, zorganizowane przez Klub Podróżników.
Pisaniem zajął się dopiero dziesięć lat temu. Jest autorem wspomnieniowego cyklu „Zza zasłony czasu”, w którym ukazało się już pięć książek: „Syberia, inny świat”, „Młodości szczęśliwa”, „Wileńszczyzna w miniony czas”, „Czas dorosłości”, „Cywil w służbie narodu”. W 2023 roku ukaże się kolejna „Dojrzałe lata”. Rodzinne i własne wspomnienia, związane przede wszystkim z Grudziądzem, są ukazane na tle burzliwych dziejów i przemian w naszej najnowszej historii, zapisem minionych czasów. Ma również czytelników wśród Polaków mieszkających poza krajem.
Pisze również poezję – fraszki, limeryki i inne wiersze. Wydany został jego autorski tomik „Fraszki, limeryki i inne żarciki”. Planuje kolejny tomik. Jego utwory znalazły się również w kilku antologiach. Publikuje również miniaturki literackie, historyczne i współczesne. Laureat ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy „II wojna światowa” w 1985 roku. Członek Związku Literatów Polskich, uhonorowany medalem Jerzego Sulimy-Kamińskiego „W uznaniu zasług dla kultury Pomorza i Kujaw”.