Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Piosenka autorska najwyższej próby, prosto z Grudziądza

O sobie piszą, że są zespołem grającym „piosenki autorskie z refleksyjno-ironicznym tekstem i dynamicznym brzmieniem instrumentów”. Jeszcze rok temu znani byli tylko grupie przyjaciół… Dziś mają już wydany pierwszy singel i szykują się do nagrania pierwszej płyty. Obecnie grudziądzki Magazyn 44 przy ulicy Spichrzowej okazuje się być za mały by pomieścić wszystkich chętnych słuchaczy.

W sobotę 3 lutego 2024 r. spora grupa miłośników i nie mniejsza osób zainteresowanych dobrą muzyką, zgromadziła się w pubie – Magazyn 44 – by posłuchać grudziądzkiej formacji Poezja Wysokiej Próby.

Co to był za koncert! Poezja zmieszana z muzyczną energią, które rozsadzały mury Magazynu. Moc rytmów i dźwięków wprawiających biodra w ruch. Tango porywające do tańca. Słowa, które usta słuchaczy same powtarzały. Kto mógł – tańczył, kto nie – bujał się w rytm i klaskał. Nie było na sali osób niezadowolonych, nikt nie wymykał się w trakcie koncertu. Pomimo pewnego stłoczenia, nikt nie czuł dyskomfortu. Kameralność koncertu sprawiła, że siedząc lub stojąc wszyscy, często sobie obcy, czuliśmy się częścią wspólnoty obcującej z czymś niezwykłym. Niczym pierwotni ludzie zgromadzenie przy świętym ogniu czuliśmy moc wykraczającą poza to co widziane i słyszane.

Największa w tym zasługa Darii Dunajskiej – autorki, kompozytorki i wokalistki zespołu. Jej poezja jest refleksyjno-ironiczna ale także pełna miłości. O ile „Wózek mleczarza” czy singlowy „Zatrzymany świat” to piosenki głęboko filozoficznie, to miłość brzmi już w takich utworach jak „Ukołysz” czy „Do przyjaciół”. Pełne namiętności jest zaś „Pudełko z odlotem”.

Ciepły, leciutko chropowaty głos Darii nadaje tym kompozycjom uwodzicielski charakter. Tam gdzie ma być ironicznie i refleksyjnie wciąga w świat zadumy. W piosenkach o miłości i namiętności odsłania przed nami kurtynę nocy i kusi niewypowiedzianą rozkoszą. Słucha się tego głosu przyjemnie i chce więcej jego melodyki i przekazu. Słychać w tym głosie Dobro!

Słowom poetki towarzyszy muzyka nie mniej ważna niż one. Grana jest przez zespół doświadczonych artystów: Marek Habryn – gitara akustyczna, Grzegorz Grzanka – akordeon; Paweł Iwański – gitara basowa i Cezary Grzanka – perkusja, cajon.

To oni odpowiadają za aranżację pomysłów muzycznych Darii i trzeba przyznać, że bez ich udziału piosenki te nie miały by takiej mocy. O ile słowa poruszają nasze dusze i serca, to serca i ciało porusza muzyka. Ta część wspólna oddziaływania sprawia, że ten koncert był tak cudowny, tak napełniający siłą, która przez wiele dni sprowadza uśmiech na twarz, kiedy tylko wraca się myślą do tych chwil.

Czekając na następny koncert i płytę długogrającą Poezji Wysokiej Próby, zachęcamy do zaglądania do naszego kalendarium na stronie www.grudziadzmiastootwarte.pl, tam zawsze staramy się umieszczać informacje o tak ciekawych wydarzeniach.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024
Marzec miesiącem Kobiet w Geotermii Grudziądz
1 marca 2024