Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy wkrótce rozpocznie drugi rok funkcjonowania. Ogłoszono nabór na kolejny semestr. Są nowości w programie zajęć.

To projekt, który zyskał sporą popularność. Stąd też miasto nieustannie dba o to, by go rozwijać. Adresowany jest do osób powyżej 60. roku życia, nieaktywnych zawodowo i zamieszkujących w Grudziądzu.

– Zadbaliśmy o to, by seniorzy nie mieli możliwości się nudzić – zapewnia Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. – Chcemy te osoby wyciągać z ich stref komfortu i baniek informacyjnych oferując im w zamian przygodę pełną dobrych emocji, intelektualnych wyzwań i relacji z nowymi znajomymi. Każdy etap naszego życia powinna cechować aktywność. Seniorzy, co bardzo ważne, nie mogą być tylko biernymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości. Ten etap życia może być dla człowieka okresem wielu fascynujących wyzwań i odkryć, a przy tym może go przepełniać poczucie spełnienia, szczęścia i współuczestniczenia w biegu zdarzeń.

Słuchaczy z semestru na semestr przybywa. W pierwszej edycji było ich około 60. W kolejnej już o około sto więcej. Zamysłem jest, aby liczba studentów co semestr rosła. Sprzyjać temu powinna poszerzająca się oferta.

– Osoby, które zapisywały się na pierwszy semestr, częściowo zgłaszały się na kolejne, rozszerzając w ten sposób wiedzę o kolejne dziedziny – podkreśla prof. Aleksander Goch, pełnomocnik prezydenta ds. szkolnictwa wyższego i jednocześnie opiekun akademicki Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy. – Te nowe obszary to między innymi sport, sztuka czy kultura. To też wpływa pozytywnie na stan naszego organizmu, także ten ogólnorozwojowy, co wpływa na naszą długowieczność.

Podczas konferencji prasowej ogłoszony został nabór na semestr letni. Spotkanie rekrutacyjne zaplanowano na 5 lutego (poniedziałek). Rozpocznie się ono o godzinie 10.00 w grudziądzkiej Marinie. Osoby, które nie będą mogły tego dnia wziąć w nim udziału, mogą kontaktować się telefonicznie (nr 697-701-048).

– Spotkanie organizacyjne natomiast odbędzie się w poniedziałek 11 marca o godzinie 11.00 w Marinie, a dzień później w Teatrze o tej samej porze będzie miała miejsce inauguracja roku akademickiego – informuje Daria Boguszyńska, koordynator Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy. – W tegorocznym programie zaplanowaliśmy między innymi zajęcia wykładowe z cyklu akademii zdrowia, wiedzy obywatelskiej oraz ekologii.

W programie znalazły się także: zespół muzyczny, dzieje regionu, nasz cyfrowy świat, joga, siłownia, aerobik, język angielski, zajęcia plastyczne, spotkania z grami czy spotkania z szachami. Jedną z nowości będzie Międzypokoleniowa Grupa Teatralna.

Ta ostatnia to nowość i kolejny etap wdrażania do projektu młodych pokoleń. W grupie – obok seniorów – swoje aktorskie talenty odkrywać będą mogły osoby uczęszczające do szkół ponadpodstawowych i starsze.

– Jest szansa, aby w Grudziądzu powstał teatr amatorski, który kiedyś w Polsce miał się bardzo dobrze – mówi Krzysztof Rotnicki, reżyser teatralny, który będzie opiekować się Międzypokoleniową Grupą Teatralną. – Nowością będzie to, aby była to grupa łączą pokolenia – seniorów i młodzież. Ci ostatni spotykali się już ze słuchaczami (m.in. w ramach debaty międzypokoleniowej – dop. red.) i były to budujące spotkania. Pierwsze próby rozpoczynamy w marcu, a efekt końcowy zaprezentujemy na koniec roku akademickiego.

Zapisy prowadzone będą w Marinie 5 i 6 lutego w godzinach 10.00-15.00 oraz 7 lutego w godzinach 10.00-14.00.

Tego samego dnia (7 lutego) w Klubie Akcent od godziny 16.00 odbędzie się rekrutacja do Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

6. Grudziądzki Festiwal Rowerowy – już 9 czerwca
24 maja 2024
Mówimy: STOP POŻAROM TRAW!
24 maja 2024
MORiW szuka Ratowników!
23 maja 2024
SZPITAL poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę
23 maja 2024
II Endokawa w Grudziądzkiej Geotermii – relacja z warsztatów
23 maja 2024
Dzień Matki z CK Teatr i Klubem Akcent
23 maja 2024