Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Ptasia Stołówka z Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu

Ptasia Stołówka z Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu

20 stycznia 2024 r. Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu już po raz kolejny otworzyło Ptasią Stołówkę. Wydarzenie ma na celu zachęcenie mieszkańców Grudziądza do odpowiedzialnego dokarmiania ptaków dziko żyjących na terenach naszego miasta. Ptaki, które decydują się zostać w naszym kraju na czas zimy, z różnych względów potrzebują pomocy człowieka i w prosty sposób mogą tę pomoc otrzymać poprzez zimowe dokarmianie.

Uczestnicy wydarzenie, które odbyło się przy lodowisku w Parku Miejskim im. Piotra Janowskiego, mogli uzyskać od pracowników Centrum Edukacji Ekologicznej wiele przydatnych informacji dotyczących zimowego dokarmiania. Dlaczego powinniśmy w ogóle ptakom pomagać? Niestety na przestrzeni ostatnich lat nasze miasta i ogrody stały się bardzo ubogie, brak w nich krzewów i drzew owocowych, kiedyś tak chętnie sadzonych. Brak więc naturalnego pokarmu ptaków w postaci nasion i owoców. Więc jesteśmy to ptakom niejako winni.

Ale należy pamiętać, że dokarmianie ptaków jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, a prowadzone „byle jak” może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co ptakom sypiemy do karmnika. Najbardziej uniwersalne i wartościowe energetycznie dla drobnych ptaków są nasiona roślin oleistych, jak słonecznik, rzepak czy len. Słonecznik cieszy się zainteresowaniem większości ptaków, więc śmiało możemy sypać go do naszych karmników. A żeby ptakom jeszcze bardziej ułatwić pobieranie pokarmu, sypmy łuskany słonecznik.

Ptaki nie zużywają wtedy cennej energii na obranie go z łupiny. Karmnik powinien być także co kilka dni sprzątany z zalegających łupin i odchodów, aby nie stał się siedliskiem bakterii i wirusów. Jeśli jednak nie mamy miejsca na ustawienie karmnika, możemy zrobić proste karmidełko z pustego kubeczka np. po twarożku czy śmietanie. Mieszankę ziaren mieszamy ze smalcem i napełniamy pojemnik, a następnie zawieszamy go na drzewie.

I takie właśnie karmidełka mogli wykonać uczestnicy Ptasiej Stołówki. Warsztaty były niezwykle proste, więc każdy uczestnik poradził sobie z zadaniem bez problemów, nawet najmłodsi. Tak wykonane proste i recyklingowe karmidełka zawieszone w ogrodach zapełnią niejeden ptasi brzuch. A czyj to brzuch? Tego również mogli dowiedzieć się uczestnicy podczas wydarzenia.

Nie obyło się bez wszelkiej maści pytań na temat zimujących gatunków ptaków, które odwiedzają nasze karmniki. Czy wszystkie sikory są żółte? Co jedzą kosy i rudziki? Jak rozróżnić wróbla i mazurka? Który z ptaków ma najsilniejszy dziób? Na te i wiele innych pytań odpowiadali pracownicy Centrum Edukacji Ekologicznej.

W zamian za udział w warsztatach, prezentem dla uczestników był drewniany karmnik na słoninę lub jabłka. Wszystkie karmniki wydawane podczas wydarzenia zostały wykonane przez dzieci w pracowni Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu.

Zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu, które zawsze dostarczają mnóstwo wiedzy i rozrywki dla rodzin. A na koniec zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Ptasiej Stołówki.

Autor Kamil Bilecki

Kamil Bilecki

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024