Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

25 lat ze Szkołą Muzyczną Yamaha – relacja z koncertu w Klubie Akcent

Ćwierć wieku nauki przez muzyczną zabawę

W połowie ubiegłego wieku dziewczęta i chłopcy chcieli grać na gitarach. Część młodych osób wybierała skrzypce lub pianino. Niestety w tamtych czasach muzyka była elitarna zarówno ze względu na dostęp do sprzętu jak i ograniczone możliwości nauki.

Zmieniło się to w latach 90. kiedy instrumenty muzyczne stały się dostępne a nauczanie wyzwolone z ram państwowej edukacji. Wtedy to też w muzyce rozrywkowej popularne stały się instrumenty elektroniczne, tak zwane keyboardy. Casio, Roland, Yamaha, Korg, Kurzweil te nazwy rozpalały wyobraźnie miłośników disco, popu, rocka czy muzyki elektronicznej.

Urządzenia te, o różnej klasie i przeznaczeniu, nie dość, że bywały tańsze od klasycznych pianin czy fortepianów, to oferowały większe możliwości ekspresji dzięki zaletom grania dźwięków z zapisanych próbek różnych instrumentów.

Chęć grania zrodziła też potrzebę doszkalania się w muzycznej sztuce, na którą odpowiedzieli odważni artyści tworzący prywatne szkoły.

25 lat temu Iza i Grzegorz Grzanka otworzyli Szkołę Muzyczną pod patronatem firmy Yamaha, znanego japońskiego producenta instrumentów muzycznych, który swoje szkoły w Kraju Kwitnącej Wiśni prowadzi już od lat 60. ubiegłego wieku.

Dziś Szkoła Muzyczna Yamaha w Grudziądzu to nie tylko miejsce, w którym poznamy teorię muzyki i nauczymy się grać na klawiszach, ale także miejsce gdzie można uczyć się gry na gitarze klasycznej, elektrycznej, basowej, ukulele, skrzypcach i perkusji.

Koncert wieńczący ćwierćwiecze istnienia szkoły, który odbył się 16 stycznia 2024 r. w Klubie Akcent, był doskonałą okazją do pokazania umiejętności podopiecznych i wykładowców oraz przypomnienia sukcesów byłych uczniów. Niemało bowiem jest osób, które uczyły się, bądź jeszcze uczą w szkole a już osiągają sukcesy na scenach muzycznych. Jedną nich jest Anna Kminikowska, znana z Koncertów Muzyki Filmowej, która 12 stycznia na tej samej scenie odbierała pierwszą nagrodę w drugim konkursie muzycznym „Talent To Talent”.

Koncert Szkoły Muzycznej Yamaha to także występy utalentowanych muzyków grających na instrumentach klawiszowych, gitarach i skrzypcach. Zagrały także uczniowskie zespoły „UP THE SKY” oraz „The Farmers” i rockowa grupa tworzona przez wykładowców „The Broken Bridges”.

Muzyki było dużo i na bardzo wysokim poziomie ale serca nas wszystkich skradł rockowy kwintet „The Farmers” założony przez dzieci, które chyba nie skończyły nawet 10 lat. Ich dynamiczny gitarowa utwór, wspierany perkusją i keyboardem, trwał ponad 4 minuty i był w całości ich własną kompozycją.

Twórcy Szkoły Muzycznej Yamaha w Grudziądzu mogą się pochwalić wieloma sukcesami podopiecznych a nazwiska obecnych uczennic i uczniów będą z pewnością docierać do nas z profesjonalnych muzycznych scen. Wielka w tym zasługa nauczycieli, którzy są czynnymi muzykami sesyjnymi ale też tworzą własne zespoły, często występujące w Grudziądzu i poza nim.

Warto dodać, że uczniowie szkoły i nauczyciele chętnie koncertują w ramach różnych imprez miejskich, akcji charytatywnych w tym Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, więc okazji do ich posłuchania jest sporo.

Miejmy nadzieję, że Szkoła będzie uczyła przez zabawę jeszcze co najmniej następne 25 lat.

Śledząc naszą stronę www.grudziadzmiastootwarte.pl zawsze znajdziecie Państwo informację o takich koncertach.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024
Grudziądza Wiosna Teatralna – ostatni weekend
19 kwietnia 2024