Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Zima przynosi ze sobą uroki związane z zamarzniętymi jeziorami, stawami i rzekami, otwierając przed nami możliwość korzystania z lodowych powierzchni.

Jednakże, pomimo malowniczych krajobrazów i atrakcji, związanych z zimowymi sportami na lodzie, należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas korzystania z atrakcyjności zamarzniętych akwenów wodnych.

Oto kilka kluczowych zasad, które warto przestrzegać, by cieszyć się zimowymi radościami bez ryzyka dla życia. A dodatkowo kilka naszych drobnych rad na te mroźne dni z rekordowo niskimi temperaturami.

Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera, co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Zatem jak aktywnie i bezpiecznie spędzać, więc czas na świeżym powietrzu zimą? Jeśli masz chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Sprawdź co, trzeba zrobić, aby czuć się bezpiecznym i „nie stąpać po kruchym lodzie”? Zatem, jak aktywnie spędzić czas wolny i poczuć zimowe szaleństwo?

Pamiętaj o podstawowych 10-ciu zasadach! Są one dziecinnie proste:

1) Nie wchodź nigdy na lód bez opieki dorosłych!

2) Wychodząc ze swojego miejsca zamieszkania zostaw, jaką kol wiek informację o tym, gdzie się wybierasz i o której planujesz wrócić, aby w przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji rodzina mogła powiadomić o domniemanym miejscu, gdzie mają szukać nas odpowiednie służby ratunkowe.

3) Przed planowanym wyjściem z domu sprawdź aktualną prognozę pogody i koniecznie spójrz na termometr! Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na wybranym przez Ciebie akwenie może być na tyle cienki, że nie wytrzyma Twojego ciężaru i się załamie a ty wpadniesz do lodowatej wody!

4) Przed wejściem na lód sprawdź koniecznie jego grubość! Według informacji specjalistów bezpieczny lód to ten, który ma około 10 cm. Pamiętaj, że cienka tafla lodu występuje głównie na akwenach wodnych, w których występuje ruch wody. Są to między innymi: ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach – czyli tak zwane cieki wodne.

5) Jeśli zauważyłeś, znaczne ilości śniegu zalegające na tafli lodu musisz być niezwykle ostrożny. Zalegający śnieg na pokrywie lodowej potrafi być bardzo zdradliwy. Zdolność oceny grubości lodu, czy też występowania tak zwanych przerębli i innych niebezpiecznych miejsc znacząco spada przy śniegu.

6) Jeżeli zauważysz obszary na lodzie, na których występują „mini kałuże” to koniecznie zaniechaj wchodzenia na zamarznięty akwen! Są to znaki, które mogą wskazywać na zmienne grubości lodu.

7) Najbezpieczniejszą opcją wejścia na lód jest wejście we dwójkę, ale też na określonych zasadach! Osoby te powinny znajdować się w pewnej odległości od siebie, aby zmniejszyć nacisk na daną powierzchnię lodu. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy, którzy tak chętnie lubią łowić ryby podczas zimowych dni).

8) Dobrze, jak dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc i zaalarmować innych o niebezpieczeństwie.

9) Warto mieć przy sobie kolce ( tak zwane czekany), które są pomocne przy czołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione, a ujemna temperatura wody dodatkowo nie ułatwia tego zadania.

10) Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu.

A co należy zrobić, gdy zarwie się pod nami lód?

1) W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy, lub zacznij używać gwizdka ratunkowego.

2) Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni wody.

3) W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej. Wynika to ze względu na to, że nasz ciężar ciała rozkłada się na większą powierzchnię lodu. Zmniejszamy w ten sposób nacisk na taflę lodu.

A co należy zrobić, gdy zauważymy osobę, pod która zarwał się lód?

1) W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112).

2) Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Nie narażaj swojego zdrowia lub życia! Bezpieczeństwo „ratownika” jest najważniejsze!

3) Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą i tak samo jak ratowana osoba będziesz potrzebować pomocy. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.

4) Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj doczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu i wykorzystać ten przedmiot, jako asekurację.

5) Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką lub specjalistyczną folią NRC srebrną stroną do ciała poszkodowanego, aby zapobiec dalszej utracie ciepła) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia.

6) Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby, rozmawiaj z nim, a w razie konieczności rozpocznij RKO, czyli resuscytację krążeniowo – oddechową.

7) Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia, aby podnieść jego temperaturę.

PAMIĘTAJ! WCHODZĄC NA LÓD, ZAWSZE RYZYKUJESZ SWOIM ZDROWIEM I ŻYCIEM

Opracowano na podstawie materiałów Wydziału Prewencji Społecznej KG PSP

Raduj się Zimą, Ale Bądź Bezpieczny! Kilka Praktycznych Porad na Mroźne Dni

Zimowe dni mogą być piękne, ale niskie temperatury niosą ze sobą także pewne wyzwania, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo na zewnątrz. Oto kilka ważnych rad, które pomogą Ci cieszyć się zimą, będąc jednocześnie świadomym swojego bezpieczeństwa:

Ubieraj się Właściwie:

Warstwowa odzież to klucz do utrzymania ciepła. Zainwestuj w termoaktywne ubrania, które zatrzymują ciepło, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać.
Nie zapomnij o ciepłej czapce, rękawiczkach i szalach. Strata ciepła z głowy i dłoni może być znaczna, dlatego ważne jest, aby te części ciała były odpowiednio chronione.
Noszenie Odpowiedniej Obuwia:

Buty z odpowiednią izolacją termiczną i antypoślizgową podeszwą są niezbędne na oblodzonej nawierzchni. Pamiętaj, że mokre stopy mogą szybko doprowadzić do wychłodzenia organizmu.
Regularne Przerwy na Rozgrzanie:

Jeśli planujesz dłuższe pobyt na świeżym powietrzu, zaplanuj regularne przerwy, aby rozgrzać się w ciepłym pomieszczeniu. To pomoże uniknąć przemarznięcia.
Odpowiednia Ochrona Przed Słońcem:

Słońce może być równie szkodliwe zimą jak latem. Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym na odsłonięte części skóry, aby chronić się przed promieniowaniem UV.
Uważaj na Oblodzenie:

Chodniki i drogi mogą być śliskie. Zawsze idź ostrożnie, używaj trzymania balansu, a na oblodzonych powierzchniach staraj się utrzymywać krótkie kroki.
Przygotuj Samochód:

Jeśli korzystasz z samochodu, upewnij się, że jest on odpowiednio przygotowany na niskie temperatury. Sprawdź stan akumulatora, opon i zaopatrz się w środki odmrażające do szyb.
Monitoruj Warunki Pogodowe:

Zanim wyjdziesz z domu, sprawdź prognozę pogody. Wiedza o tym, czy spodziewać się opadów śniegu czy mroźnych wiatrów, pozwoli lepiej dostosować się do warunków.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest priorytetem, zwłaszcza podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Bądź świadomy otoczenia, stosuj się do tych prostych zasad, a zima stanie się okazją do bezpiecznej radości na świeżym powietrzu.

Autor Kamil Danielewicz

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
16 kwietnia 2024
29.04 kończy się nabór do Grudziądzkich Amatorskich Prezentacji Artystycznych GAPA
16 kwietnia 2024
Grudziądz w Waszym Obiektywie – zdjęcia od Pani Moniki
16 kwietnia 2024
Najbliższy czwartek DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego
16 kwietnia 2024
Rejsy statkiem po Wiśle
15 kwietnia 2024
Klimatyczne dźwięki w stylu „bossa nova” wśród zabytkowych murów ulicy Spichrzowej.
15 kwietnia 2024