Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Jeden z ciepłych napojów, który z początku traktowany był jako lekarstwo. W XVIII wieku za jej dotarcie do Polski odpowiadały Wielka Brytania i  Holandia, które zmonopolizowały niemal całkowicie europejski rynek.

W piątek, 8 grudnia, o 17:00, czyli według Brytyjczyków w idealnym momencie na to, rozpoczął się wykład pt. „O herbacie, przy herbacie, słów kilka”. Prowadziły go Magdalena Kalbarczyk i Ilona Sulik-Kurowska. Jego treść nawiązywała do wystawy „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku”, która obecna jest w Spichlerzu 17 do 25 lutego 2024 roku.

Wydarzenie rozpoczęło się podróżą po historii naczyń związanych z konsumpcją herbaty i krótką opowieścią o miejscach znanych z rosnących tam aromatycznych liści – Indie, Chiny i Cejlon (Sri Lanka).

– Historia herbaty w torebkach jest dosyć zabawna. W 1908 roku nowojorski sprzedawca herbat Thomas Sullivan rozesłał swoim klientom herbaty zapakowane w ozdobne woreczki z jedwabiu. Klienci myśleli, że należy cały woreczek zalać wrzątkiem. Pomysł spodobał się na tyle, że późniejsze dostawy bez jedwabnych opakowań rozczarowywały kupujących – mówiła Magdalena Kalbarczyk.

Podczas herbacianego spotkania do degustacji było siedem przeróżnych wersji tego ciepłego napoju – owocowe, białe, czarne, zielone i … NIEBIESKA. Skąd taki nietypowy kolor? Odpowiada za niego tropikalna klitoria ternateńska, a właściwiej jej suszone kwiaty.

 

Pod względem smaku i zapachu wyjątkowo zapadająca w pamięć była, szczególnie doceniana w XVIII wieku, Rosyjska Karawana. Jest to czarna herbata, wyróżniająca się aromatem dymu by nawiązać do przewożenia jej karawanami z Chin do Rosji na dwory Carów, przez pustynię Gobi, Mongolię i Syberię.

 

Na zakończenie spotkania każdy z uczestników uzyskał dwa zestawy składające się herbaty zimowej i drugiej do wybory, żeby w zaciszu domowym mieć własną degustację i umilić sobie chwile. Niektórym towarzyszy przy pisaniu artykułu 😉

Jest coś, co zdecydowanie ucieszy kawoszy. Spotkanie „O kawie, przy kawie, słów kilka” zaplanowane jest na początek lutego przyszłego roku.

 

Więcej informacji o wydarzeniach z naszego miasta można znaleźć na stronie Grudziądz Miasto Otwarte. Zachęcamy do zaglądania!

 

Autorka: Martyna Ruszczyńska

Martyna Ruszczyńska

w obiektywie

12 maja – 125. rocznica uruchomienia w Grudziądzu elektrycznej linii tramwajowej

Podczas trwania wydarzenia będzie działać stoisko promocyjne, oferujące pamiątki związane z miastem oraz grudziądzkimi tramwajami. Dodatkowo, będzie miała miejsce premiera monety okolicznościowej wydanej z okazji 125. rocznicy elektrycznej linii tramwajowej, której cena wynosić będzie 14 złotych. Godziny zwiedzania zostały ustalone w następujący sposób: I grupa zwiedzania: 14:15 Przejażdżka tramwajem dwóch grup: 15:00 II grupa zwiedzania:...
Read More

Lisie Kąty dawniej i dziś – Aeroklub Nadwiślański zaprasza w niedzielę

Do zobaczenia 12 maja 2024 na lotnisku  12:00 Koncert chóru Tibi Mariae w hangarze samolotowym12:30 Prelekcja Jarosława Guttmanna na temat fortyfikacji wokół Lisich Kątów oraz o powstaniu lotniska13:00 Występy akrobatyki powietrznej Dragonflies z klubu Fit House Danuta Herczyńska13:30 Opowieści z dzieciństwa byłego mieszkańca Lisich Kątów – KGW LISI KĄT14:00 Zumba poprowadzona przez Alicję Kozłowską dyrektor...
Read More

Rodzina w centrum Etap I projekt MOPR

Z przyjemnością informujemy, że można już składać formularze zgłoszeniowe do projektu „Rodzina w centrum Etap I”. Przedsięwzięcie skierowane jest do: – rodzin (naturalnych, zastępczych, adopcyjnych) z dziećmi i ich otoczenia; – dzieci, młodzieży i młodych dorosłych wymagających wsparcia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnością i ich otoczenia; – kandydatów do pełnienia funkcji w ramach pieczy...
Read More
1 2 3 842

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

12 maja – 125. rocznica uruchomienia w Grudziądzu elektrycznej linii tramwajowej
11 maja 2024
Lisie Kąty dawniej i dziś – Aeroklub Nadwiślański zaprasza w niedzielę
11 maja 2024
Rodzina w centrum Etap I projekt MOPR
10 maja 2024
Sesja zdjęciowa dla mam w Geotermii Grudziądz!
10 maja 2024
Szpak zwyczajny – szkodnik czy nadzwyczaj inteligenty ptak??
10 maja 2024
Szkolenia dla NGO w Spichlerz 57
10 maja 2024