Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Uwaga! Uwaga! Uwaga!

Cichy zabójca znowu na wolności!

Pojawia się tylko w jednym okresie roku…. Jest nazywany cichym zabójcą, i to nie bez powodu! Atakuje swoją ofiarę z nienacka i doprowadza do blokowania dostępu tlenu do organizmu. Nienawidzą go w szczególności wszyscy strażacy i to właśnie oni alarmują o jego powrocie. Wiesz już o kim mowa?Jeśli nie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Nasz zabójca, który czyha tylko, aby zrobić nam krzywdę jest niczym innym jak mordercą. Dlaczego nie możemy go zamknąć raz na dobrze „w pace”? A oto dlatego, że jest to gaz. To jest tlenek węgla potocznie zwany czadem.
Według statystyk w roku 2023 morderca ten sprawił, że 763 osoby zostały poszkodowane, a 44 z nich zmarły. Rok temu w części okresu grzewczego tj. październik-grudzień doszło w Polsce do ponad 1900 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla (potocznie zwanym czadem) – informuje nas Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
A czym jest właściwie czad i skąd on się bierze?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
  • bezwonny – nie wyczujemy go;
  • bezbarwny – nie ma on barwy;
  • pozbawiony smaku.
Skoro nie widzimy go, nie czujemy i nie wyczuwamy jego smaku to dlaczego on jest taki szkodliwy dla naszego zdrowia?
 
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując początkowo utratę świadomości, a przy długotrwałym jego wdychaniu naraża nas na śmierć.
 
Skoro już wiemy, czym właściwie jest czad, to przeanalizujemy teraz jakiego procesu, jest on wynikiem.
 
Powstaje on podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych.Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Zgodnie z obowiązującym prawem przypominamy:

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Radzimy i unikamy! – to jest właśnie nasze hasło przewodnie

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych zgodnie z obowiązującym prawem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta po ich zainstalowaniu przez wykwalifikowany personel.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację pomieszczeń.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. Zegar tyka, a zabójca atakuje!
Co można jeszcze zrobić?

Zaopatrzyć się w specjalistycznym sklepie w urządzenie, które nas uchroni przed czadem. Nie jest to wielki koszt, a w przypadku jego pojawienia się, zostaniemy w odpowiednim czasie zaalarmowani.

Dbajmy o siebie i o innych! Szanujmy nasze zdrowie!

opracowano na podstawie Materiałów Wydziału Prewencji Społecznej Komendy Głównej Straży Pożarnej,

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Dziecka z Geotermią
13 maja 2024
Kolejna gwiazda Jarmarku Spichrzowego
13 maja 2024
Lisie Kąty – dawniej i dziś
13 maja 2024
125 lat Elektrycznej Linii Tramwajowej w Grudziądzu: Podróż w Czasie i Historii
13 maja 2024
Zorza polarna w Grudziądzu
13 maja 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię Poczty Głównej
13 maja 2024