Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Akwarelowe historie obrazkowe. Kolory stanów wody.

Pramatka istnienia – Woda – Aqua – stworzycielka… Codzienne rytuały spożywania posiłków, napojów, ablucji. Krew krążąca w żyłach. Oko patrzące na świat… widzące płynność rozmazanych strumieni, kontrasty mokrych plam, błyski drżących kropli. Święta substancja będąca podstawą naszego istnienia.

Akwarela – sztuka malarstwa, w której artysta używa wody i pigmentów, by zachować obrazy świata na skrawkach papieru. Mistyczny związek twórcy z tworzywem.

W czwartek 9 listopada 2023 r. w galerii Klubu Akcent odbył się wernisaż wystawy prac Krzysztofa Kloskowskiego „Akwarelowe Historie Obrazkowe”. Na to wydarzenie czekało wiele osób, nie tylko znawców twórczości artysty ale przede wszystkim osób pragnących malować wodą. Większość uczestników tego wydarzenia to takie osoby, co dowodzi jak dużo artystek i artystów mieszka w Grudziądzu i okolicy.

Akwarela kusi, jest to jedna z pierwszych technik malarskich z jaka stykamy się w szkole. Farbki wodne, którymi malujemy słoneczka i drzewka, potrafią zarazić lub zrazić do sztuki. Te pierwsze doświadczenia mogą śmieszyć i wzruszać dziecięcą prostotą ale pozostawiają uczuciowy ślad. W świecie twórczości dorosłych obrazy akwarelowe potrafią zachwycać, czarować i onieśmielać – technika ta uchodzi bowiem za trudną, wymagającą precyzji i nie pozwalającą na korygowanie błędów. Wiele kreatywnych osób wybiera więc farby olejne lub akrylowe patrząc z tęsknotą w stronę obrazów wodnych.

Wernisaż wystawy Krzysztofa Kloskowskiego stał się świętem i lekcją dla miłośników tej sztuki. Przez prawie 2 godziny artysta krążył po galerii opowiadając o swojej technice, odczarowując mity na temat akwareli i zdradzając tajnik ułatwiające pracę.

Akwarela to trzy kluczowe rzeczy: woda, papier i pędzle. Potrzebne są jeszcze odpowiednie farby ale istota rzeczy leży w doborze i właściwym wykorzystaniu cech tych pierwszych. Pędzel z naturalnego włosia musi przenosić odpowiednią ilość wody z pigmentem, papier nie może zbyt szybko chłonąć farby ani jej rozlewać czy za szybko wysychać. Pewne rzeczy można zrobić gdy papier jest mokry inne można na spokojnie cyzelować na suchym podłożu. Spryskiwacz, wata czy nawet papier ścierny też może być przyjacielem artysty. Zaczynać należy od kolorów jasnych, duże płaszczyzny należy malować „mokre na mokre”. W ten sposób można mieszać i cieniować kolory. Obraz akwarelowy nie musi wyglądać jak dziecięca kolorowanka z odseparowanych plam. Czysta woda pozwala na rozpuszczenie wyschniętych miejsc i ich wytarcie czy podkolorowanie. Nie jest prawdą, że w akwareli nie można czegoś poprawić, choć czasami własne błędy można artystycznie użyć w kompozycji. Te i inne tajemnice artysta chętnie zdradzał zainteresowanym, choć zapewne trzeba by kursu, aby wypróbować je osobiście.

Krzysztof Kloskowski jest artystą, który ze swej sztuki uczynił zawód. Tworzy na zamówienie obrazy zarówno wymagające dłuższej pracy, jak i szybkie portrety malowane w „Letniej Galerii Obrazów” w Łebie. Maluje już od 26 lat i swej sztuki uczył się sam, czerpiąc jednak z doświadczeń innych artystów na kursach i plenerach. Początkowo tworzył głównie portrety, obecnie maluje różnorodne tematy. Zaczynał od rysunku potem było malarstwo olejne a na koniec akryl, który jest jego główną metodą ekspresji. „Akwarelki” są dla artysty sztuką wakacyjną, kiedy to na plaży może rozsiąść się ze swoim warsztatem i tworzyć w harmonii ducha i przyrody. Malując je używa posiadanych papierów akrylowych oraz ponieważ pozwala mu na to doświadczenie, ale podkreśla, że podłoża do akwareli są lepsze, szczególnie dla początkujących artystów.

Obrazy prezentowane na wystawie maja w sobie widoczną tą wakacyjną lekkość zarówno w tematach jak i sentymentalnym stylu. Głownie są to pejzaże odwiedzanych miejsc – miast, lasów, nadmorskich wydm. Mniej jest martwej natury, portretów i scen rodzajowych, które pokazywałyby ludzi w ich działaniach. Zazwyczaj osoby na obrazach są elementem ożywiającym przestrzeń, szczególnie miejską.

Dla artysty także przedmioty nieożywione stają się ważnym elementem kompozycji i opowieści. Samochód, który tak szpeci wakacyjną fotografię, na obrazach Krzysztofa pozwala zakotwiczyć widok w konkretnym historycznym czasie, nawet jeśli jest to niestylowy XXI wiek. Tą cechę przedmiotów artysta wykorzystuje często w stylizacji portretowanych miejsc. Jego miejskie ulice zapełniają się pojazdami z XIX wieku lub lat 20. ubiegłego. Słynny rynek w Kazimierzu zastawiony jest wozami i straganami z epoki i nagle pocztówka z wakacji zamienia się w targowisko sprzed stu lat.

Wizualnie obrazy wykorzystują perfekcyjnie wszystkie cechy techniki akwarelowej. Rozmyte, symboliczne postacie, odbicia wody, cienie, łagodne kontrasty, barwy wytłumione lub mocne. Każdy obraz na swój sposób związany jest z techniką. Gdański Neptun to głównie szkic piórkiem, który kolorowany jest plamami barw a w jego tle znajdują się rozmyte kamienice, zaakcentowane cieniem budynków z drugiej strony Długiego Targu.

Magiczna uliczka z Barcelony malowana jest już inaczej, pewniej, bardziej realnie aczkolwiek w tym obrazie zachwyca kolorystyczny ton i światło. Pomimo, że obraz malowany jest różnymi barwami, także tymi zimnymi, sprawia wrażenie zdominowanego przez ciepłe pomarańcze długiego wieczoru. Światło rozlewa się po arkadą a cienie chowają gdzieś z boku i za załomem, nie ma w nich jednak czerni. Leniwe popołudnie na wakacyjnym spacerze.

W obrazach przyrody dominują zielenie, które stanowią jeden z głównych kolorów w palecie artysty. W jednym miejscu malowane soczyście w innym łagodnie muśnięte w zarysie liścia. Żółcie pisaków, kolory nieba i wody. Doskonała okazja do nauki wykorzystania barw we własnej twórczości.

Piękno malarstwa akwarelowego – niesamowite przejścia tonalne i kolorystyczne, wibrujące światła i białe błyski, plamy wód i odbicia w kałuży, kolorowe cienie i monochromatyczne przestrzenie. To wszystko można podziwiać w galerii Akcent. Warto się tam wybrać, bo ten rodzaj malarstwa szczególnie łatwo przenosi nas do krain snów, wspomnień, marzeń – cudownych, relaksujących emocji.

Zapraszamy do śledzenia portalu www.grudziadzmiastootwarte.pl na którym zawsze zamieszczamy zapowiedzi i relacje z tak wspaniałych wydarzeń.

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Jak spędziliście majówkę w Grudziądzu? – czekamy na Wasze relacje!
5 maja 2024
Emocje sięgnęły zenitu: IV etap XXXIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Prezydenta Grudziądza
4 maja 2024
Piknik Rodzinny W parku – zobacz fotorelację!
4 maja 2024
3 maja 2024 – Dzień Otwarty Cytadeli
4 maja 2024
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz wygrywa z FOGO Unią Leszno!
4 maja 2024
233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2024