Dziś odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu Mikołaja Kopernika, który zdobi ścianę kamienicy przy Placu Miłośników Astronomii – ul. Kościelna 22 oraz ul. Stara 5.
Został przekazany oficjalnie mieszkańcom, poprzez symboliczne przecięcie wstęgi. Prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury Małgorzata Ambrosius-Okońca przekazała podziękowania za inicjatywę oraz trud włożony w dzieło, zostały przekazane także, inicjatorom muralu. Wyrazy uznania powędrowały także do małżeństwa Państwa Napierskich, kamienica to teren prywatny. Dzięki uprzejmości Państwa powstało to dzieło właśnie na ich kamienicy. Na wydarzenie przyszło sporo uczniów z okolicznych szkół m.in. I Liceum, IV Liceum oraz SP nr 5.
Mural dopiero powstał, a poeci już stworzyli o nim wiersze (na załączonym zdjęciu przedstawiamy jeden z nich). Sporo Grudziądzan także zawitało na uroczyste otwarcie nowego dzieła.
Powstanie muralu związane jest z ubiegłoroczną uchwałą Senatu RP, na mocy której 2023 rok ogłoszony został Rokiem Mikołaja Kopernika. Ma to związek z przypadającą w bieżącym roku 550. rocznicą urodzin wielkiego uczonego. Ponadto, patronem roku 2023 jest również Jan Matejko, twórca wizerunku naszego wielkiego uczonego, na którym wzorowano się tworząc mural.
Postać Mikołaja Kopernika przedstawiono na tle nieistniejącej już Bramy Toruńskiej i murów miejskich, co stanowi nawiązanie do historii przestrzeni miejskiej Grudziądza. Mural powstał dzięki staraniom Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury. Autorką projektu dzieła jest Magdalena Biernat, a jego realizacji podjął się Marek Fijałkowski, znany grudziądzki artysta malarz oraz pedagog.
Chcielibyśmy teraz w kilku linijkach przedstawić, postać naszego malarza Marka Fijałkowskiego.
Marek Fijałkowski – Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia olejne malarstwo sztalugowe, często w swych prac
fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz
ach stosuje elementy techniki kolażu. W swojej niezwykłej twórczości dąży do ukazania fotorealizmu na płótnie. Jego obrazy znajdują się w wielu galeriach, kolekcjach prywatnych w Polsce i poza jej granicami. Na swoim koncie posiada wystawy indywidualne, jak i zbiorowe organizowane w gronie artystów z całego świata. A już od kilku dni jest również dumnym autorem muralu w Grudziądzu. Jest również cenionym i lubianym nauczycielem historii sztuki w I liceum ogólnokształcącym w Grudziądzu im. Bolesława Chrobrego, gdzie zapoczątkowuje pasję do sztuki u młodych artystów licealistów.
Prace nad tym wyjątkowym dziełem trwały przez wiele miesięcy w okresie wakacyjnym.
Dostąpiliśmy również jako portal Grudziądz Miasto Otwarte wspaniałego zaszczytu, aby móc przyjrzeć się, jak wyglądała praca nad muralem. Czujne oko naszego aparatu wychwyciło tą niezwykłą czasochłonną pracę nad dziełem. Teraz jest odpowiedni czas, aby pokazać swoje karty, dlatego zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z „frontu robót”.
Współautorka: Aleksandra Kaniecka i Kamil Danielewicz
fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz
Współautorka: Aleksandra Kaniecka