Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Literatura i kultura o „dwa kroki stąd”

Gdyby w sobotę 7 października 2023 r., po godzinie 20:00, ktoś przypadkiem trafił do Filii nr 7 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu przy ul. Chopina 33, zdziwił by się bardzo.

Na biurku w kącie leżały papierosy, w głównej sali jakiś zmęczony lekarz spał na stoliku a radosna pani do ust przykładała flaszkę… Niezwykły widok jak na bibliotekę i tylko obecność widzów siedzących na krzesłach powstrzymała od pochopnych ocen. Wszystko to bowiem inscenizacje i przedstawienia teatralne ostatniej części Nocy Bibliotek. Ta ogólnopolska akcja ma zachęcać do czytania poprzez promocję lokalnych czytelni jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą i sztuką, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Pod hasłem „Absurd nie czytać” po raz 9 bibliotekarze z całego kraju zaangażowali się w przybliżenie nam kultury w różnych formach oraz bibliotek i czytelnictwa, jako miejsc i metody na rozumienie jej różnorodności. Kultura bowiem ma różne oblicza, jest dostępna dla osób w każdym wieku a jej pełniejszy odbiór jest wtedy, gdy choć trochę znamy jej kontekst.

W Grudziądzu rozpoczęto od animacji, zabaw literackich i plastycznych dla dzieci. Najmłodsi z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w zmagania z literaturą i wyklejanie zakładek do książek, w czym pomagali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Bronisława Malinowskiego. Pracownice Biblioteki były bardzo dobrze przygotowane do tych zajęć, posiadały wiedzę o aktualnych bajkach i przypowieściach, którymi żyją dzieci. Trzeba bowiem wiedzieć, kiedy Jaś i Małgosia nie są już „trendi”, a Mała Syrenka to nie syrenka, tylko Arielka. Na najmłodszych czytelników i wolontariuszy czekał słodki poczęstunek oraz literackie gadżety.

Po godzinie 19:15 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu fotograficzny „Historia w przewodniku zamknięta”, na które licznie przybyli jego uczestnicy. Wyróżnień i nagród było wiele. Pierwsze miejsce zajęła Antonina Nakielska z dwoma pięknymi zdjęciami z wnętrza grudziądzkiej Fary. Nagrody i wyróżnienia powędrowały też do naszych utalentowanych koleżanek – Sandry Elwertowskiej i Aleksandry Kanieckiej. Dzieła wszystkich laureatów podziwiać można do 20 października w Filii nr 7.

Po godzinie 20:00 zaprezentowano spektakl skierowany do dorosłych, w szczególności tych pamiętających czasy PRL. Przedstawienie wystawione było przez Teatr Rodzinny pod tytułem „CICER CUM CAULE czyli GROCH Z KAPUSTĄ”. Grupa ta założona została kilka lat temu z inicjatywy reżysera teatralnego Krzysztofa Rotnickiego i składa się prawdziwych pasjonatów gry scenicznej w różnym wieku. Kilka klasycznych wierszy: „Żabka”, „Pan Kotek był chory” czy „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” przedstawione zostały w sposób dowcipny i odbiegający w aranżacji od wersji dla dzieci, nawiązując z przymrużeniem oka do aktualnych problemów społecznych jak np. kondycja służby zdrowia.

Wystawiono też historyczne teksty kabaretowe, które z czasie minionym komunistyczna cenzura odrzucała. Piękny kawałek historii, będący dowodem potyczek słownych jakie artyści toczyli z Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk by w inteligentny sposób pokazać prawdę o tamtej rzeczywistości

Spektakl spotkał się z żywiołową reakcją publiczności i choć nie wszyscy doświadczyli czasów PRL, to uniwersalne treści zawarte w przedstawieniu zrozumiał każdy.

Na zakończenie każdy uczestnik, który dotrwał do finału mógł sobie wylosować książkę, będącą ciekawą pamiątką po tym niezwykłym wydarzeniu.

Ostatnie spojrzenie na biblioteczną sale kieruje wzrok w kąt, na biurko. Wiersz napisany na pergaminie, odłożone pióro, porozkładane książki i niezapalony papieros… Tak, tu mogła siedzieć Ona i tworzyć swoje strofy, jedna z najlepszych – Wisława Szymborska. Na ekspozycji z okazji 100. rocznicy urodzin widać jej cień, wspomnienie zaklęte w tekstach.

Tak przyjemne i różnorodne wydarzenie kulturalne zawszę zasługują na naszą obecność a portal www.grudziadzmiastotware.pl będzie starał się na nich być.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

113. rocznica powstania Domu Polskiego „Bazar” – zaproszenie na uroczystość
24 lipca 2024
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż od dnia 1 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego.
24 lipca 2024
Trwają zapisy do piątej edycji Biegu po Złotą Ostrogę Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
24 lipca 2024
„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024