Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Relacja z ostatniego w tym sezonie Koncertu Niedzielnego i wystawy w Teatrze

Muzyka – radość, zadziwienie i kreacja

Rok szkolny 2023/34 kończy się tradycyjnie prezentacją zdolności naszej artystycznej młodzieży. Uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w niedzielę 12 maja wystąpili w Centrum Kultury Teatr, w ramach koncertów niedzielnych.

Zgodnie ze zwyczajem tych wydarzeń, w przerwie występów odbył się wernisaż otwierający ciekawą wystawę obrazów autorstwa Aleko Novanskiego.

Z roku na rok prezentacje umiejętności muzycznych młodzieży ze Szkoły Muzycznej stają się coraz bardziej bogate w utwory. Tegoroczne występy, pomimo że były technicznie zorganizowane bardzo sprawnie, trwały ponad 2 godziny. To bogactwo i różnorodność wykonań zadowoliły nie tylko zgromadzonych rodziców, ale i melomanów, także otwartych na muzyczne innowacje i żarty.

Organizatorzy zrezygnowali z prezentowania występów solowych, po części dlatego, że na scenie zaprezentowało się około 100 wykonawczyń i wykonawców. W pierwszej części zagrały dla nas: duo fortepianowe; zespół fletowy; kwartet smyczkowy; zespół kameralny PSM II st.; trio akordeonowe; zespół kameralny: dwa klarnety i fortepian; kwartet saksofonowy i na koniec duo na instrumenty perkusyjne w wykonaniu nauczycieli. Drugą część koncertu muzycznie wypełniły występy szkolnej orkiestry i chóru oraz Zespołu Muzyki Rozrywkowej.

Wszyscy występujący zaprezentowali wysoki styl gry. Różnorodność prezentowanych utworów i sprawność przy zmianach na scenie nie pozwoliły znudzić się nikomu. Utwory klasyczne, szczególnie te pisane na konkretne instrumenty, wykonane były bardzo dobrze jak na tak młodych muzyków. Dodatkowo zachwyciły nas aranżacje utworów muzyki popularnej, takich zespołów i wykonawców jak: Abba, Paul Anka, Bette Midler czy muzyka z filmu Zwierzogród.

Bardzo ciekawie zabrzmiały trzy utwory na instrumenty perkusyjne, z przepięknym utworem z filmu Avatar oraz energetycznym marszem na werblach. Perkusyjnie zadziwiło nas także trio akordeonowe, które użyło swych instrumentów w sposób zgoła niespodziewany, jako pudeł rezonansowych do wystukiwania rytmów, ten utwór zabrzmiał bardzo świeżo.

Pomiędzy dwiema częściami koncertu, w foyer na piętrze otworzono wystawę obrazów autorstwa Aleko Novanskiego, artysty urodzonego w Bułgarii. Aleko od lat mieszka i tworzy w Polsce, z której pochodzi jego małżonka. Jako twórca łączy oba kraje w swych artystycznych podróżach, plenerach i wystawach. Jego obrazy pozostają pod silnym wpływem bałkańskich nastrojów, widocznych w lekkiej słonecznej kolorystyce, charakterystycznej dla krajów południa.

Na tej przekrojowej wystawie zaprezentował szereg obrazów pokazujących różnorodne zainteresowania artysty. Znajdziemy szereg aktów kobiecych, portrety, pejzaże, martwe natury oraz tryptyk mityczny nawiązujący do koncertu, w ramach którego miał miejsce wernisaż.

Owe trzy obrazy pochodzą z cyklu „Hymny orfickie” i poświęcone są starożytnej religii, związanej z Dionizosem. Przedstawiają postacie grające na fletach i aulosie oraz zasłuchane w dźwiękach postacie kobiece, prawdopodobnie są to Orfeusz i Eurydyka. Obrazy te wyglądają, jakby zostały zdjęte ze sklepienia starożytnej świątyni.

Malarstwo Aleko ma w sobie coś sakralnego, nawet jeśli dotyka sfery profanum. Jego akty są trochę nierzeczywiste, subtelne i rozświetlone kolorami. Cała paleta barw, której używa, jest wyblakła jak na malowidłach, które przez lata płowiały na ścianach świątyń. Pomimo że obrazy malowane są olejem, mają w sobie coś z akwareli. Te jasności, przenikania kolorów i łagodność plam mają ten wodny pierwiastek.

Artysta, jak sam mówi, maluje, słuchając muzyki, która uruchamia jego kreatywność. Czasami melodia sprawia, że obraz powstaje szybko, a czasami ostateczne dotknięcie wymaga innej nuty.

Nie da się ukryć, że obrazy wiszące w teatralnej galerii mają ten swój bałkański, rozśpiewany charakter, są też pełne południowego słońca i ciepła. Warto odwiedzić Teatr, aby po rozkoszować się ich energią.

Pomimo zakończenia tego sezonu koncertów niedzielnych, na pewno latem Centrum Kultury przygotuje dla nas bogatą ofertę plenerową. Zachęcamy do zaglądania na naszą stronę www.grudziadzmiastootwarte.pl do zakładki „Co? Gdzie? Kiedy?”, aby zapoznać się z jej zapowiedziami.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024