Gdyby nie poczta i odpowiednie znaczki pocztowe listy miłosne pochowane na strychach nigdy nie dotarłyby do odpowiednich adresatów. Nie byłoby kontaktu z rodziną, która wyjechała za granicę. Nie powstałaby też piosenka zespołu Skaldowie – Medytacje wiejskiego listonosza opisująca ważność i różnorodność wysyłanych listów. Mimo że znaczenie tradycyjnej poczty obecnie jest mniejsze to nadal jest ważnym pomocnikiem przekazywania informacji na odległość.
Święto to ma nieprzypadkową datę. Upamiętnia ona podpisanie Traktatu Berneńskiego powołującego do życia Światowy Związek Pocztowy pod nazwą l’Union Générale des Postes 9 października 1874 roku.
Światowy Dzień Poczty uchwalony został przez wyspecjalizowaną organizację ONZ-Światowy Związek Pocztowy w 1969 roku na kongresie w Tokio.
Celem Światowego Dnia Poczty jest przybliżenie społeczeństwu roli sektora usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i działaniu przedsiębiorstw. Obchody mają zachęcić państwa członkowskie ONZ do podjęcia działań w ramach programu by zwiększyć świadomość jakie znaczenie ma poczta i jej działalność w poszczególnych krajach. To też okazja by nagrodzić zasłużonych pracowników.
W Polsce od 1956 roku razem ze Światowym Dniem Poczty obchodzony jest Dzień Znaczka Pocztowego.
Jeśli jest to ogólnoświatowe święto, czas na małą podróż zagraniczną. Na ten moment największym na świecie znaczkiem pocztowym jest ten o nazwie „Sezon w Rijadzie”, wyemitowany przez Arabię Saudyjską. Przyznano mu rekord Guinnessa dla największego specjalnego znaczka pocztowego na dzień 14 lutego 2022 roku.
W Grudziądzu pierwotnym Urzędem Pocztowym było miejsce, gdzie pocztylioni (dawni listonosze) zatrzymywali się, odpoczywali i zmieniali konie. Było ono zlokalizowane na dzisiejszej ul. Legionów.
Autorka: Martyna Ruszczyńska
Zdjęcie pochodzi z Cyfrowej Biblioteki Medialnej