Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Już niedługo w naszym mieście poprawi się dostęp do kolei.

Stanie się to wraz z otwarciem trzech nowych przystanków osobowych na liniach kolejowych nr 207 i 208, których budowa jest w trakcie realizacji.

Mowa tu o przystankach Grudziądz Rządz (przy ul. Południowej, w pobliżu wjazdu na średnicówkę), Grudziądz Tuszewo (przy ul. Droga Graniczna) i Grudziądz Centrum (przy wjeździe na most im. Bronisława Malinowskiego). Ten ostatni został już ukończony, lecz nie jest jeszcze oddany do użytku.

Budowa przystanku Grudziądz Centrum idzie pełną parą już od jakiegoś czasu. Jego powstawanie nie wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami, gdyż jest skoordynowane z trwającą modernizacją mostu drogowo-kolejowego, a podróżni skorzystają z niego najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Najmniej póki co zaobserwować możemy w miejscu planowanego przystanku Grudziądz Rządz, gdzie stanęła jedynie tablica informacyjna. Budowa rozpocznie się dopiero w ciągu nadchodzących tygodni, gdyż zgodnie z zapowiedziami ma on zostać oddany do użytku w połowie przyszłego roku.

Budowa nowych przystanków kolejowych jest realizowana w ramach “Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. I właśnie słowo “modernizacja” jest równie kluczowe w kontekście naszego miasta. Planowana jest bowiem modernizacja stacji Grudziądz Mniszek (przebudowywanej kilka lat temu podczas rewitalizacji linii kolejowej nr 207 na odcinku Chełmża – Grudziądz). W jej ramach wybudowane ma zostać, bezpieczne przejście naziemne, które zastąpi wysłużoną kładkę. Poprawi to nie tylko bezpieczeństwo i estetykę w tym miejscu, lecz również ułatwi wyjście w kierunku osiedla.

Przystanki to nie wszystko, czyli co dalej z połączeniami kolejowymi z Grudziądza.

W Grudziądzu krzyżują się linie kolejowe nr 207 (Toruń Wschodni – Malbork)  i 208 (Działdowo – Chojnice). Obecnie możemy skorzystać z usług trzech przewoźników, w tym dwóch regionalnych i jednego obsługującego połączenia dalekobieżne. Poza m.in. Toruniem, Bydgoszczą, Malborkiem i Brodnicą, dzięki kursującymu od prawie 2 lat pociągu TLK Flisak, bezpośrednio możemy dotrzeć do Trójmiasta, Łodzi i na Śląsk.

Niedawno odetchnęliśmy z ulgą po powrocie pociągów do Kwidzyna i Malborka, dzięki zakończeniu trwającej latami modernizacji między Gardeją a Kwidzynem. Wszystko wskazuje jednak na to, że za jakiś czas będziemy musieli ponownie powitać autobusy komunikacji zastępczej na tej trasie, gdyż odcinek między Grudziądzem a Gardeją (którego nie objęła modernizacja) również ma zostać zmodernizowany. Czas pokaże kiedy rozpocznie się przebudowa i na ile będzie ona czasochłonna. O wszelkich zmianach będziemy starali się Państwa informować na bieżąco także na łamach naszego portalu.

Artykuł:  Gracjan Choderny

Gracjana Chodernego

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Kobiet w Solankach
3 marca 2024
„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024