Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Koncert zespołu Ensemble Inégalité na Strzemięcinie

Ostatni z zaplanowanych w ramach VII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu koncert odbył się w ubiegłą niedzielę w Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na Strzemięcinie. Przed zgromadzoną widownią wystąpił zespół muzyki dawnej Ensemble Inégalité.

Pierwszą część koncertu grą na organach poprowadził klawesynista i organista zespołu Marek Przywarty. Na instrumencie wykonał solo utwory, których autorami są pochodzący z Niemiec Dietrich Buxtehude oraz Felix Mendelssohn-Bartholdy. Kunszt gry organowej doktora sztuk muzycznych słuchacze mogli poznać podczas wykonywania m.in Preludium g-moll BuxWV 148 czy VI Sonaty d-moll op. 65. Zaprezentowane dzieła przywoływały nastrój nostalgiczny, w niektórych momentach bardziej żywy i wyniosły, a w innych cichy i spokojny.

W kolejnej części koncertu zaprezentował się cały zespół Ensemble Inégalité, w którego skład weszli: Weronika Kulpa (wiolonczela barokowa), Natalia Tyrańska i Irena Filuś (skrzypce barokowe) oraz Marek Przywarty (klawesyn). Muzycy mają na swoim koncie dwie wydane płyty – La Variété (z 2018 roku) i Corona Aurea (z 2022 roku). Członkowie zespołu to stypendyści programu Młoda Polska 2021 i promotorzy kultury polskiej. Dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowane zostały informacje dotyczące koncertu i zespołu. Muzycy zaprezentowali znane dzieła Johanna Sebastiana Bacha oraz Adama Jarzębskiego i Marcina Mielczewskiego. Choć dzieła Polaków nie są tak popularne jak autorów z zagranicy, warto było przypomnieć słuchaczom o ich dużym znaczeniu w polskiej kulturze, po części także wedle powiedzenia “cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Wszystkie utwory cieszyły się pozytywnym odbiorem przez słuchaczy i nagradzane były gromkimi brawami. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością tego młodego zespołu z naszego regionu. Promocja kulturalna Polski za granicą przez zespoły muzyczne jest ogromną wizytówką kraju na świecie. Choć był to ostatni z zaplanowanych koncertów w ramach VII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu, w najbliższej przyszłości na pewno nie zabraknie podobnych. Zachęcamy do śledzenia kalendarza na naszym portalu, w którym na bieżąco informujemy Państwa o nadchodzących wydarzeniach.

Artykuł i zdjęcia: Choderny Gracjan

Gracjana Chodernego

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Trwają zapisy na Jarmark Spichrzowy – zostań wystawcą
21 kwietnia 2024
„Wstydź się” ostatni spektakl Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej – relacja
21 kwietnia 2024
Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024