Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Poezja Wysokiej Próby w Czerwonym Rowerze

Poezja Wysokiej Próby w Czerwonym Rowerze

Poetyckość zaklęta w piosenkach

Z lirycznego rozmarzenia wyjść trudno, w uszach jeszcze brzmią dźwięki gitar i akordeonu, wyśpiewane słowa wirują na krawędzi świadomości. Niedzielny wieczór trzeba jednak kiedyś zakończyć wrócić do świata codzienności z krainy łagodności, która przez kilkadziesiąt minut zaistniała w Czerwonym Rowerze.

W ostatnią niedzielę sierpnia miał tam miejsce koncert piosenki poetyckiej, zagrany i zaśpiewany przez zespół muzyczny pod nazwą Poezja Wysokiej Próby. Grudziądz może pochwalić się co najmniej kilkoma zespołami muzycznymi ale większość z nich gra raczej ostro. Poezja Wysokiej Próby przyszła do nas z krainy łagodności, muzyki poetyckiej, autorskiej, studenckiej. Gra i śpiewa w ramach tego nurtu klasycznie ale u nas, jest to pewna odmienność.

Piosenka poetycka to oczywiście słowa, w które trzeba się wsłuchać. Melodia nadaje rytm i nastraja, ale to słowa grają na strunach duszy. Teksty zespołu są naprawdę wysokiej próby. Nieco zadziorne, refleksyjne, czasami zabarwione odrobiną smutku. Poetyckie obserwacje świata i losu, łatwe do słuchania i utożsamiania z nimi. Takie lekko ironiczne refleksje dojrzałej osoby. Wszystko to wplecione w nastrojowe melodie grane przez kwintet z klasycznymi brzmieniami gitar i akordeonu, w rytmie cajonu.

Siła Poezji Wysokiej Próby leży w zrównoważonym połączeniu tekstu i muzyki. Ten młody stażem zespół już ma swoich fanów, którzy sporą grupą pojawili się na koncercie. Łagodny ale radosny głos Dari Dunajskiej zachęcał do wspólnego klaskania i śpiewania i wywoływał naturalną reakcje publiczności. Zadziwiające jak w tej kameralnej atmosferze Czerwonego Roweru wszyscy stanowili jedność i każdy w jakiś sposób stał się elementem występu. Powtarzalność fraz i rytm skłaniał do wspólnego śpiewania, a wszelkie potknięcia tylko wywoływały radość.

Grudziądz bogaty jest w muzyków i ma swoje miejsce w poezji. Z połączenia tych dwóch muz powstała Poezja Wysokiej Próby – zespół niezwykły, ujmujący swoim ciepłem, humorem, odrobiną refleksji i muzyką, która potrafi zwodzić na cudne manowce. Ciekawy tym bardziej, że wszystkie ich utwory i melodie są autorskie, jest to więc grudziądzka poezja poetycka. Tak bardzo chciałoby się siedzieć z nimi do północy przy blasku ogniska i słuchać. Cudowny wieczór, za który trzeba podziękować organizatorom koncertu i zespołowi w składzie:

Daria Dunajska – śpiew, gitara/ teksty, muzyka

Cezary Grzanka – cajon

Grzegorz Grzanka – akordeon

Marek Habryn – gitara solowa/ aranżacja muzyczna

Paweł Iwański – gitara basowa

Gościnnie w jednym utworze zaśpiewała Marta Maciejewska.

Będziemy przyglądać się rozwojowi zespołu na portalu www.grudziadzmiastotwarte.pl bo muzyka piękna jest we wszystkich swoich odmianach, także tej lirycznej.

Autor Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Prezentacja prac Zygmunta Lipińskiego. 
22 września 2023
Konsultacje w sprawie strategii rozwoju miasta
22 września 2023
Kulturalny weekend w Grudziądzu
22 września 2023
Weekend na sportowo
22 września 2023
Trwa XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense
22 września 2023
Jak dodać otuchy dziecku w karetce?
22 września 2023