Upamiętnienie bohaterów podczas Zjazdu Kawalerzystów
Weekend sierpnia (18-20.08) upłynął w Grudziądzu pod znakiem XXXIV Zjazdu Kawalerzystów. Z okazji obchodów wspominano przedwojenną rolę naszego miasta, gdzie szkolono wojsko walczące konno.
W latach 1920–1939r. Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu przygotowało prawie
5 tys. oficerów, którzy służyli we wszystkich oddziałach Wojska Polskiego. Grudziądzka szkoła kawalerzystów dużą uwagę poświęcała także szkoleniom jeździeckim. Koń był dla kawalerzysty najlepszym towarzyszem broni. Wiernym i niezawodnym przyjacielem.
Dziś kultywujemy tradycję ułańską, wspominamy bohaterów i ich heroizm.
Grudziądz szczyci się swoją historią, a promocję opiera na tradycji kawalerskiej.
Zjazd obfitował w wydarzenia o charakterze patriotycznym, pokazy, koncerty i wydarzenia kulturalne. W niedziele rano, w ostatni dzień zjazdu, złożono kwiaty pod pomnikami Żołnierza Polskiego (rynek) i Józefa Piłsudskiego (plac niepodległości). W upamiętnieniu postaci brali udział przedstawiciele władz miasta: Prezydent i Radni oraz żołnierze, którzy dokonali symbolicznej zmiany warty.
Jesteśmy dumni z naszej historii i chcemy prezentować ją światu tak jak na to zasługuje, w pełnej krasie i chwale – mówił prezydent Maciej Glamowski.
Pomnik Żołnierza Polskiego to główny punkt Rynku i jeden z najważniejszych pomników w Grudziądzu. Upamiętnia heroiczną i bezpardonową walkę polskiej armii, o wolność ojczyzny. Pomnik Józefa Piłsudskiego, przypomina, że naczelnik państwa odwiedził Grudziądz w 1921r
Oba monumenty to centralne obiekty czci z jaką traktujemy wyzwolicieli kraju.
Autor: Wiktor Bergmański
Zapraszamy do fotorelacji z uroczystości.