Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Nasycić się sztuką na koniec wakacji

Wystawa grudziądzkich artystów w Akcencie

 

Połowa sierpnia, czas w którym już myślimy o nowym roku szkolnym, powrocie do pracy z urlopów, końcu odpoczynku. Zanim jednak rozpoczniemy nowy sezon szkolno-zawodowy, zapraszamy do odwiedzin w Galerii Klubu Akcent. Jeszcze do 2 września można podziwiać tam pracę artystów związanych z Grudziądzem na wystawie, której kuratorem jest Ewa Grzeszczuk.

Wystawa to specyficzna, składają się na nią prace 55 osób wyrażających swoje artystyczne pasje w różny sposób. Dominują obrazy, malarstwo i rysunek mają w Grudziądzu i okolicy wielu miłośników. Niektórzy z artystów działają już poza naszym miastem, w Warszawie czy nawet za oceanem. Swoje miejsce w galerii mają też fotograficy, rzeźbiarze, twórcy witraży, makatek i koronek.

Wszystkie te osoby łączy jedno, chęć wyrażania swojego wewnętrznego świata za pomocą sztuki. Materia dzieła o tyle jest ważna, o ile odpowiada twórcy. Wystawa pokazuje jak wspaniała i duża jest społeczność grudziądzkich twórców. Widać na niej jak ważny dla wielu osób jest akt tworzenia dzieła. Bez względu na to, czy robią to profesjonaliści czy nie, czy ktoś robi to z powodów komercyjnych czy w ramach terapii, dzieł jest wiele i poziom jest wysoki.

Przekrojowy charakter wystawy nie pozwala na spójny opis, można się jednak pokusić o wyszczególnienie pewnych tendencji artystycznych. Musimy bowiem pamiętać, że wiele osób współpracowało ze sobą, uczyło się od siebie i pozostaje w stałym kontakcie co procentuje podobną tematyką.

Sporo więc obrazów poświęconych przyrodzie, mniej lub bardziej realnych pejzaży, portretów koni, ptaków, widoków wiejskich chat. Mamy trochę portretów ludzkich, indywidualnych i zbiorowych, sielankowe spotkania na trawie, zabawy dzieci. Bohaterem wielu prac są oczy, których można zliczyć kilkanaście – zarówno jako osobny element dzieła malarskiego czy rzeźby w szkle, jak i główny motyw portretu „wpatrzonego” w widza. Już sam ten temat zasługuje na wizytę w galerii by zobaczyć je „na własne oczy”.

Przyroda pojawia się też w fotografii, która ma w Grudziądzu sporo amatorów. Ta dziedzina sztuki zdominowana jest jednak przez widoki miasta, bardzo ciekawe i odmienne wizje tego samego tematu, które zasługują na osobiste ich porównanie. Pojawia się też pewna abstrakcja choć ta jest domeną malarzy i parę takich prac też odnajdziemy w Akcencie.

Zarówno fotografie, rysunki i obrazy zaspokoją gusta każdego, czy poszukuje koloru, czy kreski, struktury czy faktury. Jest również rzeźba, ta czysto artystyczna jak i użytkowa w formie funkcjonalnej ozdoby czy stylowej lampy. Miłośnicy sztuki wychodzącej poza dwa wymiary mogą znaleźć dla siebie też coś ciekawego.

Pomimo małego pomieszczenia, w którym mieści się galeria, prac nagromadzona bardzo wiele i ich poznanie może zająć dłuższą chwilę, szczególnie jeśli chcemy zabawić się w porównanie podobnych dzieł wykonanych przez innych artystów. Warto jednak to zrobić, bo zostały nam tylko dwa tygodnie.

Cieszy, że taka wystawa ma miejsce, że tak dużo czasu jest na jej podziwianie, że tak wielu wspaniałych twórców działa w Grudziądzu i okolicy albo przynajmniej z miastem w sercu.

Mam nadzieję, że wizyta w Akcencie może przekonać niektórych, iż tworzenie i pokazywanie swoich dzieł dostępne jest dla każdego.

Warto odwiedzić galerię, napatrzeć się i zarazić kreatywnością. Być może wkrótce, o dziełach nowych twórców będziemy mogli napisać na portalu www.grudziadzmiastootwarte.pl co robimy z dużą przyjemnością.

 

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024