Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku 1 sierpnia w godzinę “W” o 17:00 w całym mieście rozbrzmiały syreny. Jest to symboliczne wspomnienie wybuchu Powstania Warszawskiego, od którego minęło 79 lat.

Pod pomnikiem generała Tadeusza “Bora” Komorowskiego zgromadzili się licznie mieszkańcy i goście, w tym delegacje ze szkół i stowarzyszeń, mundurowi, kombatanci i weterani, w tym również walczący w Powstaniu płk Stanisław Malkiewicz. Wśród oficjeli znaleźli się Prezydent Grudziądza Pan Maciej Glamowski, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Józef Ramlau, Prezes Związku Sybiraków Pani Danuta Kołodziejska, Honorowy Obywatel Miasta Grudziądza Pani Karola Skowrońska oraz Radni Rady Miejskiej i Sejmiku Województwa.

Po godzinie “W” uroczystość została zapoczątkowana odśpiewaniem pieśni patriotycznych przez uczennicę Szkoły Podstawowej w Grucie Lenę Paczkowską. Po nich wspólnie odśpiewano hymn i wysłuchano przemówień. W ich trakcie przyszła ulewa, która jednak nie zaburzyła porządku wydarzenia. W deszczowej aurze przyznano medale pamiątkowe za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK oraz z okazji 80. rocznicy powstania AK. Wykonano także salwy honorowe. Gdy deszcz minął, delegacje i pozostali przybyli złożyli kwiaty pod pomnikiem generała Tadeusza “Bora” Komorowskiego.

Pamiętajmy ważnej i heroicznej postawie walczących w Powstaniu. O tych, którzy 79 lat temu przelewali krew za naszą wolność. Cześć i chwała bohaterom!

Artykuł i zdjęcia: Choderny Gracjan

GALERIA

Zdjęcia Gracjan Choderny

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Rozmowy z pasją – wywiad z Andrzejem Markuszewskim.
24 czerwca 2024
Informacja dla obywateli Ukrainy zakwaterowanych u osób prywatnych
24 czerwca 2024
Już jutro w Spichlerz 57 szkolenie z marketingu internetowego!
24 czerwca 2024
METAMORPHOSIS FASHION SHOW 2024 – relacja
23 czerwca 2024
23.06 Dzień Ojca- okazja by powiedzieć “Dziękuję Ci TATO”
23 czerwca 2024
Chcesz zobaczyć prawdziwą pasję? Chodź na spotkanie autorskie! – relacja z wydarzenia.
22 czerwca 2024