A oto propozycje Muzeum na letnie dni.
Sprawdź kalendarz i wybierz coś dla siebie!
Sobota – niedziela, 29-30 lipca 2023 r., godz. 10.00 – 18.00
bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych we wszystkich obiektach Muzeum; zwiedzanie samodzielne, nie dotyczy zwiedzania z przewodnikiem, udziału w warsztatach i lekcjach muzealnych.
Wtorek, 8 sierpnia 2023 r., godz. 16.30
Muzeum na leżaku – „Czas zaklęty w cegle” – jak zmieniała się nadwiślańska panorama Grudziądza.
Wykład historyka, Pawła Urbanowskiego – na błoniach, z widokiem na grudziądzkie spichlerze, o tym, jak ów zabytkowy zespół zmieniał się na przestrzeni wieków. Zbiórka przy Bramie Wodnej, wstęp wolny.
Wtorek, 22 sierpnia 2023 r., godz. 16.30
Muzeum na leżaku – „POCIĄG DO DWORCA” – Mateusz Promiński zabierze nas na wycieczkę po zabytkowym obiekcie grudziądzkiego dworca PKP; zbiórka przed budynkiem dworca, wstęp wolny.
Środa, 23 sierpnia 2023 r., godz. 17.00
Otwarcie wystawy „Malarstwo i rzeźba artystów Teatru Życia im. ks. Biskupa Jana Chrapka 1998-2023″, Gmach Główny Muzeum
Jubileusz trzydziestolecia Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu to doskonała okazja aby szerokiemu gronu odbiorców zaprezentować twórczość artystów skupionych wokół Centrum. Dodatkowym pretekstem do zorganizowania wystawy jest także jubileusz dwudziestopięciolecia funkcjonowania Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych. Różnorodność prac malarskich i rzeźbiarskich, składających się na ekspozycję, ukazuje mnogość spojrzeń na otaczającą nas rzeczywistość. Odmienne cechy stylowe i warsztatowe łączy jednakże niezwykła wrażliwość artystów i niezbywalna potrzeba tworzenia.
Sobota – niedziela, 26-27 sierpnia 2023 r., godz. 10.00 – 18.00
bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych we wszystkich obiektach Muzeum; zwiedzanie samodzielne, nie dotyczy zwiedzania z przewodnikiem, udziału w warsztatach i lekcjach muzealnych.
Przypominamy także wystawy czasowe, które obecnie prezentowane są w salach grudziądzkiego Muzeum:
Potęga wizerunku. Fenomen kultu Teresy z Lisieux, wystawa czynna do 1 października
Wystawa przygotowana w grudziądzkim muzeum jest pierwszą w Polsce próbą przyjrzenia się zjawiskom związanym z kultem świętej – od początków formowania się oficjalnej ikonografii, przez próby idealizacji terezjańskiego imaginarium, aż po prace artystów odwołujących się do estetyki kampu. Na wystawie zaprezentowano artefakty związane z działalnością artystyczną Karmelu w Lisieux, którego działania prowadzić miały do ukonstytuowania się jedynego i kanonicznego wizerunku świętej, przyczyniając się do spopularyzowania na niespotykaną dotychczas skalę postaci „małej świętej z różami”.
Z wody i światła. Akwarele Mieczysława Ziomka, wystawa czynna do 20 sierpnia
Na ekspozycji zaprezentowano akwarele autorstwa profesora Mieczysława Ziomka – nestora toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych, który za pomocą świetlistych farb wodnych potrafi ukazać piękno otaczającego świata – zwłaszcza świata natury.
Wszyscy na start! Sport w Grudziądzu z okazji 100-lecia Klubu Sportowego Olimpia, wystawa czynna do 1 października
Wystawa, na której znalazło się wiele cennych trofeów w postaci medali, pucharów, dyplomów oraz innych pamiątek ikonograficznych, archiwalnych, ubiorów, a nawet sprzętów sportowych, ukazuje ogrom wysiłku włożonego przez zawodników, którzy na przestrzeni stu lat godnie reprezentowali barwy różnych klubów, rozsławiając Grudziądz w całym świecie.
GODZINY OTWARCIA MUZEUM (w okresie maj – wrzesień):
poniedziałki – nieczynne
wtorek – piątek: 10.00 – 16.00
sobota – niedziela: 10.00 – 18.00
***
wtorki – wstęp bezpłatny na wystawy stałe