Muzeum na leżaku: „Od szpitala do kościoła – dzieje kościoła Ducha Świętego”
Kolejne spotkanie z historią naszego miasta.
Tym razem „muzeum na leżaku” odbyło się w… ławkach kościelnych. I to nie przypadkowych, bo w kościele pw. św. Ducha. 25 lipca przybyli mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z historią tego ciekawego miejsca, którą przedstawił historyk Pan Sławomir Kwiatkowski.
Początkowo kościół pełnił funkcję szpitala. Wybudowany prawdopodobnie jeszcze w XIII wieku po pożarze w 1345 roku został odbudowany i przestał pełnić pierwotną funkcję. W XVI wieku kościół był przekazywany w ręce luteranów i katolików. W 1624 roku został wzniesiony klasztor benedyktynek. Dzięki ich staraniom na przełomie lat kościół przechodził wiele modernizacji, dobudowane były kolejne części jego i klasztoru. Szczególnym zaangażowaniem mniszki wykazały się po pożarze świątyni w czasie najazdu Szwedów. W 1823 roku zakonnice opuściły klasztor, a kościół przyjął funkcję garnizonową. Kolejne konieczne renowacje miały miejsce po II Wojnie Światowej, podczas której zniszczeniu uległ Pałac Opatek, klasztor i kościół.
Przez lata modernizacji i powiększania w kościele następowało wiele zmian. Podczas przedstawiania przygotowanych przez prowadzącego materiałów przybyli dowiedzieli się, iż przez pewien czas w kościele znajdowały się dwie zakrystie. Było także kilka bocznych ołtarzy, związanych także w dużej mierze z cześcią Najświętszej Maryi Panny. Podczas jednej przebudowy została także przeniesiona wieża. Zachowało się wiele materiałów zdjęciowych i rycin, które także zostały przedstawione.
Było to kolejne spotkanie w ramach programu „Muzeum na leżaku”. Zapraszamy do udziału w kolejnych! Szczegółowe informacje dostępne na stronie Muzeum oraz na bieżąco w kalendarzu wydarzeń na naszym portalu.
Artykuł Choderny Gracjan