Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Spacerek z przewodnikiem

Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi oraz Koło Przewodników im. Józefa Błachnio w Grudziądzu, co tydzień, w każdą niedzielę przez okres wakacji, organizują spacerki z przewodnikiem.

Akcja ma na celu popularyzowanie historii, kultury i tradycji miasta oraz przyciągnięcie potencjalnych turystów. Wycieczki są darmowe i może brać w nich udział każdy.

2 lipca o godzinie 10:00 rozpoczął się pierwszy spacer pod hasłem Trynka: od ujścia do botanika. Rolę prowadzącego pełnił znany grudziądzki przewodnik Grzegorz Machaj.

Tłum uczestników spragnionych historycznych wrażeń, zgromadził się pod posągiem flisaka, aby stamtąd ruszyć w stronę ogrodu botanicznego.
Nieprzyjemna pogoda nie zniechęciła uczestników, których było ok. 60.

W trakcie spaceru omówiono historię Alei 23 Stycznia, a także najważniejsze obiekty otaczające. Uczestnicy zobaczyli pomniki znanych postaci, przytoczono sylwetki Witolda Pileckiego i Wiktora Kulerskiego.
Przewodnik ukazywał fotografie z czasów przedwojennych, wycieczkowicze mogli zobaczyć jak przedstawione obiekty wyglądały dawniej. Nie zabrakło ciekawostek i mało znanych informacji.

Opisana została historia młyna Górnego- obiekt w przyszłości ma być przekształcony na Centrum Wiedzy i Nauki.
Scharakteryzowano również kanał Trynka- jego historię, funkcję i znaczenie dla historycznego Grudziądza. Według legendy, Kanał Trynka został zaprojektowany przez Mikołaja Kopernika w czasie jego pobytu w Grudziądzu na Sejmiku Generalnym Prus Królewskich w 1522 r. Otwarcie Kanału nastąpiło w 1552 r., podczas pobytu króla Zygmunta Augusta w Grudziądzu.
Uczestnicy wycieczki chętnie zadawali pytania, zabierali głos i dzielili się swoją
wiedzą.
Ciekawym elementem wycieczki był budynek dawnej łaźni publicznej na ulicy Sikorskiego.
Starsi mieszkańcy wspominali rolę tego miejsca w czasach PRL-u.

Spacerowicze byli bardzo zadowoleni z programu wycieczki, o czym chętnie mówili:

,, Jestem tu z wnukami, jedzą lody i słuchają historii własnego miasta, są bardzo zaciekawione. Ja też mogę wiele się dowiedzieć, choć mój ojciec zawsze dużo mi opowiadał, mieszkał w Grudziądzu w czasie wojny.”

,,Mieszkam tu całe życie, a tak niewiele wiem o Grudziądzu. Mieszkam na Toruńskiej, codziennie idę tędy do pracy, patrzę na te miejsca, ale nie wiedziałem ile niosą za sobą historii”

,, Mieszkam z mężem w Gdańsku. Moja zmarła mama mieszkała tu w młodości. Zawsze opowiadała o tym jak piękny jest Grudziądz, szczególnie latem. Jesteśmy tu pierwszy raz, zobaczyliśmy ogłoszenie wycieczki w internecie i przyjechaliśmy. Nie żałujemy!”

Kolejny spacer odbędzie się 9 lipca o godzinie 10:00 pod hasłem Chrystian, Kopernik, Łęga, co ich łączy? Zbiórka wszystkich chętnych na ul. Kościelnej, przy kościele pw. Św. Mikołaja. Rolę przewodnika przejmie Jolanta Szulc.

Autor Wiktor Bergmański

GALERIA

Zdjęcia Wiktor Bergmański

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Godziny pracy Urzędu Miejskiego
5 grudnia 2024
„Olimpia CUP Turniej piłki nożnej dla chłopców rocznik 2010”
5 grudnia 2024
Rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego
5 grudnia 2024
Grudniowy Program Wydarzeń w Muzeum oraz zaproszenie na ferie zimowe
4 grudnia 2024
Przytułek Lachmanna – cząstka Andaluzji w Grudziądzu
4 grudnia 2024
Sala konferencyjna w Stanicy Żeglarskiej Rudnik
4 grudnia 2024