Spacerek z przewodnikiem
Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi oraz Koło Przewodników im. Józefa Błachnio w Grudziądzu, co tydzień, w każdą niedzielę przez okres wakacji, organizują spacerki z przewodnikiem.
Akcja ma na celu popularyzowanie historii, kultury i tradycji miasta oraz przyciągnięcie potencjalnych turystów. Wycieczki są darmowe i może brać w nich udział każdy.
2 lipca o godzinie 10:00 rozpoczął się pierwszy spacer pod hasłem Trynka: od ujścia do botanika. Rolę prowadzącego pełnił znany grudziądzki przewodnik Grzegorz Machaj.
Tłum uczestników spragnionych historycznych wrażeń, zgromadził się pod posągiem flisaka, aby stamtąd ruszyć w stronę ogrodu botanicznego.
Nieprzyjemna pogoda nie zniechęciła uczestników, których było ok. 60.
W trakcie spaceru omówiono historię Alei 23 Stycznia, a także najważniejsze obiekty otaczające. Uczestnicy zobaczyli pomniki znanych postaci, przytoczono sylwetki Witolda Pileckiego i Wiktora Kulerskiego.
Przewodnik ukazywał fotografie z czasów przedwojennych, wycieczkowicze mogli zobaczyć jak przedstawione obiekty wyglądały dawniej. Nie zabrakło ciekawostek i mało znanych informacji.
Opisana została historia młyna Górnego- obiekt w przyszłości ma być przekształcony na Centrum Wiedzy i Nauki.
Scharakteryzowano również kanał Trynka- jego historię, funkcję i znaczenie dla historycznego Grudziądza. Według legendy, Kanał Trynka został zaprojektowany przez Mikołaja Kopernika w czasie jego pobytu w Grudziądzu na Sejmiku Generalnym Prus Królewskich w 1522 r. Otwarcie Kanału nastąpiło w 1552 r., podczas pobytu króla Zygmunta Augusta w Grudziądzu.
Uczestnicy wycieczki chętnie zadawali pytania, zabierali głos i dzielili się swoją
wiedzą.
Ciekawym elementem wycieczki był budynek dawnej łaźni publicznej na ulicy Sikorskiego.
Starsi mieszkańcy wspominali rolę tego miejsca w czasach PRL-u.
Spacerowicze byli bardzo zadowoleni z programu wycieczki, o czym chętnie mówili:
,, Jestem tu z wnukami, jedzą lody i słuchają historii własnego miasta, są bardzo zaciekawione. Ja też mogę wiele się dowiedzieć, choć mój ojciec zawsze dużo mi opowiadał, mieszkał w Grudziądzu w czasie wojny.”
,,Mieszkam tu całe życie, a tak niewiele wiem o Grudziądzu. Mieszkam na Toruńskiej, codziennie idę tędy do pracy, patrzę na te miejsca, ale nie wiedziałem ile niosą za sobą historii”
,, Mieszkam z mężem w Gdańsku. Moja zmarła mama mieszkała tu w młodości. Zawsze opowiadała o tym jak piękny jest Grudziądz, szczególnie latem. Jesteśmy tu pierwszy raz, zobaczyliśmy ogłoszenie wycieczki w internecie i przyjechaliśmy. Nie żałujemy!”
Kolejny spacer odbędzie się 9 lipca o godzinie 10:00 pod hasłem Chrystian, Kopernik, Łęga, co ich łączy? Zbiórka wszystkich chętnych na ul. Kościelnej, przy kościele pw. Św. Mikołaja. Rolę przewodnika przejmie Jolanta Szulc.
Autor Wiktor Bergmański