Mieczysław Ziomek – „Z wody i światła”
Wystawa akwareli w grudziądzkim Muzeum
Woda – żywioł – podstawowa materia świata, źródło życia. Królowa łagodności, szmeru i relaksu ale też demon gwałtowności, siły i destrukcji. Człowiek, który próbuje okiełzać wodę, musi jak ona ugiąć się przed jej właściwościami. Moc należy zamknąć w łagodności i przepływie, pamiętając aby zdecydowanie kontrolować to co możliwe.
Akwarela to technika malarska, która w sztuce najbardziej współgra z żywiołem wody. Pigment rozpuszczony w płynie tworzy farbę, która jest przezierna. To co znajduje się pod pociągnięciem pędzla jest w jakimś stopniu widoczne. Faktura podłoża, szkic ołówkiem, wcześniejsze warstwy farby. Woda wymaga też specjalnych papierów, bo ma tendencję do rozlewania się, wnikania we włókna i sięgania dalej, niż chciał by twórca. Rysunek musi być więc zdecydowany i pewny praktycznie w całym procesie tworzenia.
W grudziądzkim Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, w piątek 2 czerwca, otwarto wystawę prac, których autorem jest Pan Profesor Władysław Ziomek – artysta związany z Toruniem. Zdecydowana większość z nich to akwarele – zwiewne wizje pejzaży miast malowany w trakcie plenerów we Włoszech i Polsce.
Wystawa w pełni oddaje cechy techniki wodnej – przezierność, malowanie zdecydowanymi plamami, oddziaływanie na siebie kolejnych warstw farby, ołówka i podłoża. Wizje są pastelowe, łagodne, pozornie realne. Znajome miejsca odnajdujemy po wyraźnych obrysach miast, charakterystycznych wież czy mostów. Detale, o ile są, też malowane są zgrubnie, symbolicznie i raczej dla podkreślenia konturu, zamknięcia bryły. Próżno doszukiwać się w tych rysunkach fotograficznej prawdy, jest za to nastrój, kolor i światło.
Wystawa „Z wody i światła” jest zapisem uczuć, które przejawiały się w chwili tworzenia. Dla zwiedzających obrazy są jak pejzaże widziane przez zmrużone oczy chroniące się przed słońcem.
Pan Profesor Władysław Ziomek, z powodów zdrowotnych, nie było obecny na wernisażu. Sprawił nam jednak wielką niespodziankę, obrazy prezentowane na wystawie zostały przekazane na własność do Muzeum. Piękny to gest, który jeszcze bardziej zwiąże Pana Profesora z Naszym Miastem.
Wystawa prezentowana będzie w gmachu głównym Muzeum do 20 sierpnia, bardzo zachęcamy do jej odwiedzenia oraz śledzenia, na portalu www.GrudziadzMiastoOtwarte.pl, naszych relacji z innych wydarzeń kulturalnych.
Autor Adam Milewski