Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Komunikacja miejska w Grudziądzu

Chętni do podróży komunikacją miejską w Grudziądzu mogą skorzystać z połączeń autobusowych (zarówno w mieście jak i poza) oraz tramwajowych. Aby przybliżyć Państwu funkcjonowanie transportu publicznego w naszym mieście, zamieszczamy poniżej krótki poradnik.

Autobusy MZK

Połączenia autobusowe na terenie miasta realizowane są w głównej mierze przez Miejski Zakład Komunikacji, natomiast na terenie Powiatu Grudziądzkiego – przez Powiatowy Transport Publiczny. Pojazdy MZK pomalowane są w charakterystyczne żółto-czerwone barwy, nawiązujące do barw miasta, z herbem po obu stronach. 

Numeracja linii obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacji mieści się w przedziale od 3 do 22 i została przedstawiona poniżej. Niektóre linie mają kilka wariantów tras. Na rozkładach jazdy wyraźnie zaznaczona jest trasa, która obsługiwana jest na danym kursie. W tabeli zamieszczone zostały wszystkie pętle, do których dojeżdżają dane linie, lecz nie na każdym kursie dana linia podany przystanek obsługuje. Idealnym przykładem jest linia nr 3, która do Rogóźna dojeżdża tylko kilka razy dziennie.

W Grudziądzu wyróżnić możemy linie zwykłe, sezonowe oraz jedną nocną. 

 

Numer linii Kraniec początkowy Krańce końcowe Rodzaj linii
3 Rydygiera / Szpital Dębowa

Dębowa / Dworzec

Rogóźno / Urząd Gminy

Kłódka Wieś

Linia zwykła
4 Rządz Lipowa / Szkoła Linia zwykła
7 Rogóźno / Urząd Gminy Rogóźno / Urząd Gminy Linia zwykła, okólna
8 Rydygiera / Szpital Rondo Maczka Linia zwykła
10 Mueller / Fabryka Świec Al. 23 Stycznia

Lipowa / Szkoła

Linia zwykła
11 Al. 23 Stycznia Strzemięcin Linia sezonowa
12 Strzemięcin Poniatowskiego Linia zwykła
13 Jaskółcza / Cmentarz

Solanki

18 Pułku Ułanów Pomorskich

Al. 23 Stycznia

Linia zwykła
14 Rządz Lotnicza

Budowlanych

Linia zwykła (kursująca tylko w dni powszednie)
15 Al. 23 Stycznia

Lipowa / Szkoła

Lotnicza

Rossmann

Linia zwykła (kursująca tylko w dni powszednie)
17 Mniszek Jaskółcza / Cmentarz

Solanki

Linia zwykła 
18 Poniatowskiego Rydygiera / Szpital Linia zwykła 
19 Mniszek Al. 23 Stycznia

Poniatowskiego

Linia zwykła 
21 Mniszek Rydygiera / Szpital Linia zwykła 
22 Mniszek Al. 23 Stycznia

Poniatowskiego

Linia zwykła 
R Al. 23 Stycznia Rudnik / Plaża Delfin Linia sezonowa
T Al. 23 Stycznia Lipowa / Szkoła Linia sezonowa
N Mniszek Poniatowskiego Linia nocna

 

Podróż wymienionymi wyżej liniami możliwa jest na podstawie wszystkich dostępnych biletów, ponieważ w systemie komunikacji miejskiej, obsługiwanej przez Miejski Zakład Komunikacji, obowiązuje jedna strefa biletowa. Zakup biletów możliwy jest w biletomatach na terenie miasta, punktach sprzedaży w galerii Alfa i na pętli w Tarpnie oraz u kierowcy/motorniczego (jedynie karnet).

Cennik i rodzaje biletów oraz wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie MZK oraz Wydziału Komunikacji Miejskiej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

https://mzk.grudziadz.pl/

https://transport.grudziadz.pl/

 

Autobusy PTP

Autobusy Powiatowego Transportu publicznego obsługują połączenia między miastem Grudziądz a Powiatem Grudziądzkim, a także połączenia wewnątrz powiatu, od 3 stycznia 2022 roku. Sieć połączeń składa się z 21 linii i została przedstawiona poniżej.

 

Numer linii Kraniec początkowy Kraniec końcowy
P1 Grudziądz Piaski
P2 Grudziądz Zielnowo
P3 Grudziądz Plemięta
P4 Grudziądz Wielkie Lniska
P5 Grudziądz Dusocin
P6 Grudziądz Rusinowo
P7 Grudziądz Parski
P8 Grudziądz Sosnówka
P9 Grudziądz Mały Rudnik
P10 Grudziądz Mokre
P11 Grudziądz Słup
P12 Łasin Świecie nad Osą
P13 Wielkie Lniska Piaski
P14 Dusocin Mokre
P15 Grudziądz Mokre
P16 Nowa Wieś Mokre
P17 Grudziądz Świecie nad Osą
P18 Pieńki Królewskie Sztynwag
P19 Grudziądz Piaski
P20 Piaski Grudziądz
P21 Grudziądz Łasin

 

Podróż wymienionymi powyżej liniami możliwa jest na podstawie biletów zakupionych w pojazdach lub czasowych, zakupionych w wyznaczonym punkcie sprzedaży. Na podstawie biletu okresowego (miesięcznego lub trzymiesięcznego), ważnego w pojazdach MZK, możliwa jest jazda pojazdami PTP na terenie miasta Grudziądza. 

Cennik biletów oraz wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.

https://www.powiatgrudziadzki.pl/503,transport-publiczny

 

Tramwaje

Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce posiadającym własną sieć tramwajową, która liczy zaledwie 9 kilometrów. Codziennie na grudziądzkie ulice wyjeżdża jedyna linia nr 2, kursująca z pętli na osiedlu Rządz do pętli na osiedlu Tarpno, łącząc tym samym południe i północ miasta oraz stanowiąc kręgosłup grudziądzkiej komunikacji miejskiej. Trzecim dostępnym krańcem jest Dworzec Kolejowy, obok którego znajduje się zajezdnia. Podróż tramwajem do dworca możliwy jest aktualnie jedynie na kursach wyjazdowych i zjazdowych, odpowiednio oznaczonych na rozkładach.

W Grudziądzu tramwaje pojawiły się już w 1896 roku, łącząc dworzec kolejowy z ogrodem Tivoli. Sieć została wybudowana z myślą o odbywającej się wtedy Wystawie Rzemiosła Prus Zachodnich. Niedługo później sieć przeszła modernizację i w 1899 nastąpiło oficjalne otwarcie trasy tramwajowej po elektryfikacji. Od tego czasu wielokrotnie zmieniał się wygląd sieci tramwajowej Grudziądza – wielokrotnie ją wydłużano i modernizowano. W latach trwających likwidacji transportu tramwajowego w Polsce, pojawiało się wiele głosów o jej likwidacji i wybudowania sieci połączeń trolejbusowych. Wielokrotne próby pozbawienia Grudziądza miejskiej komunikacji szynowej, także przez pożar zajezdni w 1993 i kilkukrotne przerwy w kursowaniu tramwajów, wynikające m.in. z wojen, pod wpływem uporu mieszkańców nie doszły do skutku. Tramwaje do dziś stanowią nierozerwalną część miasta i stały się jego wizytówką. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem modernizacji sieci. Planowany jest jej rozwój i wymiana taboru.

Cennik biletów oraz wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie MZK oraz Wydziału Komunikacji Miejskiej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

https://mzk.grudziadz.pl/

https://transport.grudziadz.pl/

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej na żywo dostępny jest w aplikacji KiedyPrzyjedzie. Możliwe jest w niej odszukanie każdego przystanku i sprawdzeniu gdzie aktualnie znajduje się nasz autobus czy tramwaj.