Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Obchody Dnia Mikołaja Kopernika Ekonomisty

Otwarcie wystawy Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu

Pierwszego dnia wiosny, od 1972 roku, corocznie, odbywają się w mieście Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. W tym niezwykłym roku, w którym Kopernik obchodzi swoje 500tne urodziny Kujawsko Pomorskie Centrum Dziedzictwa Narodowego w Toruniu (KPCDN), samorządowcy, przedstawiciele szkół i pozostali goście uczcili pamięć wielkiego astronoma składając kwiaty pod jego pomnikiem na Placu Astronomów. Każdy z przedstawicieli wygłosił kilka informacji na temat tego wydarzenia. Dr Grażyna Leśniewska autorka książki „Grudziądz z Kopernikiem w tle” przypomniała o problemie inflacji poruszanym przez Kopernika w traktacie: „De aestimatione monetae”, co jest tłumaczone m.in. jako traktat „O monecie” czy „O szacunku monety”.

Kolejnym etapem było otwarcie wystawy „Szlak Kopernikowski” przygotowanej przez KPCDN. Jego dyrektor Marek Rubnikowicz wraz z Wiceprezydent Różą Lewandowską i posłem Tomaszem Szymańskim, uroczyście przecięli symboliczną wstęgę. Bezpłatny przewodnik prezentujący Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu można bezpłatnie otrzymać w Informacji Turystycznej.

Po tym spotkaniu uczestnicy zostali zaproszeni do planetarium, gdzie mieli możliwość zobaczyć prezentację aktualnego stanu nieba oraz obejrzeć seans kopernikański. Zapraszamy do odwiedzenia strony planetarium informującej o kolejnych wydarzeniach w miesiącu marcu:

http://www.planetarium.grudziadz.pl/

Przygotowała: Katarzyna Biernat

GALERIA

zdjęcia Katarzyna Biernat

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Dziecka w Solankach
2 czerwca 2023
NAUCZ SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY
2 czerwca 2023
STOISKA HANDLOWE NA JARMARKU
2 czerwca 2023
Zapraszamy do zwiedzania
2 czerwca 2023
Perły Samorządu 2023
2 czerwca 2023
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego
2 czerwca 2023