Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Obchody Dnia Mikołaja Kopernika Ekonomisty

Otwarcie wystawy Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu

Pierwszego dnia wiosny, od 1972 roku, corocznie, odbywają się w mieście Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. W tym niezwykłym roku, w którym Kopernik obchodzi swoje 500tne urodziny Kujawsko Pomorskie Centrum Dziedzictwa Narodowego w Toruniu (KPCDN), samorządowcy, przedstawiciele szkół i pozostali goście uczcili pamięć wielkiego astronoma składając kwiaty pod jego pomnikiem na Placu Astronomów. Każdy z przedstawicieli wygłosił kilka informacji na temat tego wydarzenia. Dr Grażyna Leśniewska autorka książki „Grudziądz z Kopernikiem w tle” przypomniała o problemie inflacji poruszanym przez Kopernika w traktacie: „De aestimatione monetae”, co jest tłumaczone m.in. jako traktat „O monecie” czy „O szacunku monety”.

Kolejnym etapem było otwarcie wystawy „Szlak Kopernikowski” przygotowanej przez KPCDN. Jego dyrektor Marek Rubnikowicz wraz z Wiceprezydent Różą Lewandowską i posłem Tomaszem Szymańskim, uroczyście przecięli symboliczną wstęgę. Bezpłatny przewodnik prezentujący Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu można bezpłatnie otrzymać w Informacji Turystycznej.

Po tym spotkaniu uczestnicy zostali zaproszeni do planetarium, gdzie mieli możliwość zobaczyć prezentację aktualnego stanu nieba oraz obejrzeć seans kopernikański. Zapraszamy do odwiedzenia strony planetarium informującej o kolejnych wydarzeniach w miesiącu marcu:

http://www.planetarium.grudziadz.pl/

Przygotowała: Katarzyna Biernat

GALERIA

zdjęcia Katarzyna Biernat

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Puchar Wisły w MNO
12 kwietnia 2024
BOSSA NOVA CLASSICS – 13 04 2024
12 kwietnia 2024
12 kwietnia – dzień czekolady!
12 kwietnia 2024
Uroczystości patriotyczne w naszym mieście
11 kwietnia 2024
CUKRZYCA – dietetyk Natalia Mogiłko
11 kwietnia 2024
Spotkanie z autorem kryminałów Robertem Małeckim i promocja jego najnowszej książki „Zapadlina”.
11 kwietnia 2024