Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

22 kwietnia – Dzisiaj jest święto wszystkich roślin i zwierząt, święto całej przyrody – Dzień Ziemi.

DZIEŃ ZIEMI

Dzisiaj wyjątkowe święto.
Jest to święto tych, którzy sami nie mogą powiedzieć o swoich problemach i potrzebach.

Nie mogą zapytać się nas, dlaczego znowu zniknął ich dom, bo wycięliśmy kolejne drzewa i osuszyliśmy kolejne mokradła.

Nie mogą również podziękować tym, którzy walczą o ich sprawę i mimo wielu przeciwności chcą dla nich jak najlepiej.

Dzisiaj jest święto wszystkich roślin i zwierząt, święto całej przyrody

– Dzień Ziemi.

Dzień Ziemi został zapoczątkowany w latach 60. XX wieku w USA i był skutkiem trwających w tym kraju protestów pokojowych przeciwko wojnie w Wietnamie. Setki tysięcy młodych ludzi nie zgadzało się z polityką ich kraju oraz kierunkiem, w jakim zmierza świat.

Chcieli oni żyć w pokoju i braterstwie oraz w zgodzie z naturą. W tamtych czasach kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska były często pomijane. Na obrzeżach miast wyrastały coraz to nowe fabryki, które zatruwały środowisko.

Obserwujący to obywatele, głównie młodzi ludzie, zaczęli tworzyć kolejne nurty proekologiczne. Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi wypromował amerykański senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, wspierający ochronę środowiska. Głównym „punktem zapalnym” powstania tego święta była katastrofa ekologiczna u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w 1969 r.

Wtedy z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy litrów ropy naftowej, przez co zginęło setki ryb, ptaków i innych morskich zwierząt.

Dzisiaj Dzień Ziemi jest międzynarodowym świętem obchodzonym corocznie 22 kwietnia. Jest to dzień przypominający każdemu z nas, jak ważna jest troska o środowisko i dbanie o naszą planetę, ponieważ na tę chwilę Ziemię mamy tylko jedną.

Wiele organizacji przyrodniczych i ekologicznych w tym dniu organizuje konferencje i spotkania, by przybliżyć społeczeństwu jakie obecnie są problemy związane ze środowiskiem.

Pamiętajmy również o tym, że refleksje i czyny związane z dbaniem o przyrodę nie muszą pojawiać się tylko w tym dniu, ale tak naprawdę powinniśmy myśleć o tym cały rok, bo sami możemy dużo zrobić lokalnie dla naszego najbliższego środowiska.

Oto kilka sposób, by zrobić coś dobrego dla lokalnej przyrody:

Powieś w ogrodzie budkę lęgową dla ptaków.

Ptaki jak nigdy wcześniej tracą dzisiaj coraz więcej miejsc lęgowych. Dużo małych ptaków to dziuplaki, czyli te, które gniazda budują w naturalnych dziuplach, szczelinach w drzewach itp. Budka lęgowa zawieszona w ogrodzie z pewnością zostanie zajęta przez sikory, wróble, szpaki lub inne ptaki, a z czasem pojawi się w niej gromadka małych piskląt.

Postaw w ogrodzie poidło.

Może to być zwykły głęboki talerz, z którego będą korzystać ptaki w upalny dzień, a ustawione na ziemi płytkie naczynie z wodą będzie służyło małym ssakom, w tym jeżom. Do płytkiego naczynka możesz wrzucić kilka większych kamyków, by mogły usiąść na nich owady i również skorzystać z wody.

Postaw w ogrodzie hotel dla owadów.

To one zapylają kwiaty, dzięki czemu latem cieszymy się owocami, a wiele z nich to także naturalne środki ochrony roślin, które zjadają inne owady szkodliwe. Udostępnij owadom miejsca gniazdowania, posadź rośliny miododajne. Postaw w swoim ogrodzie hotel dla owadów z różnorodnym wypełnieniem, tak aby zamieszkały w nim różne gatunki owadów. Odwrócona doniczka ze słomą to schronienie dla bzygów, skorków i złotooków. Pojemnik wypełniony mieszaniną piasku i ziemi przyciągnie błonkówki, a sterta suchego drewna to świetne miejsce dla drapieżnych chrząszczy.

Posiej łąkę kwietną.

Łąka kwietna to zdecydowanie bardziej przyjazne miejsce dla owadów niż równo skoszony trawnik. Nie musimy od razu zamieniać całego ogrodu w gesty zagajnik, wystarczy mały skrawek. Kwiaty takie jak chabry, mniszek lekarski czy dzika marchew przyciągną owady odżywiające się nektarem i pyłkiem, w tym niezwykle pożyteczne pszczoły.

Posadź drzewa i krzewy owocowe.

Gatunki rodzime świetnie aklimatyzują się w warunkach ogrodowych, występują naturalnie w okolicznym ekosystemie, są bardziej odporne na choroby i szkodniki oraz co najważniejsze, są od razu akceptowane przez zwierzęta. Dodatkowo potrafią być niezwykle dekoracyjne: jarząb, dereń, dzika róża to tylko przykłady.

Idź na spacer do lasu!

Nic tak nie zmusza do refleksji na temat przyrody, jak obserwacja jej na własne oczy. Wiosna to świetny czas, by zrobić leśny spacer. Wsłuchaj się w ptasi śpiew, bo nie ma na świecie piękniejszej muzyki. Poobserwuj, jak wiewiórka szuka nasion na ziemi, a daniele skubią leniwie trawę. Jeśli chcemy, by przyroda wokół nas pozostała niezmieniona, musimy zobaczyć ją, wysłuchać i zrozumieć, bo sami jesteśmy jej częścią

Artykuł Kamil Bilecki