Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Szanowni Państwo w nadchodzący weekend tj. w sobotę i niedzielę polecamy Państwa uwadze ostatnią już odsłonę tegorocznych „Oparów absurdu” czyli Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej.

* 20 kwietnia Teatr  „Wstydź się” Fundacja FETA – niestety w czasie trwania spektaklu nie można robić zdjęć
godz. 19.00  bilety 60, 70 zł

* 21 kwietnia Teatr  Natalia Sikora – koncert
godz. 19.00

W niedzielę nasza festiwalowa publiczność będzie mogła wcielić się w jurorów i wybrać najlepsze, ich zdaniem, festiwalowe przedstawienie. Zwycięski teatr powróci do nas w nowym sezonie, a wśród głosujących rozlosujemy karnet na przyszłoroczny festiwal.

 

Spektakl „Wstydź się” to komedio-dramat autorstwa Weroniki Murek w reżyserii Julii Mark. To przejmująco aktualna, polska odpowiedź na powieść kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”*.

O spektaklu:

Zanik wstydu u kobiet stał się potężnym problemem współczesnego świata. Na prośbę władz stworzono program „NOWA ONA” i powołano tysiące ośrodków, w których za pomocą odpowiednich treningów przywraca się kobiecy wstyd. Do jednego z takich ośrodków trafia Lilith. Tam poznaje Ewę, która przebywa na terapii już kilka lat… Lilith jest tą kobietą, którą zawstydzono, tylko dlatego, że była niedoskonała. Ewa to ta stworzona z żebra Adama, doskonalsza, ulepszona.

Obie znajdują się w rzeczywistości równoległej, w rzeczywistości, w której kobiety są siłą zmuszane do tego, żeby na nowo nauczyć się wstydzić. Obie przeżywają oczyszczającą przygodę ze wstydem, obśmiewając to uczucie niezwykle skutecznie.

„Wstydź się!” to spektakl o kobiecej odwadze bo „no women no life”

o kobiecych mocach

o kobiecym wsparciu

bo siła jest kobietą

bo nigdy nie będziesz szła sama.

Obsada i realizatorzy:

Joanna BRODZIK – Ewa

Beata KAWKA – Lilith

Mariusz BONASZEWSKI – Głos

reżyseria                    Julia MARK

autorka tekstu            Weronika MUREK

muzyka                      Dariusz GALL

 

materiały wideo i reżyseria światła  Tomasz SCHAEFER

producentka kreatywna  MAGNIFIKA Joanna Brodzik

Ewa jest emanacją wszystkich tych cech, które wiążą kobiety w zbiorowej świadomości. Ewa jest nosicielką wszystkich wstydów i grzechów, które przypisywane są kobietom od zarania dziejów.

Nie bez powodu ma na imię Ewa, nie bez powodu ma dwóch synów i są to bliźniaki. Lilith natomiast jest biblijną niedoskonałą, tą odrzuconą. Tym wszystkim, co w kobiecości jest spychane do podziemia, jak nietrzymanie moczu, nieregularne piersi, bycie niedoskonałą matką, żoną czy kochanką, tą, która niewystarczająco się stara, żeby zaspokoić potrzeby innych.”

Joanna Brodzik

 

Lilith jest wolną, zdeterminowaną, ale jednocześnie doświadczoną i bardzo poranioną kobietą. Moja postać ma wspaniałą okazję, żeby w trakcie spektaklu przeprowadzić widza przez konfrontację mnie z moim wstydem. Rzeczywiście, poprowadzę kobiety w to miejsce, gdzie

poczują się wolne.”

Beata Kawka

WSTYD jest potężnym narzędziem kontroli!

Osoby, które się wstydzą – nie walczą, nie argumentują, nie kłócą się, nie wyjaśniają.

Osoby, które się wstydzą – milkną, cichną, wycofują się i starają się być… niewidzialne.

 

To właśnie dlatego jeśli ktoś chce Cię uciszyć to Cię… zawstydza.

Tym, że zarabiasz za dużo bądź za mało.

Tym, że jesteś rozwiązła albo, że jesteś cnotką, masz bałagan, albo przesadnie dbasz o porządek, jesteś kurą domową, albo suką robiącą karierę.

 

Joanna Brodzik:

„Wstyd określany jest jako jedna z najniżej wibrujących, najbardziej krzywdzących, pomniejszających i osłabiających emocji człowieka, niezależnie od jego płci, wyznania czy pochodzenia. Wstydzimy się wszyscy, niezależnie od tego, skąd jesteśmy i dokąd idziemy.”

Gdy przestajesz się wstydzić – nie da się Ciebie zawstydzić.

Niczym!

Nie da się Ciebie uciszyć.

Nie da się Ciebie postawić do kąta.

Nie znikasz, nie rozpływasz się.

 

Joanna Brodzik:

„Badania pokazują, że wstyd w bezpieczny sposób wypowiedziany, a nawet przemyślany w ciemności widowni, przestaje mieć nad tobą władzę.”

 

Nie wstydź się swojego ciała!

Nie wstydź się zarabiać dużych pieniędzy, rozwijać kariery.

Nie wstydź się bałaganu w domu i nie umytych okien!

Nie wstydź się tego, że lubisz seks!

Nie wstydź się swoich emocji – bez względu na to, jakie by nie były!

Nie wstydź się nie wiedzieć!

Nie wstydź się pytać!

Nie wstydź się BYĆ SOBĄ!

Opinie widzów:

  • Polecam kobietom w każdym wieku, a wyjście wielopokoleniowe na ten spektakl jest więcej niż rekomendowane.
  • Było super, atmosfera świetna, przedstawienie bardzo dobre i dające do myślenia, gra Pań WSPANIAŁA i po spektaklu prześwietna atmosfera!
  • Mądry, poruszający spektakl i wspaniała dyskusja po przedstawieniu.
  • Spektakl przez duże S. Polecam każdej kobiece bez względu na wiek!
  • Poruszający. Nigdy nie zapomnę emocji jakie we mnie wywołał. Dziękuję.
  • Spektakl poruszający ważne zagadnienia, zrobiony w artystycznej metaforze, wartościowy, słodko-gorzki, smutno-wesoły. Polecam wszystkim kobietom.
  • Dla mnie spektakl bardzo głęboki, skłaniający do refleksji. Łezka poleciała. Bardzo mi się podobało.
  • Świetna gra aktorek, zabawa ale z mocnym przesłaniem.

 

_________________________________________________________

* Powieść kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”
Antyutopia utrzymana w konwencji socjologicznej fantastyki naukowej, której akcja toczy się w nieodległej przyszłości w Stanach Zjednoczonych. Książka zdobyła pierwszą w historii Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a za najlepszą powieść science fiction opublikowaną w Wielkiej Brytanii. Powieść, feministyczna w wymowie, wiązana jest przez krytyków z reakcją na rządy Ronalda Reagana, republikańskiego prezydenta USA, kiedy to próbowano ograniczyć procesy emancypacyjne. Utwór jest studium psychologicznym młodej kobiety postawionej w ekstremalnej sytuacji życiowej.

Źródło

https://pl.wikipedia.org/wiki/Opowie%C5%9B%C4%87_podr%C4%99cznej

 

21 kwietnia   Teatr 
Natalia Sikora – koncert 
godz. 19.00    bilety   50, 60 zł 
Natalia Sikora to urodzona w 1986 roku w Słupsku polska piosenkarka i aktorka oraz zwyciężczyni drugiej edycji programu muzycznego TVP2 The Voice of Poland. Ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Swoją karierę muzyczną zaczęła już jako nastolatka. W wieki 13 lat występowała w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku. Tam też związała się zawodowo z Teatrem Rondo oraz zespołem Magmen. Od 2007 roku pracuje wspólnie z pianistą i kompozytorem Piotrem Proniukiem, z którym stworzyli bluesowy projekt o nazwie Sikora Proniuk Duo.
W 2011 roku nakładem wydawnictwa Polskiego Radia na sklepowe półki trafiła ich wspólna płyta studyjna Absurdustra–Próba Norwida. W latach 2009–2013 Natalia Sikora była częścią zespołu wykonującego symfoniczny metal At the Lake. Jest również wokalistką zespołu Mięśnie.
W 2013 roku wygrała drugą edycję programu TVP2 The Voice of Poland. A w czerwcu wydała pierwszą, solową płytę studyjną, pt. „Zanim”. W tym samym miesiącu za wykonanie utworu „Konie” autorstwa Władimira Wysockiego i Agnieszki Osieckiej zajęła pierwsze miejsce w konkursie SuperDebiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024